گوناگون

ورود معترضان به فرودگاه نجف در پنجمین روز اعتراضات

دفتر نخست‌وزیری عراق در بیانیه‌ای از تشکیل جلسه فوق‌العاده کمیسیون وزرای امنیتی در جمعه شب برای بررسی اوضاع امنیتی خبر داد.به گفته منابع بیمارستانی‌، اعتراضات روز جمعه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) که فساد و بیکاری را نشانه گرفته بود یک کشته داد. همچنین متجاوز از ۴۰ پلیس ضدشورش زخمی شدند….

به گزارش دویچه وله، رسانه‌های جمعی عراق از گسترش دامنه اعتراضات علیه اوضاع نابسامان اقتصادی، خدمت‌رسانی شهری و قطعی مکرر آب و برق در جنوب عراق گزارش می‌دهند.
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در پنجمین روز از اعتراضات شهروندان عراقی به فساد، بیکاری و کمبود خدمات شهری مانند آب و برق، صدها تظاهرکننده روز جمعه وارد فرودگاه نجف شدند.

دو مقام امنیتی فرودگاه نجف تایید کرده‌اند که صدها معترض وارد سالن اصلی فرودگاه نجف شده‌اند. شاهدان عینی نیز گفته‌اند که نیروهای امنیتی در مقابل ورود معترضان به داخل فرودگاه نجف مقاومتی نکرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که تمامی پروازها ورودی و خروجی به نجف لغو شده است.

«سید علی سیستانی» مرجع عالی‌قدر شیعیان در نجف، ضمن اعلام همبستگی با معترضان گفته است که مردم با «کمبود شدید خدمات عمومی» مانند برق در گرمای شدید تابستان مواجه هستند.

گزارش رسانه‌های محلی نیز حاکی است که پلیس در سراسر استان نجف مقرارت منع آمد و شد، اعلام کرده است.

روز جمعه در بصره نیز، مردم در خیابان های این شهر دست به تظاهرات زده و جاده مسیر بندر «ام القصر» را مسدود کردند.

طبق این گزارش، در شهرهای جنوبی و شرقی «ناصریه» و «عماره» نیز تظاهرات‌هایی در اعتراضی به فساد و کمبود خدمات عمومی‌ برگزار شده است.

در عماره، معترضان وارد ساختمان فرمانداری شده‌اند. همچنین مقام‌های پلیس عماره گفته‌اند که معترضان به دفتر حزب «الدعوه» حمله کرده‌اند.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، سفر خود به بروکسل را نیمه‌تمام گذاشته و برای مذاکره با معترضان به بصره رفت.

در همین حال، تظاهراتی مقابل هتل محل ملاقات حیدر العبادی و رهبران قبایل محلی در بصره برگزار شده است٬ اما گفته می‌شود العبادی قبل از تجمع معترضان مقابل هتل، این محل را ترک کرده بود.

دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «کمیسیون وزرای امنیتی عراق جمعه‌شب نشست فوق‌العاده‌ای را به ریاست حیدر العبادی، فرمانده نیروهای مسلح برگزار کرده است».

در این بیانیه آمده است که این نشست به منظور بررسی اوضاع امنیتی کشور عراق برگزار شده است.

تظاهرات در بصره در اعتراض به بیکاری و کمبود آب آشامیدنی از روز یکشنبه آغاز شده و تا کنون هر روز ادامه داشته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا