جوانان

بازگشت مدیران دوره قالیباف به حوزه شهری

با گذشت بیش از یک ماه و نیم از آغاز فعالیت رسمی شهردار هفدهم پایتخت، قطار تغییر کابینه شهری به آرامی و متفاوت از دوره کوتاه‌مدت مدیریت شهردار شانزدهم به حرکت افتاده است…

اگرچه از هفته‌های نخست استقرار محمدعلی افشانی به‌عنوان شهردار پایتخت در ساختمان بهشت، خبرهای متعددی در مورد نحوه انتصابات وی به گوش می‌رسید اما نحوه عملکرد وی طی مدت گذشته به گونه‌ای متفاوت از گمانه‌زنی‌ها رقم خورد.او طی این مدت از میان تیم مدیریتی خود، دو معاون، یک مدیر و رئیس سازمان بازرسی شهرداری را تغییر داده است و با وجود آنکه گمانه‌زنی‌های متعددی در مورد تغییر و جایگزینی جدی سایر معاونان نیز شنیده می‌شد، اما همچنان باقی مدیران شهری در مسند خود قرار دارند.با این حال از هفته گذشته اخبار متفاوت‌تری از مهره‌چینی جدید مدیریت شهرداری تهران به گوش می‌رسد. برخی خبرها‌ حاکی از آن است که از اواخر هفته گذشته صحبت‌های جدی با برخی از مدیران گذشته مجموعه شهرداری تهران برای بازگشت به سمت‌های کلیدی شده است.مدیرانی که پیش‌تر سابقه حضور و فعالیت در سمت‌های معاونت و مدیران ارشد شهرداری در دوره مدیریت محمدباقر قالیباف را داشته‌اند حالا قرار است پس از یک دوره دوری از شهرداری تهران، مجددا با حکم محمدعلی افشانی به ساختمان بهشت بازگردند.

به گفته کارشناسان شهری احتمال بازگشت مدیران دوره قالیباف در دو برداشت قابل تحلیل و بررسی است. برداشت نخست آنکه شهردار هفدهم پایتخت، برای عمل به توصیه اعضای شورای شهر تهران مبنی بر دوری کردن از تک‌لهجه‌ای شدن شهرداری، با یک نوع سختی در انتخاب مدیران جدید همراه است.به گفته برخی کارشناسان این احتمال وجود دارد که شهردار پایتخت تیم سازمان‌دهی شده‌ای که به راحتی قابلیت جایگزینی در سمت‌های مدنظر را داشته باشند، هم‌اکنون در اطراف خود ندارد. همین موضوع نیز باعث بازگشت به سمت مدیران دوره گذشته شهرداری شده است. در عین حال برداشت دوم از چنین نحوه گزینشی از سوی شهردار پایتخت نیز این است که افشانی به دور از نگاه‌های جناحی و با تکیه بر شایسته‌سالاری، معاونان و احیانا سایر مدیران ارشد را انتخاب خواهد کرد.براساس تحلیل این گروه از کارشناسان، شهردار جدید پایتخت بنا دارد با تکیه بر سابقه، تخصص و نگاه فراجناحی دست به انتخاب بزند. هرچند برخی از کارشناسان مخالف این برداشت معتقدند گزینه‌های احتمالی مطرح شده برای جایگزینی در دوره مدیریت گذشته نیز نتوانسته‌اند کارنامه موفق و قابل اتکایی را برای آغاز فعالیت مجدد در مجموعه شهرداری تهران برجا گذارند. با این حال باید منتظر بود و دید که آیا محمدعلی افشانی مسیر بازگشت مدیران دوره گذشته را به شهرداری تهران باز می‌کند یا نه.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا