حقوق بشر

«ضرب و شتم» رامین‌ حسین‌پناهی در زندان


برادر رامین حسین‌پناهی از ضرب و شتم این فعال کرد محکوم به اعدام در زندان مرکزی سنندج خبر داده و گفته است که مسئولان زندان به برادرش گفته‌اند یا اعدام می‌شود یا در زندان به قتل می‌رسد…


رامین حسین‌پناهی تیرماه ۱۳۹۶بازداشت شده است
امجد حسین‌پناهی روز پنجشنبه، ۱۴ تیرماه، با انتشار مطلبی از وبسایت «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» در صفحه توئیتر شخصی خود، از ضرب و شتم رامین حسین‌پناهی در زندان خبر داد و نقل قول کرد که برادرش به بند مجرمان مربوط به جرائم قتل و مواد مخدر منتقل شده است و مسئولان زندان به وی گفته‌‌اند «از این بند خارج نخواهی شد و همین جا اعدام می‌شوی یا توسط این زندانیان به قتل خواهی رسید».

وی ۱۲ تیر ماه نیز در توئیتر از برگزاری جلسه‌ای در دفتر دادستان سنندج در تاریخ ۱۱ تیر ماه با حضور دادستان، فرماندار و نماینده سپاه خبر داد و افزود که «تصمیم نهایی آن‌ها مبنی بر اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی بوده است».

رامین حسین‌پناهی تیرماه ۱۳۹۶ به اتهام عضویت در «حزب کومله» و «بَغی» یا شورش مسلحانه علیه حکومت اسلامی، بازداشت و در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. درخواست تجدیدنظر در حکم وی از سوی دیوان عالی کشور رد شده است و این حکم در حال حاضر در اختیار اداره اجرای احکام است.

دادگستری کردستان می‌گوید آقای حسین‌پناهی هنگام دستگیری «مسلح به سلاح کلاشنیکف، اسلحه کمری و نارنجک بوده» و به «درگیری با مأموران اقرار کرده‌است»، اما حسین احمدی‌نیاز، وکیل آقای حسین‌پناهی، می‌گوید موکلش دست به «اسلحه» نبرده و صرفاً عضو حزب کومله بوده‌است و به همین دلیل «بی‌گناه» است.

اردیبهشت‌ ماه سال جاری «گزارشگر ویژه در امور اعدام‌های خودسرانه» سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده بود که حسین‌پناهی در دوران بازداشت مورد «بدرفتاری و شکنجه» قرار گرفته‌است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنین ۲۸ خرداد ضمن درخواست برای توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، از مقام‌های قضایی ایران خواسته‌اند که به‌طور کلی حکم اعدام وی را لغو کنند.

این کارشناسان آن زمان اعلام کردند که در این پرونده «نقض‌های قانونی» چون «شکنجه»، ایزوله‌کردن و نیز خودداری از دسترسی به وکیل و مراقبت‌های پزشکی وجود دارد.

به گفته آنها، حکم آقای پناهی فاقد «استانداردهای بین‌المللی» است که می‌گوید مجازات اعدام تنها باید به موارد قتل عمد محدود شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا