بین‌المللی

بودجه ارتش آلمان افزایش می‌یابد

آلمان از سوی دولت آمریکا برای افزایش بودجه نظامی و کمک بیشتر به ناتو تحت فشار بوده است. اکنون پیش‌نویس بودجه آلمان حاکی از افزایش هزینه‌های نظامی و دفاعی این کشور است‌.

اولاف شولتس وزیر دارایی آلمان پیش‌نویس بودجه دفاعی این کشور برای سال ۲۰۱۹ را ارائه خواهد کرد که این بودجه شامل افزایش قابل توجه هزینه‌های نیروهای مسلح است‌.
روزنامه هندلزبلات در همین ارتباط نوشته است که بودجه نیروهای مسلح آلمان قرار است به ۴۲‌. ۹ میلیارد یورو برسد که نسبت به سال پیش از آن افزایش چهار میلیارد یورویی را نشان می‌دهد‌. منابع آگاه دولت به خبرگزاری د پ آ گفته‌اند که بودجه اصلاح‌شده حدود ۶۷۵ میلیون یورو نسبت به برنامه‌های قبلی برای سال ۲۰۱۹ بیشتر خواهد بود‌. اورسولا فان‌درلاین، وزیر دفاع آلمان متعهد شده که به کاهش هزینه‌های نیروهای مسلح پایان دهد و از بودجه پیشنهادی اولیه انتقاد کرده و آن را ناکافی دانسته بود‌. آلمان با انتقادها و درخواست‌هایی از سوی متحدان ناتو و به‌خصوص ایالات متحده آمریکا برای افزایش بودجه نظامی رو‌به‌رو شده است‌. روزنامه نیویورک‌تایمز به تازگی فاش کرد که دونالد ترامپ در ماه ژوئن نامه شدیداللحنی به چند کشور متحد آمریکا از جمله آلمان ارسال و به شدت از میزان هزینه‌های نظامی آنها انتقاد کرده است‌.
به گزار ش جهان صنعت، رییس‌جمهور آمریکا جمعه گذشته، کمتر از دو هفته پیش از اجلاس ناتو در بروکسل، شکایت خود را از آلمان و سایر کشورهای اروپایی درباره لزوم هزینه بیشتر آنها در زمینه دفاعی تکرار کرد‌.
اعضای ناتو توافق کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۴ به طور سالانه ۲ درصد از تولید اقتصادی خود را صرف امور دفاعی کنند اما آلمان و اسپانیا از جمله کشورهایی هستند که انتظار نمی‌رود این هدف را محقق کنند‌. اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی قرار است روزهای ۱۱ و ۱۲ ژوئیه (۲۰ و ۲۱ تیر) در ساختمان جدید این سازمان در بروکسل برگزار شود‌. ماه گذشته ترامپ گفت با اعضای ناتو که به‌طور کامل به این ائتلاف کمک نمی‌کنند برخورد خواهد شد و به‌طور خاص از کشور آلمان نام برد و گفت این کشور اقدام کافی دراین زمینه انجام نمی‌دهد‌. موضوع هزینه دفاعی اعضای ناتو از موارد مهم مورد اختلاف بین دولت آمریکا و متحدان اروپایی‌اش به‌خصوص آلمان بوده است که نگرانی‌هایی در خصوص اتحاد نظامی غرب ایجاد کرده هر چند واشنگتن تعهد خود را به ناتو مورد تاکید قرار داده است‌.
وزیر خارجه آمریکا اوایل اردیبهشت‌ماه در نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل بار دیگر از آلمان انتقاد کرده و گفته بود: این کشور با سرعت کافی برای افزایش بودجه نظامی عمل نمی‌کند‌. وی تاکید کرد که همه کشورهای عضو ناتو باید هدف تخصیص دو درصد از تولید ناخالص داخلی به بخش نظامی را محقق سازند‌. وزیر خارجه آلمان اما تلاش‌های انسانی آلمان در سوریه و عراق را مورد تاکید قرار داد و گفت دولت جدید آلمان در تدارک بودجه جدید است اما قولی برای افزایش بودجه نظامی نداد‌.
به گزارش دویچه‌وله، بودجه نظامی آلمان در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیارد یورو بود و انتظار می‌رود در سال‌جاری میلادی به ۳۹ میلیارد یورو برسد که هرچند نهمین بودجه بزرگ نظامی جهان به شمار می‌رود اما همچنان از هدف تعیین شده ۲ درصد تولید ناخالص داخلی برای کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بسیار پایین‌تر است‌. برلین متعهد شده که هزینه‌های دفاعی خود را به هدف ۲ درصدی تولید داخلی تا سال ۲۰۲۴ نزدیک کند و قرار است شولتز پیش‌نویس بودجه را در هفته جاری و پیش از تعطیلات تابستانی به پارلمان ارائه کند‌.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا