گوناگون

بررسی غیرعلنی طرح برون‌رفت از مشکلات اقتصادی درمجلس

نشست غیرعلنی مجلس به طرح دو فوریتی برون‌رفت از مشکلات اقتصادی ایران اختصاص داشت. محمدعلی وکیلی، عضو هیأت رئیسه مجلس گفت که نمایندگان در این نشست غیرعلنی با برخی مسئولان دولتی بر سر طرح ۲۴ ماده‌ای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی در حال گفت‌و‌گو بودند….

 

تشریح جلسه غیر علنی از زبان رئیس مجلس
رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی گفت: کمیته‌ها در کمیسیون‌ها پیشنهادهایی در زمینه مسائل اقتصادی تدوین کرده‌اند که این پیشنهادها در چارچوب قوانین قابل اجراست.
علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی، در تشریح جلسه غیرعلنی امروز( چهارشنبه ۱۳ تیر) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: امروز حدود یک ساعت مجددا درباره مسائل اقتصادی کشور و راهکارهایی که در این زمینه وجود دارد، بحث کردیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیته‌هایی در کمیسیون‌ها کار کرده بودند و پیشنهادهایی نیز در این زمینه تدوین شده بود که این پیشنهادها در چارچوب قوانین قابل اجراست و می تواند کمک کند، گفت: با دولت صحبت خواهیم کرد تا این پیشنهادها را مورد توجه قرار دهد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم در تشریح نشست غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: در این نشست موضوعات مربوط به طرح برون رفت از مشکلات اقتصادی بررسی شد. در این خصوص، کمیسیون های اقتصادی و تخصصی و کمیته ای در مجلس تشکیل شده که جمع بندی های بسیار خوبی انجام داده است.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کارشناسان اقتصادی و دولت در کمیته مذکور حضور داشتند، اما با توجه به اینکه طرح برون رفت از مشکلات اقتصادی بار مالی دارد و مخالف با اصل ۷۵ قانون اساسی است، مقرر شد بخش هایی از طرح که باید سریعاً اجرایی شود، به کمیته هماهنگی سران سه قوه ارجاع داده شود تا در این خصوص سریع تر تصمیم گیری شود و بخش هایی از طرح که ماهیت قانونگذاری دارد و با اصل ۷۵ مغایر است، به دولت ارائه شود تا دولت در اسرع وقت لایحه ای در این باره به مجلس ارائه کند تا مشکلات با همدلی و همراهی حل شود.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: جمع بندی کمیسیون های تخصصی و کمیته ها و همچنین پیشنهادهای مطرح شده در جلسه امروز درخصوص موضوع برون رفت از مشکلات اقتصادی بر اساس دو مبناست؛ که بخشی از آن مقرر شد از طریق شورای هماهنگی سه قوه پیگیری شود و بخشی از طرح مذکور که نیاز به قانونگذاری دارد باید از طریق ارائه لایحه دولت پیگیری شود.
مخالفت خانه ملت با کلیات طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی
نمایندگان  مجلس با کلیات طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور مخالفت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز پس از بررسی طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن ها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیات های مستقیم مصوب و طرح حمایت از فرهنگ مصرف محصولات ایرانی با کلیات طرح مذکور با ۹۲ رأی موافق، ۷۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در نشست مخالفت کردند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا