گوناگون

حسن روحانی در وین: ایران در برجام می‌ماند، اگر منافع‌اش تضمین شود

روحانی، پیش از ظهر چهارشنبه ۴ ژوئیه / ۱۳ تیر در یک روز آفتابی وارد وین شد و مورد استقبال «الکساندر فان در بلن»، رئیس‌جمهوری اتریش و مقام‌های دولتی این کشور قرار گرفت…

به گزارش ایلنا،  حسن روحانی روز چهارشنبه در این نشست خبری با تشکر از استقبال گرم اتریش از هیات عالیرتبه ایرانی و با اشاره به اینکه امروز گفت‌‌‌‌وگوهای بسیار صمیمانه، خوب و سازنده‌ای داشتیم، گفت: اتریش برای ما به عنوان یک کشور دوست در اتحادیه اروپا و در این منطقه است. روابط دو ملت ایران و اتریش به صدها قبل برمی‌گردد و همواره در دهه‌های اخیر روابط دو کشور رو به گسترش بوده است.

وی افزود: پس از برجام، تبادل هیأت‌های بسیار فراوانی بین دو کشور انجام گرفته و امروز صدها شرکت اتریشی در ایران مشغول فعالیت هستند. اراده دو کشور در این مذاکرات این بود که ما باید روابط تجاری، اقتصادی، فرهنگی، منطقه‌ای و بین‌المللی خودمان را ادامه دهیم.

روحانی از برجام به عنوان یک توافق بسیار مهم برای ایران، اتحادیه اروپا و جهان نام برد و اظهار داشت: کار آمریکا خلاف قانون، مصوبات شورای امنیت و تعهدات چندجانبه است و بی‌تردید به ضرر آمریکا و ضرر دیگران خواهد بود، یعنی تصمیمی که آمریکا اتخاذ کرده به نفع هیچ‌کس نبوده و نیست و این جزو تصمیمات عجیبی است که حکومت و دولتی برخلاف منافع ملی خودش و برخلاف ملی دیگران، تصمیمی را اتخاذ می‌کند.

روحانی افزود: ایران در صورتی است که بتواند از منافع برجام به خوبی استفاده کند، از آن حراست خواهد کرد اما این دو کفه باید کاملاً متوازن باشد و اگر غیرآمریکا بقیه امضاء کنندگان برجام بتوانند منافع ایران را تضمین کنند، ایران برجام بدون آمریکا را ادامه خواهد داد.

روحانی ادامه داد: امیدواریم همانگونه که همه کشورها در اراده سیاسی، قاطع و مستحکم هستند در اراده تجاری و اقتصادی هم به همان نسبت مستحکم باشند و مشکلاتی اگر پیش‌رو است، بتوانیم با کمک یکدیگر رفع و حل کنیم.

او اضافه کرد: در مذاکرات امروز بر این نکته تأکید کردیم که دوران یکجانبه‌گرایی به سر آمده و کشوری نمی‌تواند درباره جهان و ملت‌های دیگر تصمیم بگیرد و استقلال و حاکمیت ملی کشورها را نقض کند چراکه این برخلاف منشور، مقررات بین‌المللی و منافع جهان و صلح جهانی است. خرسندم به دو کشوری مسافرت کرده‌‌ام که تأثیرگذار در توافق برجام و میزبان مذاکرات بودند تا توانستیم به موفقیت دست یابیم.

روحانی مسایل مرتبط با منطقه حساس غرب آسیا را از دیگر موضوعات گفت‌‌‌وگو با مقام‌های اتریشی بیان و تصریح کرد: در همین ارتباط درخصوص موضوعاتی همانند اقدامات تهران برای مبارزه با تروریسم و کمک‌ به مردم عراق و سوریه، لزوم کمک‌‌رسانی به مردم یمن و نقش مخرب بعضی از کشورها از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی، گفت‌‌‌‌وگو کردیم.

وی ادامه داد: بازگرداندن کامل صلح و امنیت به این کشورها به نفع منطقه و جهان خواهد بود. ما همچنین راجع به مسایل دیگر بین‌المللی با هم گفت‌وگوهایی داشتیم. نظرات ایران و اتریش در مسأله برجام و ضرورت توسعه روابط مشترک و درباره مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی نظرات ما نزدیک و شبیه به هم است.

روحانی در پایان ابراز امیدواری کرد که این سفر باعث استحکام روابط ایران و اتریش به عنوان دو کشور دوست، شود.

رئیس‌‌‌جمهور اتریش نیز در این نشست خبری به روابط دیرینه دو کشور اشاره و خاطرنشان کرد: اتریش و ایران، یکصد و شصتمین سال برقراری روابط سیاسی خود را جشن می‌گیرند اما روابط دو کشور حداقل به ۵۰۰ سال پیش باز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد. ما امسال شصتمین سال تأسیس انجمن فرهنگی اتریش در تهران و بیست و پنجمین سال گفت‌وگوی بین ادیان را جشن می‌گیریم و می‌خواهم تاکید کنم که روابط دیرینه ما فرای همکاری‌های اقتصادی و سیاسی است.

الکساندر فندر بلن افزود: در این ارتباط می‌خواهم تأکید کنم که در اتریش ایرانیان زیادی زندگی می‌کنند، بعضاً با تابعیت کامل ایرانی بعضاً اتریشی شدند و فکر می‌کنم برای شما خیلی آشنا است که حدود دو هزار پزشک در نظام سلامت اتریش با پیشینه ایرانی در حال فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: هم‌‌‌‌اکنون در ایران صدها شرکت اتریشی فعال هستند و اتریش و اتحادیه اروپا تمام تلاش‌شان را می‌کنند که حتی در این ایام دشوار چارچوب لازم را نه تنها برای برقراری و استمرار این همکاری‌ها بلکه برای تعمیق آن، ایجاد کنند.

رئیس‌‌‌جمهور اتریش با اشاره به برجام هیچ‌‌وقت بر این اساس نبوده که تمامی مشکلات را حل کند و به اعتقاد وین، تنها پنجره‌‌‌‌ای را برای رسیدگی به دیگر مشکلات گشوده است، ابراز داشت: ما در گفت‌‌‌وگو با رئیس‌‌‌‌جمهور ایران درباره طیف گسترده‌‌‌ای از مسایل دوجانبه و منطقه‌‌‌ای گفت‌‌‌وگو و تبادل نظر کردیم.

فندر بلن ادامه داد: اتریش متأسف است از اینکه ایالات متحده از قرارداد برجام خارج شده و اینکه بخواهند مجدداً تحریم‌هایی را وضع کند که نه تنها شامل تحریم‌های ابتدایی بلکه شامل تحریم‌های ثانویه هم می‌شود که شامل اتریش نیز خواهد شد. این تحریم‌های ثانویه که به اعتقاد ما و کمیسیون اتحادیه اروپا، فرامرزی است، ناقص حقوق انسان‌ها است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا