بین‌المللی

نخست‌وزیر یونان از انقلاب تا کراوات!

حزب کمونیست یونان مواضع اخیر نخست‌وزیر و اعلام پایان دوره ریاضت اقتصادی و زدن و سپس باز کردن کراوات از سوی نخست‌وزیر را «فریب مردم» دانسته و اعلام داشت «طناب‌دار بر گردن مردم باقی خواهند ماند و حتی می‌تواند موجب تنگ‌تر شدن آن شود. اگر دولت موفقیتی به دست آورده باشد اجرای فرامین و دستورات سرمایه‌داران، اتحادیه اروپا و ناتو به عنوان یک دانش‌آموز خوب! است.

یونان پس از توافق با اتحادیه اروپا مبنی بر پرداخت ۱۵میلیارد یورو وام و اعطای مدت ۱۲ سال بیشتر برای بازپرداخت بدهی‌های خارجی، نفس راحتی خواهد کشید. طبق تصمیم و توافق وزیران اقتصادی و دارایی اتحادیه اروپا با یونان در لوکزامبورگ، این کشور عملا از بحران مالی خارج و از نظارت نمایندگان وام‌دهندگان و بانک مرکزی اتحادیه اروپا بر روند اوضاع اقتصادی این کشور کاسته می‌شود. یوروگروپ اعلام کرده است آتن به تمامی تعهدات خود عمل کرده و به این ترتیب با تکمیل ارزیابی چهارم پرداخت آخرین قسط وام به یونان برابر با ۱۵ میلیارد یورو به تصویب رسید. آتن با استفاده از این قسط قصد دارد تمامی وام دریافتی خود از صندوق بین‌المللی پول را بازپرداخت کند.

ابزارهای میان‌مدتی که برای این کار استفاده خواهد شد «تمدید دوره بخشودگی در بازپرداخت وام‌های دریافتی از صندوق تسهیل ثبات مالی اروپا، بازگرداندن بخشی از بهره اوراق قرضه یونانی که بانک‌های مرکزی اروپایی دریافت کردند و لغو بهره مرتبط با بسته دوم نجات مالی یونان» خواهد بود. در بخش تدابیر درازمدت، شورای وزرای دارایی حوزه یورو توافق کرد در پایان ۲۰۳۲ در مورد اجرای تدابیر بیشتر برای سبک‌سازی بدهی یونان تصمیم‌گیری شود.

نخست‌وزیر یونان اعتقاد دارد پس از اعلام تصمیمات شورای وزرای دارایی حوزه یورو در مورد بدهی، صفحه جدیدی برای این کشور گشوده شده و ما بعد از هشت سال بسته‌های نجات مالی سرانجام مساله بدهی را حل کردیم؛ بدهی‌ای که ما در ایجاد آن نقشی نداشتیم و از دولت‌های قبلی به ارث برده بودیم. یونان به یک کشور عادی تبدیل شده و حاکمیت سیاسی و اقتصادی خود را مجددا در دست می‌گیرد.

دولت یونان این توافق را یک توافق تاریخی می‌داند و«چیپراس» جوان‌ترین نخست وزیر چپگرای یونان با برپایی جشنی در یک مرکز تاریخی به مناسبت این توافق، بالاخره برای لحظاتی کراواتی را که نخست‌وزیر پیشین ایتالیا به وی هدیه کرده بود را می‌بندد! در ابتدای تشکیل دولت چپگرای یونان یعنی سه سال پیش وقتی که نخست‌وزیر به مقر اتحادیه اروپا برای اولین‌بار سفر کرده بود، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا کراواتی را به وی هدیه کرد بود، ولی به گفته نخست وزیر یونان وقتی که اتحادیه اروپا برخورد مساوی با یونان نسبت به دیگر کشورها داشته باشد و کشورش از بحران مالی خارج شود، آن را خواهد زد!

سخنرانی اخیر نخست وزیر به مناسب آخرین وضعیت اقتصادی نشان داد که یک رادیکال جوان چطور به سیاست‌های نئولیبرالی نزدیک شده است. هنگامی که الکسیس چیپراس به رهبری ائتلاف چپ صعود کرد، استثنای دیگری در میان سیاستمداران نسل خود بود. وی یکی از چهره‌های پیشرو در جنبش دانشجویی علیه طرح وزیر آموزش و پرورش وقت بود. از او به عنوان یک دانشجویی که موهای خود را از پشت می‌بست و در تظاهرات دانشجویی سال ۱۹۹۰ فعال بود، نام برده می‌شود. وی در گذشته عضو حزب کمونیست یونان بود و در فعالیت‌های سیاسی این حزب مشارکت داشت. در روزهای اخیر در فضای مجازی شبکه‌های اجتماعی یونان بارها کراوات زدن نخست وزیر چپگرا به تمسخر گرفته شد! هشتگ ویژه‌ای شکل گرفت که برای چند روز در رتبه اول یونان قرار داشت! در این پیام‌ها کراوات زدن وی با جملاتی همچون «کراوات قرمز زدم تا نماد خونی که در این سال‌ها اخیر از مردم ریختم، باشد»، «کراوات خیانت و برپایی شر‌م‌آور نخست وزیر»، «نخست وزیر به هیچکدام از تعهداتی که داده بود به غیر از کراوات زدن در صورت حل مساله بدهی عمل نکرد» و «مساله بدهی که حل نشد پس چرا او کراوات زد؟» مورد انتقاد قرار گرفت.

حزب محافظه‌کار «نئودموکراسی» به عنوان اصلی‌ترین مخالف دولت این حرکت را به عنوان تظاهر و دورویی دیگر نخست‌وزیر و حرکت نمایشی وی برای فریب مجدد مردم عنوان کردند. برخی از مقامات این حزب کراوات را طناب‌ دار دولت چیپراس عنوان کرده و گفتند با این کار خودش بر گردن خودش طناب‌دار را انداخت! در داخل حزب حاکم نمایندگان وابسته به اپوزیسیون داخلی (موسوم به گروه ۵۳ نفر) با اصل برگزاری مراسم مخالفت کردند و آن را نمایشی غیرضروری دانسته و از دولت خواستند به جای برپایی این جشن به مشکلات اقشار ضعیف جامعه بپردازد.

حزب کمونیست یونان مواضع اخیر نخست‌وزیر و اعلام پایان دوره ریاضت اقتصادی و زدن و سپس باز کردن کراوات از سوی نخست‌وزیر را «فریب مردم» دانسته و اعلام داشت «طناب‌دار بر گردن مردم باقی خواهند ماند و حتی می‌تواند موجب تنگ‌تر شدن آن شود. اگر دولت موفقیتی به دست آورده باشد اجرای فرامین و دستورات سرمایه‌داران، اتحادیه اروپا و ناتو به عنوان یک دانش‌آموز خوب! است. آقای لافارانیس رییس حزب چپگرای «وحدت مردمی» که خود در گذشته عضو حزب حاکم بود اما به دلیل اختلاف برسرچگونگی پرداخت بدهی‌ها از این حزب جدا شده است، مدعی شد تصمیمات گروه یورو برای مردم یونان غیرقابل تحمل و بدهی‌های شرم‌آور همچنان ادامه دارد. تنها چیزی که دولت و گروه یورو به دست آورده‌اند ریاضت اقتصادی و پرداخت بدهی‌های ناعادلانه و غیرقابل تحمل برای نسلی از یونانیان است.

یونان بیش از ۸ سال است که از بحران مالی شدید رنج می‌برد و این بحران همچنان با وجود تلاش‌ها، کاهش حقوق بازنشستگان و اعمال مالیات‌های سنگین ادامه دارد. بحران مالی یونان و بدهی خارجی ۳۲۰ میلیارد دلاری که از اواسط سال ۲۰۰۹ آغاز شد هم‌اکنون به ۴۳۰ میلیارد دلار رسیده است. از آن زمان تاکنون، دولت‌های سابق این کشور از احزاب محافظه‌کار، سوسیالیست و دولت چپگرا تلاش‌هایی را برای خارج کردن این کشور از بحران اقتصادی انجام داده‌اند که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

محمود فاضلی – اعتماد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا