ورزشی

انگلیس – بلژیک؛ نبرد ی برای سومی با قضاوت یک ایرانی

ورزشگاه کرستوفسکی شهر سن‌پترزبورگ از ساعت ۱٨:٣۰ روز شنبه به وقت تهران میزبان دیدار رده‌بندی جام جهانی ۲۰۱٨ است؛ دیداری که بین تیم‌های انگلیس و بلژیک با قضاوت علیرضا فغانی و کمک داوری رضا سخندان و محمدرضا منصوری برگزار خواهد شد….

* تکرار بازی مرحله گروهی، این بار برای رتبه سومی
به گزارش تسنیم، این برای دومین بار است که انگلیس و بلژیک در جام جهانی بیست و یکم به مصاف هم می‌روند. دیدار قبلی این دو تیم در دور سوم از مرحله گروهی برگزار شد که طی آن، بلژیک با گل دقیقه ۵۱ عدنان یانوزای مقابل حریفش به برتری رسید و در صدر گروه G ایستاد، البته در آن بازی بیشتر بازیکنان اصلی هر دو تیم روی نیمکت قرار داشتند؛ چرا که صعود هر دوی آنها با توجه به برتری مقابل پاناما و تونس مسجل شده بود.

* جنگ آقای گلی در سن‌پترزبورگ
بدون شک این بازی برای مهاجمان دو تیم از اهمیت بستری نسبت به سایر بازیکنان برخوردار است. در یک طرف میدان «هری کین» با بازوبند کاپیتان سه‌شیر حضور دارد؛ مهاجمی که تاکنون ۶ گل به ثمر رسانده و شانس اصلی عنوان آقای گلی جام جهانی است. در طرف دیگر نیز نام «روملو لوکاکو» به چشم می خورد؛ مهاجم تنومند و بلندقامت بلژیک که ۴ گل زده و شانسش روی کاغذ از کین ۲۴ ساله کمتر است.
نکته جالب توجه اینکه نه کین و نه لوکاکو نتوانستند در مراحل یک‌چهارم نهایی و نیمه‌نهایی برای تیم شان گلزنی کنند.

* رکورد منحصر بفرد شیاطین سرخ اروپا
بلژیکی‌ها در حالی گام به ورزشگاه سن‌پترزبورگ می‌گذارند که رکورد جالب توجهی را در جام جهانی ۲۰۱٨ به ثبت رسانده‌اند. شیاطین سرخ اروپا تنها تیمی هستند که توانسته‌اند نماینده‌ای از سایر کنفدراسیون‌ها را شکست بدهند. پاناما (کونکاکاف)، تونس (آفریقا)، انگلیس (اروپا)، ژاپن (آسیا) و برزیل (کانمبول) تیم‌هایی بودند که طعم تلخ شکست را برابر بلژیک چشیده‌اند.

* چهارمین قضاوت تیم داوری ایران در روسیه
این بازی چهارمین قضاوت تیم داوری فوتبال ایران را به دنبال دارد. علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری این فرصت را دارند که پس از قضاوت در دیدارهای بزرگی همچون فینال جام جهانی باشگاه‌ها و فینال المپیک ۲۰۱۶، این بار رده‌بندی بزرگترین تورنمنت فوتبال دنیا را داوری کنند. تیم داوری کشورمان، پیش از این در جام جهانی ۲۰۱٨ سه بازی، آلمان – مکزیک (مرحله گروهی)، برزیل – صربستان (مرحله گروهی) و آرژانتین – فرانسه (مرحله یک هشتم نهایی) را قضاوت کرده بودند.

* بازهم انگلیس – بلژیک، بازهم وقت اضافه؟
این سومین تقابل انگلیس و بلژیک در مراحل حذفی جام جهانی است. این دو تیم پیش از این دو بار در سال‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۹۰ در مرحله یک‌هشتم نهایی باهم روبرو شده بودند. نکته مهم این است که هر دو بازی به وقت اضافی کشیده شد.

* آمار جدال‌های رو در رو
انگلیس و بلژیک تاکنون ۲۲ بار به مصاف هم رفته‌اند که انگلیسی‌ها با اختلاف زیادی، عملکرد بهتری داشته‌اند. در این ۲۲ دیدار، سهم انگلیس ۱۵ برد، ۵ تساوی و فقط ۲ شکست بوده است.

* رویارویی ستاره‌های لیگ برتر انگلیس با تیم ملی انگلیس
بسیاری از بازیکنان سرشناس تیم بلژیک در تیم‌های حاضر در لیگ برتر انگلیس بازی می کنند. تیبو کورتوا (چلسی)، سیمون مینیوله (لیورپول) توبی آلدرویرلد (تاتنهام)، وینسنت کمپانی (منچسترسیتی)، یان فرتونگن (تاتنهام)، کوین دی‌بروینه (منچسترسیتی)، مروان فلاینی (منچستریونایتد)، موسی دمبله (تاتنهام)، ناصر شادلی (وست‌برومویچ)، ادن ازار (چلسی)، روملو لوکاکو (منچستریونایتد) و میچی باتشوایی (چلسی) نفراتی هستند که در لیگ جزیره توپ می‌زنند. همچنین نفرات دیگری همچون یانوزای، فرمایلن، بویاتا و تورگان ازار نیز سابقه بازی در لیگ انگلیس را دارند.

* آمار‌های جالب توجه از بازی امروز
تیم‌های برگزار کننده دیدار رده‌بندی و بازیکنان و مربیان‌شان، آمارهایی را در کارنامه دارند که برخی از آنها به شرح زیر است:
– انگلیس قبل از شکست یک بر صفر مقابل بلژیک در مرحله گروهی، در ۲۱ بازی قبلی‌اش آمار ۱۵ برد، ۵ تساوی و یک باخت را در کارنامه داشت.
– بلژیک در ۲۶ بازی تحت هدایت روبرتو مارتینس فقط ۲ بار شکست خورده است.
– روملو لوکاکو در ۲٣ بازی با سرمربیگری مارتینس موفق به زدن ۲٣ گل برای بلژیک شده است.
– لوکاکو در سه بازی اخیر گلزنی نکرده و هرگز سابقه نداشته که او ۴ بازی پشت‌سرهم در بلژیک با سرمربیگری مارتینس گلزنی نکند.
– هری کین در سه بازی اخیر انگلیس فقط یک شوت در چهارچوب داشته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا