اخبار

قاتلان رقیب سیاسی نیستند، پشتیبان همدیگرند

رقابت‌های سیاسی در ایران هر روز با یک شکل جدیدی خود را به بازار عرضه می‌کنند. روزی در رقابت‌های انتخاباتی و زمانی در وزن‌کشی‌های تشکیلاتی می‌توانیم این مسائل را مشاهده کنیم. در همین راستا چندی پیش رسانه‌ها مطلبی را با عنوان رویارویی در جامعه روحانیت مبارز منتشر کرده و مدعی شده بودند که حجت الاسلام رییسی و طیف همراه او در جامعه روحانیت مبارز، دبیرکلی پورمحمدی را قبول ندارند. در این گزارش‌ها آمده بود گرد رخوتی که بعد از فوت آیت‌ا… مهدوی‌کنی بر جان جامعه روحانیت مبارز نشست به این راحتی‌ها پاک نمی‌شود. حدود یک ماه قبل اساسنامه را بازنگری و با تغییرات جدی ازجمله انتخاب دبیرکل خواستند که در قامت یک حزب قدرتمند، فعالیت سیاسی کنند…

اما این طور که معلوم است تلاش‌شان برای تغییر و بازگشت به بازیگردانی سیاسی اثر معکوسی داشته و این تشکل سیاسی- مذهبی اصولگرا را درگیر اختلافات داخلی کرده است. همان یک ماه قبل هم برخی تحلیلگران سیاسی باور نکردند که جامعه روحانیت به روزهای اوج خود بازگردد. برای مثال صادق زیباکلام به اعتماد‌آنلاین گفته بود :«عمر فعالیت سیاسی جامعه روحانیت مبارز به سر آمده و تنفس مصنوعی هم به آن فایده‌ای نخواهد داشت». اخبار غیر‌رسمی در مورد تعاملات اعضای جامعه روحانیت نشان می‌دهد که خیلی پیش از آنکه انتظار می‌رفت از هدف خود دور افتاده‌اند. اختلاف‌نظر دو طیف چپ و راست در این تشکل در انتخاب دبیرکل نمود پیدا کرده و مساله‌ساز شده است. طیف راست این تشکل که بعد از فوت آیت‌ا… مهدوی کنی، دبیرکلی موحدی کرمانی و دلخوری ناطق نوری و حسن روحانی تا حدی قدرت خود را از دست داده بود، تلاش کرد با انتخاب مصطفی پورمحمدی به عنوان دبیرکل به روزهای اوج بازگردد.

گمان می‌شد که تحولات اخیر روح تازه‌ای به کالبد جامعه روحانیت بدمد و در طول زمان موجب ترمیم روابط چهر‌ه‌هایی مثل ناطق نوری و حسن روحانی با این تشکل شود. اما طیف چپ این قدرت‌نمایی را نمی‌پذیرد و همین است که شاهدیم برخی اعضای جامعه در روزهای اخیر سعی دارند زمین زیر پای دبیرکل جدید را سست جلوه دهند. آن‌طور که در محافل سیاسی شنیده می‌شود، این اظهارات با هماهنگی سید‌ابراهیم رییسی بیان می‌شود. گویا آقای رییسی که در جلسه انتخاب دبیرکل حضور نداشته است از خروجی جلسه خرسند نبوده و بلافاصله برای اعلام این نارضایتی عازم تهران شده است. او می‌کوشد تا با همراهی همفکرانش در طیف چپ جامعه روحانیت مبارز از قدرت دبیرکل یعنی مصطفی پورمحمدی کاسته و همه تصمیم‌گیری‌ها را بر عهده شورای مرکزی بگذارد. اما در برابر این ادعا حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی، دبیر کل جامعه روحانیت مبارز درباره حواشی اخیر و گمانه زنی های برخی رسانه های اصلاح طلب درباره اختلافش با حجت الاسلام ابراهیم رییسی اظهار کرد: وجود هرگونه اختلافی را با رییسی تکذیب می‌کنم، با اعضای جامعه روحانیت بحث‌هایی داریم وخواهیم داشت و این امر حاکی از نشاط و پویایی جامعه روحانیت است. وی ادامه داد: البته بحث و گفت‌وگوی جدی با بیان نقطه نظرات امر مثبتی بوده که همواره بر فضای جامعه روحانیت مبارز حاکم است و در نهایت تمام تصمیم‌گیری ها بر اساس رای اکثریت اتخاذ خواهد شد. دبیرکل جامعه روحانیت مبارز همچنین سیر جامعه روحانیت مبارز را مثبت ، راه گشا و متناسب با نیازهای روز تلقی کرد و گفت: امیدوارم که روند فعلی جامعه روحانیت حفظ و ادامه پیدا کند. بی‌شک برخی از انتصاب پورمحمدی در این جایگاه خرسند نیستند و سعی دارند تا برخی افرادی را که وزنی در جامعه روحانیت دارند،مقابل دبیرکل تازه‌نفس این تشکل قرار دهند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا