گوناگون

دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان معادل یارانه یک سال مردم به واردکنندگان رانت داد

یک کارشناس اقتصادی گفت:‌ دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان معادل یارانه یک سال مردم به واردکنندگان رانت داد…

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ سیدعلی روحانی در برنامه تلویزیونی پایش با اشاره به سیاست‌ تثبت ارز اتخاذ شده از سوی دولت اظهار داشت: اتفاقی که افتاد خیلی هم منتقد داشت و متاسفانه مدافعین خیلی کمی داشت موضوع قیمت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت بود.
این تحلیلگر اقتصادی افزود:‌ اگر نرخ ارز بازار تشکیل می‌شد ارز پتروشیمی می‌آمد دست واردکننده و متقاضی ارز می‌خرید. فرض کنید دلار نرخی حدود ۶ تا ۷ هزار تومان بود. مابه‌التفاوت نرخ ۴۲۰۰ تومانی دولت تا ۷ هزار تومان که حدود ۳ هزار تومان می‌شود. دولت در سه ماه اول امسال ۱۱ میلیارد دلار فروش ارز داشت که حدود ۴ تا ۵ میلیارد دلار رانت ارزی (تفاوت قیمت رسمی با بازار) توزیع شد.
وی ادامه داد:‌ اگر میزان ارز دولتی را در مابه‌التفاوت ۳ هزار تومان ضرب کنیم رقمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان در عرض ۳ ماه پرداخت شد که تقریباً حدود رقم یارانه یک سال همه مردم است و خیلی از مدیران دولت نالان هستند که نمی‌توانند یارانه را تامین کنند یک سیاست نادرست کاری می‌کند که کل یارانه همه مردم در طول یک سال در عرض سه ماه فقط به واردکنندگان پرداخت شد.
روحانی تاکید کرد:‌واردکنندگانی که کالا را ارز ۴۲۰۰ وارد می‌کند اما به قیمت ۷۲۰۰ تومان در بازار می‌فروشد یا ارز دولتی به مسافران خارج از کشور می‌رسد که تور چین و مالزی اکنون رایگان است و ۲۰۰ یورو برای خرید سوغاتی هم باقی می‌ماند. این قبیل سیاست‌هایی که قطعاً یارانه به واردات و مسافرت خارجی می‌دهیم عملاً ضربه به تولید داخل است که به نظر می‌آید پشتوانه کارشناسی ندارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا