حقوق بشر

محرومیت از درمان؛ گزارشی از آخرین وضعیت محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان در زندان

محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران که در جریان تجمع معلمان مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران همراه با ضرب و شتم بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود، پس از گذشت حدود دو ماه همچنان در این زندان نگهداری می‌شود. آقای حبیبی طی این مدت دچار تنگی نفس و تپش قلب شدید بوده و مشکوک به ابتلا به عفونت ریه شده اما همچنان از دریافت خدمات پزشکی لازم و اعزام به بیمارستان محروم مانده است…

به گزارش خبرگزاری هرانا،  وضعیت جسمانی محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران که اکنون در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود، وخیم گزارش شده است. با این حال این معلم دربند کماکان از دریافت خدمات درمانی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای حبیبی گغته است که «آقای حبیبی دچار تنگی نفس و تپش قلب شدید بوده و مشکوک به ابتلا به عفونت ریه هست. این بیماری تا حدی وخیم است که وی طی هفته گذشته دو بار دچار تنگی نفس شده و هر بار که به بهداری زندان مراجعه کرده تنها قرص تپش قلب به وی داده‌اند و همچنان از دریافت خدمات پزشکی لازم و اعزام به بیمارستان محروم مانده‌اند. در زندان تهران بزرگ تنها هفته‌ای یک روز پزشک جهت ویزیت زندانیان در زندان حضور یافته و در آن روز نیز تنها ۵ تن از زندانیانی که وضعیت جسمانی وخیمی داشته باشند را ویزیت می‌کند. این در حالی است که تنها در تیپ ۴ این زندان ۵۰۰ زندانی نگهداری می‌شوند. و وی هفته گذشته به پزشکی قانونی انتقال داده شد و اکنون منتظر جواب پزشکی قانونی جهت انتقال وی به بیمارستان هستند. خانواده محمد حبیبی نیز به شدت نگران وضعیت جسمانی او در زندان تهران بزرگ هستند».

حسین تاج وکیل محمد حبیبی در تشرح آخرین وضعیت وی گفت که وی شنبه ۹ تیر به دنبال درد در ناحیه سینه و گلو، به پزشک قانونی شهر ری اعزام شد و ما منتظر نتیجه معاینات هستیم”.

به گفته‌ی تاج، همان روز شنبه (نهم تیر) شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، اعتراض به بازداشت محمد حبیبی را مردود دانسته‌ است.

در  تاریخ ۴ تیرماه نامه‌ای با امضای ۶۵۰۰ معلم و فعال مدنی مبنی بر درخواست آزادی محمد حبیبی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد.

اتهاماتی که به  آقای حبیبی منتسب شده «تبلیغ علیه نظام به دلیل یادداشت‌هایشان در کانال کانون صنفی معلمان»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات صنفی» و «اجتماع و تبانی به دلیل عضویت در کانون صنفی معلمان» می‌باشد.

خانواده آقای حبیبی طی یک ماه اخیر چندین نامه به قوه قضاییه، رییس جمهور و برخی نماینده‌های مجلس نوشته و خواستار انتقال این معلم از زندان تهران بزرگ به زندان اوین شده‌اند، اما با گذشت بیش از یک ماه همچنان پاسخی دریافت نکرده‌اند و با توجه به لغو قرار وثیقه ایشان، آقای حبیبی پس از گذشت ۴۰ روز همچنان به صورت بلاتکلیف در بند قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

لازم به یادآوری است روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بسیاری از معلمان بازنشسته و شاغل در شهرهای مختلف ایران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران تعدادی از تجمع‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. چند روز پس از تجمع مورد اشاره، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، تمامی بازداشت شدگان این تجمع به غیر از محمد حبیبی با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند؛ اکنون پس از گذشت ۵۷ روز آقای حبیبی همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته نیز توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از گذشت ۴۴ روز مورخ ۲۶ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا