حقوق بشر

دستگیری «۱۰ نفر» در ارتباط با اعتراض‌های خرمشهر و آبادان

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، از دستگیری ۱۰ نفر و «شناسایی» ۲۵ نفر دیگر در ارتباط با اعتراض‌های اخیر در خرمشهر و آبادان خبر داد...

این خبرگزاری روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه، «بنا بر اعلام منابع مطلع» از «شناسایی» ۳۵ نفر خبر داده است که به گفته این خبرگزاری «عاملین انتشار فراخوان‌های دعوت به آشوب و سوءاستفاده از مطالباب مردمی» بوده‌اند.

در چند روز گذشته در شهرهای خرمشهر و آبادان مردم در اعتراض به شوری و قطعی آب به خیابان‌ها ریختند و برپایه گزارش‌های منتشر شده، نیروی انتظامی در برخورد با این اعتراض‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

در حالی که برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی از کشته شدن یک نفر در خرمشهر حکایت دارد وزارت کشور و مقام‌های انتظامی این خبر را تکذیب کرده‌اند.

اکنون خبرگزاری میزان می‌گوید یکی از دستگیرشدگان از «عوامل انتشاردهنده اصلی فراخوان‌های دعوت به آشوب» در خرمشهر است.

این خبرگزاری که نامی از این فرد نبرده مدعی است که وی ادمین سه گروه تلگرامی است که در آنها «ترغیب به اعمال تروریستی و گرایش‌های تجزیه‌طلبانه» صورت می‌گرفته است.

خبرگزاری میزان که دیدگاه‌های قوه قضائیه را منعکس می‌کند نوشته است: «دشمنان ملت ایران برای پیشبرد توطئه شوم خود مبنی بر آشوب‌سازی و اغتشاش‌آفرینی در ایران، بر روی پیام‌رسان‌های خارجی مانند تلگرام حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند.»

پیشتر غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون و سخنگوی قوه قضائیه، گفته بود استفاده از تگلرام ممکن است جرم محسوب شود.

از سال‌ها پیش شماری از کارشناسان نسبت به نحوه مدیریت آب در خوزستان و از جمله انتقال آن به دیگر نقاط و استفاده آن برای فرآورده‌های کشاورزی هشدار داده‌اند.

شوری و کمبود آب، گرمای طاقت‌فرسا، قطعی برق در کنار پدیده ریزگردها، زندگی روزمره در شهرهای خوزستان را با چالش جدی مواجه کرده است.

برای نمونه ۱۸ سال پیش احمد میدری، نماینده وقت آبادان، به سیاستگذاران و دستگاه‌های اجرایی هشدار داده بود که نگاه تک‌بعدی آنها به «رشد اقتصادی» به نابودی کارون و در نهایت مهاجرت ساکنان از کرانه‌های این رود منجر می‌شود.

احمد میدری که در آن هنگام در کمیسیون اقتصادی مجلس بود، درباره طرح توسعه نیشکر گفته بود، نیشکر در بهترین شرایط در خوزستان گران‌تر از قیمت جهانی تولید می‌شود و باعث خشکی کارون می‌شود.

به گفته این اقتصاددان برداشت آب از کارون برای دیگر استان‌ها و برای مصارف کشاورزی باعث پیشروی مدّ و در نتیجه شوری این رود شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا