گوناگون

مرتضوی را نمی‌توان کنار دیگر زندانیان نگه داشت

مدیرکل زندان‌های استان تهران، مصطفی محبی، در گفت‌وگویی تفصیلی با «ایسنا» درباره موضوعات متعددی صحبت کرده است؛ از جمله وضعیت زندانیانی مانند سعید مرتضوی، حمید بقایی، مهدی هاشمی و بابک‌ زنجانی، همچنین پدیده خودکشی در زندان‌ها. در ادامه، محورهای اصلی مصاحبه به‌اضافه توضیحاتی درباره پیشینه ‌آنها را از نظر می‌گذرانید….

محبی در پاسخ به این پرسش که آیا برخی از زندانیان از امتیازات بهتر و شرایط راحت‌تری بهره‌مند هستند،‌ گفت: «همه زندانیان برای ما یکسانند. مهدی هاشمی در بند عمومی است، ولی بابک زنجانی به‌لحاظ مراودات و رفت‌وآمد زیاد قضائی و به جهت تحقیقات در زندان در جای خاصی نگهداری می‌شود». او در ادامه درباره صحت اعتصاب غذای بقایی، معاون اجرائی دولت دهم و همچنین محل نگهداری مرتضوی، دادستان سابق تهران، گفت: «آقای بقایی در شرایط مناسب و کاملا انسانی در بازداشتگاه اوین نگهداری می‌شود. در مورد آقای مرتضوی نیز باید بگویم به دلیل اینکه نمی‌توان وی را در کنار دیگر زندانیان نگه داشت، در بند ۲۴۱ اوین در حال گذراندن حبس است. باز هم می‌گویم که این‌طور نیست که امتیاز خاصی به این زندانیان داده شود. محمدرضا رحیمی، معاون اول دولت دهم، هم در زندان بود، البته به دلیل بیماری‌هایی که داشت، نسبت به بقیه زندانیان بیشتر به مرخصی می‌آمد. تعداد زیادی از متهمان، حتی محکومان سیاسی  برای معاینه‌شدن از سوی پزشکان خصوصی‌شان باید مدام اعزام شوند. در این موارد قوه قضائیه بسیار مظلوم است. کسانی که علیه جمهوری اسلامی مدام حرف می‌زنند و بوق و کرنا راه می‌اندازند کسانی هستند که با همه امکانات مدام اعزام می‌شوند. افراد خاص تا می‌گویند دل‌درد دارند برای اینکه اتفاقی برای آنها نیفتد، سریع اعزامشان به بیمارستان انجام می‌شود».
آیا خودکشی زندانیان دست ماست؟
محور دیگری که در این گفت‌وگو مطرح شد، بحث درباره پدیده خودکشی در زندان‌هاست. او در این زمینه گفت: «ما از ابتدا بر بازداشتگاه‌های امنیتی و انتظامی نظارت داشته و داریم. برای مدیران بازداشتگاه‌ها دوره‌های آموزشی را گذاشته‌ایم. آقای سینا قنبری در بازداشتگاه و در قرنطینه در ساعت ۲:۳۰ بامداد به لحاظ مشکلات شخصی، خودش را در سرویس بهداشتی به دار آویخت. آیا این دست ماست؟ ما چه باید بکنیم؟ ما باید در طول شبانه‌روز، آن‌قدر نیرو داشته باشیم که هر ۱۵ دقیقه یک‌بار سرویس‌های بهداشتی را چک کنیم که این عملی نیست. همچنین این‌طور نیست که ما در محیط زندان حوادث را پیش‌بینی کنیم. با توجه به اقدامات پیشگیرانه توسط همکارانم در زندان‌ها، تعداد بسیار نادری از خودکشی‌ها در زندان‌ها به نتیجه می‌انجامد. خودکشی زندانیان به دلیل رفتار زندانبان یا کمبود زندان نیست، بلکه خودکشی آنها به دلیل مشکلات روحی و شخصی‌شان است. آقای سیدامامی هم در سرویس بهداشتی خودکشی کرده بود». سینا قنبری، جوان ۲۳ ساله تهرانی بود که در روز ۱۶ دی در قرنطینه بند چهار اوین درگذشت. او در جریان ناآرامی‌های دی‌ماه ۹۶ بازداشت شده بود. مصطفی محبی که آن زمان هم در سمت فعلی مشغول به کار بود، درباره جان‌باختن این جوان ۲۳ ساله گفته بود: «در بامداد روز شنبه، مورخ ۱۶ دی‌، یکی از زندانیان زندان اوین به نام سینا قنبری، فرزند علی‌اکبر، با مراجعه به دستشویی قرنطینه زندان اوین اقدام به خودکشی از طریق حلق‌آویزکردن خود کرد. مراتب فورا به دادستان تهران اعلام شد و بازپرس دادسرای جنایی در زندان حضور یافت و از مأموران زندان و مطلعان تحقیق کرده و دستورها را صادر کرد». کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست و عضو هیئت‌ علمی دانشگاه امام صادق، ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ درگذشت. پسر، خبر درگذشت پدر را در فضای مجازی رسانه‌ای کرد. عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، دراین‌باره گفت: «این فرد یکی از متهمان به جاسوسی در قالب فعالیت‌های محیط‌زیستی بوده و با توجه به اینکه می‌دانسته اعترافات زیادی علیه وی شده و خودش هم اعترافاتی داشته متأسفانه در زندان دست به خودکشی زده‌ است».
در همان ایام، علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس و از پیگیری‌کنندگان این حادثه، خبر از تشکیل جلسه مشترک با اطلاعات سپاه در ۲۳ بهمن داد و گفت: «‌در این جلسه فیلمی از داخل سلول آقای سیدامامی نشان دادند. در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست، اما حدود هفت، هشت دقیقه ایشان (سیدامامی) مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالا قصد خودکشی دارد. در اینجا کوتاهی اپراتور روشن است که متوجه این اتفاق نشده، درحالی‌که باید زودتر متوجه می‌شده و از این اتفاق جلوگیری می‌کرده است. به نظر می‌رسد در این زمینه کوتاهی شده و خودشان هم قبول دارند». علی مطهری از کوتاهی صورت‌گرفته سخن به میان آورد، اما باوجوداین تاکنون هیچ شخصی به‌خاطر این مرگ متهم شناخته نشده است.
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا