حقوق بشر

تجمعات قلعه بابک؛ تعداد بازداشت شدگان به ۲۹ تن رسید

همزمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک و در ادامه بازداشت‌های گسترده بخصوص در استان های مختلف آذربایجان، امروز پنج‌شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ ، دوازده فعال آذربایجانی در شهرهای اردبیل، کلیبر، سراب و سلماس بازداشت شدند، با احتساب این بازداشت تعداد دستگیر شدگان روزهای اخیر مناطق شمال غرب کشور به دست کم ۲۹ تن می‌رسد…

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه فعال آذربایجانی کیومرث اسلامی، فرج نوری و مرتضی یزدانی نام دارند که روز گذشته چهارشنبه ۱۳ تیر به ترتیب در مغان، اهر و ارومیه بازداشت شدند.

با احتساب این سه نفر تا روز چهارشنبه ۱۷ تن از فعالان آذربایجانی در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند. دست‌کم ۹ نفر دیگر نیز تحت تعقیب امنیتی قرار دارند.

این گزارش می‌افزاید گروه دیگری از فعالان آذربایجانی به نام‌های محرم کامرانی، صالح ملاعباسی، اکبر ابول‌زاده، نیما عباس‌پور و مهدی زنجیر بلاغی در اهر، فردین مرادپور، رامین جبرائیلی، سیامک کوشی، ابولفضل جانی، ناصرعلی‌مرادی، یونس زاریون، رشید دانشجویی و سجاد بداغی در تبریز احضار و ضمن بازجویی تهدید به بازداشت شده‌اند.

روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه نیز ۱۰ تن به نام‌های رحیم غلامی، مهدی هوشمند و عبدالله هوشمند در اردبیل، رحیم ساسانی و سجاد صدقی در تبریز، مرتضی محمدی در اهر، ابراهیم نوری، جعفر رستمی‌راد و سجاد جولانی در تهران و مجتبی عبدلی در بستان آباد بازداشت شدند.

دوشنبه ۱۱ تیرماه هم چهار تن از فعالان شناخته شده ساکن اردبیل به نام‌های عسگر اکبرزاده، علی واثقی، سعید صادقی‌فر و عباس لسانی توسط مأموران اداره اطلاعات این شه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در زندان اردبیل نیز مأموران امنیتی به ۱۲ تن از بازداشتی‌هایی که به بند سلامت این زندان منتقل شده‌ بودند حمله کرده و آن‌ها را کتک زدند.  این زندانیان به عدم تفکیک بندها اعتراض کرده بودند.

این بازداشت‌ها در آستانه فرارسیدن زمان تجمعات سالانه «قلعه بابک» (۱۴ و ۱۵ تیرماه) انجام می‌شود. همه ساله در شهرستان کلیبر آذربایجان شرقی مراسم قلعه بابک یا قلعه جمهور، به‌عنوان نماد آزادی‌خواهی برگزار می‌شود که غالباً با محدودیت یا ممنوعیت‌های خاصی از سوی حکومت روبه‌رو بوده و این تجمع مدنی همانند تجمعاتی چون روز جهانی زبان مادری، با ارعاب و بازداشت و تهدید فعالان مدنی منطقه توسط نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی مواجه می‌شود.

گفته می‌شود امسال نیز در مسیرهای مختلف منتهی به شهر کلیبر و قلعه بابک، ایست‌های بازرسی متعددی از سوی ارگان‌های امنیتی ایجاد شده تا از حضور فعالان و مردم در قلعه بابک جلوگیری شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا