گوناگون

تظاهرات در آلمان؛ به مرگ پناهجویان در مدیترانه پایان دهید

هزاران آلمانی برای حمایت از پناهجویانی که تلاش می‌کنند از مسیر دریای مدیترانه وارد اروپا شوند دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان خواستار آزادی فعالیت امدادگران برای نجات پناهجویان سرگردان در مدیترانه شدند….

در شماری از شهرهای آلمان هزاران نفر به خیابان‌ها آمدند تا علیه سیاست‌های سختگیرانه اتحادیه اروپا علیه پناهجویان، غرق شدن تعداد زیادی از آنها در دریا و ایجاد محدودیت برای تشکل‌های امدادرسان اعتراض کنند.

«اشپیگل آنلاین» یکشنبه (۱۷ تیر/ ۸ ژوئیه) به نقل از تشکل «پل دریایی» که از سازمان‌دهندگان این حرکت اعتراضی است گزارش داد که روز شنبه بیش از ۱۲ هزار نفر، از جمله با جلیقه‌های نجات در حمایت از امدادگران به پناهجویان سرگردان در مدیترانه، در خیابان‌های برلین راهپیمایی کردند.

بنابر گزارش‌ها در شهر هانوفر نیز حدود دو هزار نفر در این حرکت اعتراضی سراسری شرکت کردند. در شهرهای دیگری نظیر فرانکفورت، مونیخ، هایدلبرگ، لایپزیک و برمن نیز تظاهرات مشابهی برگزار شده است.

برخی از تظاهرکنندگان پلاکاردهایی حمل می‌کردند که بر آن چنین شعارهایی نوشته شده بود: «به مرگ در دریای مدیترانه پایان دهید»، «تصور کن در این قایق‌ها اعضای خانواده خودت نشسته بودند».

تشکل «پل دریایی» پس از آن که ماموران مرزبانی دریایی ایتالیا مانع پهلو گرفتن گشتی نجات Lifeline با ۲۳۴ سرنشین در بندرهای این کشور شدند، با همکاری شماری از فعالان مدنی و نهادهای کمک‌رسانی به پناهجویان شکل گرفت.

تظاهرکنندگان از سیاستمداران آلمان و اتحادیه اروپا خواسته‌اند به جرم‌انگاری فعالیت‌های امدادرسانی به پناهجویان سرگردان در دریا خاتمه دهند و با کسانی که با اجبار و از مسیرهای پرمخاطره مجبور به فرار از سرزمینشان شده‌اند رفتاری انسانی داشته باشند.

غرق شدن صدها پناهجو در کمتر از سه هفته

سازمان بین‌المللی امور مهاجران می‌گوید از حدود سه هفته پیش تا کنون ۴۸۳ پناهجو در مسیر اصلی رسیدن به ایتالیا جان خود را از دست داده‌اند. سخنگوی این سازمان در یک پیام توئیتری تصریح کرده که برای کاهش شمار قربانیان ضروری است که شمار کشتی‌ها و قایق‌های نجات در این مسیر افزایش یابد.

دولت پوپولیست ایتالیا از زمان آغاز به کار در یک ماه پیش سیاست‌های سختگیرانه علیه پناهجویان را در دستور کار قرار داده و از جمله مانع پهلو گرفتن کشتی‌ها و قایق‌های تشکل‌های غیردولتی امدادرسانی در بندرهای این کشور شده است.

در این میان مقامات دولت اسپانیا به دو کشتی گروه‌های امدادرسانی غیردولتی این کشور و یک کشتی متعلق به گروه پزشکان بدون مرز اجازه دادند در بندرهای اسپانیا پهلو بگیرند. کشتی آلمانی Lifeline پس از مدتی سرگردانی و بلاتکلیفی در آب‌های ایتالیا در بندر مالت لنگر انداخت.

پیش از این ایتالیا نخستین مقصد پناهجویانی بوده که به طور عمده از کشورهای آفریقایی و از مسیر دریا خود را به اروپا می‌رساندند. یونان و اسپانیا در رده‌های بعدی قرار داشتند. ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا مسدود کردن مسیر دریای مدیترانه را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

تغییر مسیر پناهجویان

آمار سازمان بین‌المللی امور مهاجران نشان می‌دهد که از مدتی پیش مسیر ورود پناهجویان به اروپا در حال تغییر است؛ در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ در مجموع ۸۵ هزار پناهجو وارد ایتالیا شدند و ۶۵۰۰ نفر خود را به اسپانیا رسانده‌اند. این تعداد در نیمه نخست سال جاری میلادی برای ایتالیا به ۱۶ هزار و ۷۰۰ نفر کاهش یافته و برای اسپانیا بیش از دو برابر شده و ۱۵ هزار و ۶۰۰ نفر بوده است.

بر پایه آمار این سازمان در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ تعداد پناهجویانی که از مسیر دریای مدیترانه خود را به اروپا رسانده‌اند حدود ۴۶ هزار و ۵۰۰ نفر بوده که نسبت دوره مشابه سال قبل بیش از پنجاه درصد کاهش داشته است.

به رغم کاهش چشمگیر شمار مهاجران و پناهجویانی که می‌کوشند با به خطر انداختن جان خود وارد اروپا شوند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا سیاست‌های سختگیرانه علیه پناهجویان را تشدید می‌کنند. این روند از جمله مسائل مورد اعتراض هزاران تظاهرکننده در شهرهای آلمان بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا