بین‌المللی

آمریکا بزرگترین نبرد تجاری جهان را آغاز کرد

وزارت بازرگانی چین با انتشار بیانیه ای شدید اللحن از آمریکا به عنوان «آغازگر بزرگترین نبرد تجاری تاریخ اقتصاد دنیا» به شدت انتقاد کرد و این کشور را مورد مذمت قرار داد.

به گزارش ایرنا در این بیانیه آمده است اعمال تعرفه ۳۴ میلیارد دلاری آمریکا بر روی کالاهای وارداتی از چین را شروع نبردی بزرگ در تجارت جهانی قلمداد کرده است که ابعاد گسترده ای خواهد داشت و زیان سنگینی را به واشنگتن تحمیل خواهد کرد.
بنا به این بیانیه چین قصد دارد مساله را فورا با سازمان تجارت جهانی در میان بگذارد و از کشورهای دیگر نیز خواسته است علیه آمریکا دست به دست یکدیگر داده و با یکجانبه گرایی تجاری این کشور مقابله کنند.
این بیانیه «آمریکا را به برتری طلبی تجاری دیکته شده در جهان با قلدرمآبی متهم می کند» و می افزاید که آمریکا در حال ضربه زدن به چرخه تولید جهانی است و با این اقدامات اقتصاد جهان را به چالش می کشد و باعث شکنندگی بیشتر اقتصاد می شود.
این بیانیه تصریح می کند که آمریکا با این کارها بازارهای جهانی را برهم می زند به مصرف کنندگان و تولید کنندگان فشار وارد می آورد و شرکت ها، موسسات و ملت آمریکا را تحت فشار می گذارد و به منافع آنها ضربه می زند.
وزارت بازرگانی چین اعلام کرده است که تمامی خسارات وارده به شرکت ها در جریان این نبرد بزرگ تجاری مورد ارزیابی قرار می دهد و همچنان با «سیاست درهای باز، گام های مناسب و با ثبات» از منافع آنها حراست می کند.
به گزارش قانون، جمهوری خلق چین نیز در واکنش به این سیاست بازرگانی آمریکا اعلام کرده است که این کشور نیز روی بهای واردات خود از آمریکا به همان میزان عوارض گمرکی خواهد کشید.

ترامپ بر این باور است که هرگاه بر روی واردات کالاهای ساخت اروپا یا چین عوارض گمرکی وضع کند، بهای این محصولات در بازارهای داخلی بیشتر شده و از این طریق می‌تواند از محصولات ساخت آمریکا حمایت و پشتیبانی کند. محاسبه‌ای ساده که از نظر کارشناسان با واقعیت‌های ناظر بر تجارت جهانی سازگار نیست. این قاعده ساده تنها زمانی عمل می‌کند که طرف مقابل دست به اقدام مشابهی نزند.این در حالی است که چین و اتحادیه اروپا و سایر کشورهایی که از سیاست‌های گمرکی و بازرگانی آمریکا آسیب می‌بینند نیز تهدید کرده‌اند که در صورت وضع این عوارض گمرکی، آن‌ها هم بر روی محصولات ساخت آمریکا عوارض گمرکی خواهند کشید.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا