حقوق بشر

بازداشت هاى گسترده در آبادان و خرمشهر

بازداشت هاى گسترده در آبادان و خرمشهر بعد از اعتراض به بى آبى و شورى آب..
مردم دو شهر خرمشهر و آبادان براى چند روز نسبت به بى آبى و شورى آب در مقابل سازمان آب، فرماندارى و مسجد جامع خرمشهر تجمع اعتراضى بر پا کردند و تا ۸ تیرماه ۱۳۹۷ تجمع کردند.

به گزارش فعالان حقوق بشر در اهواز، در شب ۸ تیرماه نیروهاى سپاه و لباس شخصى ها به تجمعات مسالمت آمیز مردم در خرمشهر هجوم کرده و شمارى از شهروندان را مجروح کردند. مردم سربندر، آبادان و شهر اهواز در اعتراض به برخورد با مردم معترض خرمشهر و بازداشت و مجروح کردن شمارى از شهروندان از این شهر تظاهرات کردند.

در شهر اهواز مردم در بازار مرکزى اهواز تظاهرات کردند و ۶ نَفَر از معترضین را بازداشت کردند که بعد از ۲۴ ساعت آنها را آزاد کردند و در سربندر چندین شخص را بازداشت که از سرنوشت آنها اطلاعى در دست نیست.

در مورد خرمشهر و آبادان بعد از مستقر شدن بازرسى هاى در محله ها و خیابان ها و میادین و همچنین بررسى دوربین هاى مدار بسته در بازار ها و خیابانها ده ها نَفَر را بازداشت کردند. نظام با آوردن نیروهاى امنیتى و یگان ویژه از شهرهاى دیگر خیابانهاى دو شهر خرمشهر و آبادان را پر از نیرو کرد و جو امنیتى بر این دو شهر تا کنون حاکم است.

نظام جهت استقرار نیروها از مراکز امنیتى و بازداشتگاه و حتى مدارس استفاده کرد و تعداد زیادى از مردم دو شهر را بازداشت کرد. بنا به گفته بعضى از وبسایت هاى نزدیک به نظام حاکم بر ایران فقط ۱۰ نَفَر بازداشت کردند در صورتى که فعالان محلى مى گویند: ۱۶۰ نَفَر در خرمشهر و ۴۰ نَفَر در آبادان بازداشت شدند.

آب خواستند، گلوله نثارشان شد

به گزارش ایسنا، بخش فارسی وزارت امورخارجه آمریکا با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به زبان فارسی به اعتراض‌های اخیر در خرمشهر علیه کمبود آب در شهرهای جنوبی ایران واکنش نشان داد و مدعی تیراندازی به معترضان شد.

وزارت امورخارجه آمریکا در پیام مداخله‌جویانه خود نوشت: آب خواستند و گلوله نثارشان شد.

دونالد ترامپ رئیس‌ جمهور آمریکا نیز طی مصاحبه‌ ای با تلویزیون فاکس نیوز گفت:‌ موج ادامه‌دار اعتراضات و شورش در سراسر ایران رژیم حاکم را تحت فشار قرار داده است. رژیم ایران با وجود شورش در سراسر کشور دیگر به مدیترانه فکر نمی‌کند و حالا به فکر مشکلات خودش افتاده است.

فیلم زیر: تیراندازی مستقیم به سمت مردم در تظاهرات شنبه شب خرمشهر

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا