ورزشی

یک‌هشتم نهایی از نگاه آمار

مرحله یک چهارم نهایی
روز ۲۳
۱۵ تیرماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰/ فرانسه – اروگوئه ورزشگاه نیژنی نووگورود
۱۵ تیرماه ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰/ برزیل – بلژیک، ورزشگاه کازان…..

یک‌هشتم نهایی جام جهانی از نگاه آمار
با پایان‌یافتن مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی و مشخص‌شدن هشت تیم برتر رقابت‌های جام جهانی، اتفاقات آماری دیگری رقم خورد؛ طلسم‌شکنی شد و بعضا هم یکی، دو رکورد جدید دیگر به ثبت رسید. در زیر به تعدادی از اتفاقات مهم که در مرحله یک‌هشتم نهایی رقابت‌های جام جهانی رقم خورد اشاره شده است.
۶۰-سال بعد از پله، اسطوره تیم ملی برزیل، کیلیان امباپه، مهاجم تیم ملی فرانسه، تبدیل به پنجمین بازیکن زیر ۲۰-سال شد که توانست در یک بازی از جام جهانی بیش از یک گل بزند.
۴٨-سال با آخرین‌باری که تیمی در مرحله حذفی جام جهانی عقب می‌افتد و برنده از زمین خارج می‌شود فاصله است. پیش از اینکه بلژیک شکست ۲ بر صفرش را با پیروزی ٣ بر ۲ برابر ژاپن عوض کند، این تیم شوروی سابق بود که در جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک موفق شد ٣ بر ۲ انگلیس را شکست دهد.
٣۱-گل از ۱۴۶-گلی که در جام جهانی روسیه زده شده است، بعد از دقیقه ٨۰-زده شده؛ یعنی ۲۱-درصد کل گل‌ها.
۲٨-در این رقابت‌ها ۲٨-ضربه پنالتی گرفته شده. تا همین‌جا یک رکورد در تاریخ رقابت‌های جام جهانی به ثبت رسیده است. از این تعداد پنالتی ۲۱ مورد تبدیل به گل شده است.
۲۲-بازی از ۵۶-مسابقه‌ای که در جام جهانی برگزار شده، هیچ گلی در نیمه اول نداشته است. فقط یکی از این بازی‌ها دست‌آخر با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسیده است. این برای اولین‌بار در تاریخ رقابت‌های جام جهانی است که یک نتیجه صفر بر صفر بعد از ٣۷ مسابقه که گل داشته، به ثبت می‌رسد.
۱۷-رافا مارکز، مدافع کهنه‌کار مکزیک، ۱۷-بازی را به‌عنوان کاپیتان در جام جهانی تجربه کرده و از این حیث بالاتر از دیه‌گو مارادونا ایستاده است. این مدافع مکزیکی همچنین سومین بازیکنی شد که توانسته پنج جام جهانی مختلف را تجربه کند. پیش از او آنتونیو کارباخال و لوتار ماتیوس چنین رکوردی را ثبت کرده بودند. البته او یک رکورد برای خودش به تنهایی دارد: اولین بازیکنی است که در پنج دوره جام جهانی بازوبند کاپیتانی را به دست بسته.
۱۰-در رقابت‌های این دوره جام جهانی تا این مرحله ۱۰-گل‌به‌خودی ثبت شده است. بعد از جام جهانی ۱۹۹٨ با شش گل‌به‌خودی، رکورد جدیدی ثبت شده است. عزیز بوهادوز مراکشی با گل‌به‌خودی‌ای که مقابل تیم ملی ایران داشت، دیرترین گل‌به‌خودی تاریخ جام جهانی را به نام خود کرد. او در دقیقه ۹۵ گل‌به‌خودی زد. در سوی دیگر، سرگی ایگناشویچ که این ماه ٣۹ ساله می‌شود، تبدیل به مسن‌ترین بازیکن تاریخ جام جهانی شد که گل‌به‌خودی زده است.
۷-تیم ملی مکزیک هشتمین حضور پی‌درپی در مرحله حذفی جام جهانی را تجربه کرد. بعد از هفت ساعت و ٣۰ دقیقه که این تیم در زمین مقابل برزیل در جام جهانی جنگیده، هرگز موفق نشده دروازه برزیل را باز کند و در این مدت ۱٣ گل هم خورده است.
۶-هری کین به‌عنوان کاپیتان تیم ملی انگلیس در این تورنمنت فعلا شش گل زده و از این حیث با مارادونا برابری کرده است. این بازیکن ۲۴ ساله با رکورد گل‌های زده‌شده توسط یک بازیکن انگلیسی در یک دوره از جام جهانی برابری کرده است. این رکورد پیش‌تر توسط گری لینکر به ثبت رسیده بود.
۴ – بعد از بازی تیم‌های سوئد و سوئیس، مجموع تعداد تماشاگران جام جهانی به ۴ میلیون نفر رسید. در تاریخ، رقابت‌های جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا با ٣.۵۹ میلیون نفر بیشترین تماشاگر را داشته است. جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ و آلمان ۲۰۰۶ به‌ترتیب با ٣.۴٣ و ٣.٣۶ میلیون نفر در رده بعدی قرار دارند.
٣-برای سومین‌بار متوالی است که مدافع عنوان قهرمانی در همان مرحله گروهی از جام جهانی حذف می‌شود. ایتالیا در سال ۲۰۱۰، اسپانیا در سال ۲۰۱۴ و آلمان در همین جام، سه مدافع عنوان قهرمانی بوده‌‌اند که در مرحله گروهی از دور کنار رفته‌اند.
٣- یری مینا، مدافع تیم ملی کلمبیا، در سه حضور متوالی‌اش در زمین سه گل زد. این اولین‌بار است که در جام جهانی یک مدافع چنین رکوردی را به‌جا می‌گذارد.
۲-دو دروازه‌بان در جام جهانی توانسته‌‌اند سه ضربه پنالتی را در طول ضربات پنالتی در جام جهانی مهار کنند. دنیل سوباشیچ از کرواسی، ۱۲ سال بعد از ریکاردوی پرتغالی، در این دوره چنین کاری را تکرار کرد.

جام جهانی ۲۰۱٨؛
در انتظار نبردهای جذاب و کلاسیک در یک چهارم نهایی
با وجود غیبت یا حذف تیمهای بزرگ جهان در این مرحله در یک سوی نمودار دور یک چهارم، رقابت هایی کلاسیک از تقابل تیم های دو قاره را خواهیم دید و در سوی دیگر، تیم هایی که حضور در فینال برایشان چیزی شبیه رویا است، به مصاف هم می روند. تیم های قاره اروپا و آمریکای جنوبی برای پیروزی در مسابقات جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه این بار در دور یک چهارم نهایی مقابل هم صف آرایی خواهند کرد. این در حالی است که چند تیم بزرگ از جام حذف شده اند و امکان دارد یک قهرمان جدید همچون کرواسی و روسیه، یا یک قهرمانِ قدیمی مثل انگلستان و اروگوئه جام جهانی را فتح کنند.
قاره آفریقا و آسیا در یک چهارم نهایی بدون نماینده هستند و امیدی به موفقیت غیرمنتظره تیم هایشان هم نداشتند. این در حالی است که هیچ گاه تیمی از قاره آفریقا به نیمه نهایی صعود نکرده و از آسیا هم تنها کره جنوبی به سال ۲۰۰۲ موفق به این کار شده است.
باتوجه به رقابت ها و چالش های همیشگی بین تیم های آرژانتین، اسپانیا و آلمان، این جام جهانی هیجان انگیز با حذف این تیم ها نشان داد که حد و مرزی برای شگفتی سازی ندارد و هیچ بعید نیست فوتبال دوستان شاهد یک اتفاق حیرت آور دیگر در یک چهارم نهایی باشند.
در یک بخش نمودار، انگلستان که تنها یک بار در ۱۹۶۶ قهرمان شده و سوئد که در فینال ۱۹۵٨ مغلوب برزیل شد، در شهر سامارا به مصاف هم می روند و سپس تیم برنده منتظر تیم پیروز جدال کرواسی و روسیه خواهد بود.
روسیه – کرواسی؛ کمتر کسی باور می کرد این دو تیم در یک چهارم حضور داشته باشند. بهترین نتیجه روسیه حضور در نیمه نهایی جام ۱۹۶۶ بود که با نام شوروی به دست آمد و کروات ها نیز در ۱۹۹٨ موفق شدند مدال برنز را به دست بیاورند.
در سوی دیگر این جدول، برزیل با ۵ قهرمانی به مصاف نسل طلایی بلژیک می رود و قهرمان جهان در سال ۱۹۹٨ با قهرمان دو دوره نخست جام جهانی یعنی اروگوئه دیدار خواهد کرد. اینجا یک نبرد مرسوم و همیشگی بین دو قاره شکل می گیرد. تیم هایی که هر کدام حداقل یک بار قهرمان جهان شده اند.
در ۴ دوره از ۷ دوره اخیر جام جهانی، هیچ تیمی غیر از اروپا و آمریکای جنوبی به مرحله یک چهارم نهایی نرسیده و این تبدیل به عادت همیشگی این مسابقات ۴ ساله شده است. در این جام، جدال های جذاب و پرهیجان بین تیم های عمل گرا و ماجراجو را در مقابل تیم های اروپایی دیده ایم و شاید این بار هم جدال اروگوئه و فرانسه چیزی شبیه این باشد. برزیل معمولا نمایش هایی زیبا و هنرمندانه دارد و اروگوئه عنوان بهترین خط دفاع جام جهانی را در اختیار دارد. حریفان آن ها بلژیک و فرانسه نیز تیم هایی قدرتمند هستند که توانایی ایجاد مشکل برای هر تیمی را دارند.
بلژیک، بهترین خط حمله جام لقب گرفته است. زدن ۱۲ گل در ۴ بازی و البته بازگشت طوفانی مقابل ژاپن که بهترین کامبک ۱۶ سال اخیر بود، قدرت این تیم را نشان می دهد. کوین دی بروینه و ادن هازارد بازیکنان محوری تیمی هستند که یک بار در ۱۹٨۶ به نیمه نهایی رسید و حالا با بازیکنانی جوان و قدرتمند به دنبال تکرار روزهای خوب است. آن ها روز جمعه در کازان باید مقابل یکی از قدرتمندترین تیم های جهان مقابله کنند. شاید بلژیکی ها دوست داشتند این بازی را برابر سوئد انجام دهند. آن ها آخرین بازی مرحله گروهی را از انگلستان بردند و سه شیرها در بخشی از نمودار قرار گرفتند که – بر روی کاغذ – راهی ساده تر تا فینال دارد.
گرت ساوت گیت پس از پیروزی مقابل کلمبیا در ضربات پنالتی، احتمالا احساس می کند که تصمیم و ترفند هوشمندانه اش برای شکست مصلحتی مقابل بلژیک و قرارگیری در رده دوم گروه، به اثبات همگان رسیده است.
انگلستان اگر بر خلاف گذشته اش عمل کند و سوئد را شکست دهد، با روسیه یا کرواسی مواجه خواهد شد که روز شنبه در سوچی به مصاف هم می روند. تمام تیم های این قسمت، مرحله یک چهارم نهایی را با انتظار یا آرزوی رسیدن به فینال آغاز می کنند؛ رویاهایی که از آن دور بودند اما اکنون به واقعیت نزدیک شده اند.

“ورزش سه” – ترجمه: محمد همتی
منبع: رویترز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا