گوناگون

مذاکرات برجام ادامه می یابد

 فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از پایان مذاکرات روز جمعه اعلام کرد مذاکرات با ایران برای حفظ توافق هسته ای ادامه خواهد یافت …

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از پایان مذاکرات امروز جمعه اعلام کرد مذاکرات با ایران برای حفظ توافق هسته ای ادامه خواهد یافت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این مطلب را پس از نشست وزرای خارجه کشورهای پنج بعلاوه یک به استثنای آمریکا در وین بیان کرد. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در این نشست شرکت کرده است.

فدریکا موگرینی در حالی از ادامه مذاکرات با ایران خبر داد که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه از تهران خواسته است از تهدیدهای خود مبنی بر خروج از برجام دست بکشد. وزیر خارجه فرانسه همچنین گفته است که «بعید» می داند بسته اقتصادی پیشنهادی به ایران برای تشویق تهران به حفظ برجام تا ماه اوت آماده شود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا پس از پایان جلسه کمیسیون مشترک برجام که روز جمعه در سطح وزرای امورخارجه در وین برگزار شد، بیانیه پایانی این کمیسیون را در مقابل خبرنگاران قرائت کرد.

در این بیانیه آمده است که طرف‌های توافق بر لزوم ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران تاکید کرده‌ و خواستار ترغیب به سرمایه‌گذاری در ایران شده‌اند. همچنین در این بیانیه ذکر شده است که اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و ایران به گفت‌وگوها و بررسی جزئیات فنی مسائل ادامه می‌دهند و در صورت نیاز جلسات دیگری در سطح وزیران امورخارجه خواهند داشت. طرف‌های توافق هسته‌ای در عین حال اعلام کردند که با پایبندی ایران به تعهداتش، ادامه برجام مستلزم تامین منافع اقتصادی ایران است.

مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه همچنین در جمع خبرنگاران گفت: «در نشست امروز، راه حل‌های عملی برای عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران مورد بحث و رایزنی قرار گرفت و طرف‌ها به دنبال حفظ روابط اقتصادی و مسیرهای تبادلات مالی با ایران هستند و می‌خواهند صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی از ایران ادامه پیدا کند.»

فدریکا موگرینی هم چنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا از بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز برای حفظ برجام استفاده خواهد کرد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه دولت حسن روحانی پس از این نشست به خبرنگاران گفت: «آنچه که در نشست وزرای امورخارجه به عنوان تعهد یا اقدام مطرح شد مهم است تا پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا اجرایی شوند.» وی تأکید کرد که تعهداتی که وزیران حاضر در نشست روز جمعه پذیرفتند باید تا ماه اوت به اجرا درآید.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا