بین‌المللی

توافق۱۹۲ عضو سازمان ملل بر سر پیمان مهاجرتی

آمریکا تنها کشوری است که به توافق بین‌المللی بر سر پیمان مهاجرت نپیوسته است. نمایندگان آمریکا در دسامبر سال گذشته با طرح این موضوع که برخی از مفاد و بندهای این پیمان با سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ ناسازگار است، از این مذاکرات کناره‌گیری کردند.

مذاکره و گفت‌وگو بر سر پیمان جهانی مهاجرت، ۱۸ ماه ادامه داشت. پیمانی که اکنون با کسب ۱۹۲ رای مثبت از سوی کشورهای حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پذیرفته شده است.

لازم به یادآوری است که این پیمان برای کشورهای امضا کننده‌ آن الزام‌آور نیست و باید در دسامبر سال جاری، در مراکش و در اجلاسی که در سطح وزیران برگزار خواهد شد، به‌طور رسمی امضا شود. ناظران، توافق بر سر این پیمان جهانی را یک موفقیت می‌دانند.

پیمان مهاجرت نخستین سند بین‌المللی در رابطه با سازمان دادن به پدیده مهاجرت در سطح جهان است. این پیمان باید زمینه‌های مهاجرت قانونی را فراهم آورد و به مهاجرت‌های خطرناک و پرزحمت پایان دهد.

رای منفی آمریکا

آمریکا تنها کشوری است که به توافق بین‌المللی بر سر پیمان مهاجرت نپیوسته است. نمایندگان آمریکا در دسامبر سال گذشته با طرح این موضوع که برخی از مفاد و بندهای این پیمان با سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ ناسازگار است، از این مذاکرات کناره‌گیری کردند.دولت آمریکا اعلام کرده است که این کشور سیاست‌های مهاجرتی خود را دارد و از این‌رو، حاضر نیست از سیاست‌های دیگران در این رابطه پیروی کند.

مهاجرت به‌مثابه شانس

متن پیمان مهاجرت ۲۳ هدف را دنبال می‌کند. اهدافی که در سایه آن‌ها باید پدیده جهانی مهاجرت کنترل و هدایت شود.بر اساس آمار منتشرشده از سوی سازمان ملل متحد، در حال حاضر ۲۵۰ میلیون نفر در سطح جهان خانه و کاشانه خود را به قصد یافتن مکان جدیدی برای زندگی ترک کرده‌اند. این رقم، حدود سه درصد کل جمعیت زمین را تشکیل می‌دهد. بر اساس تحقیقات مک‌کینزی، سهم این سه درصد از جمعیت جهان، در تولید ناخالص اجتماعی حدود ۱۰ درصد است.از این رو و به باور دبیرکل سازمان ملل متحد، مهاجرت بیش از آنکه موضوعی مساله‌ساز باشد، شانسی است برای کشورهای مهاجرپذیر. در این پیمان آمده است که مهاجرت امن و سازمان‌یافته زمینه‌های بهره‌گیری از نیروی مهاجر را فراهم می‌سازد. گوترش، دبیرکل سازمان ملل در همین رابطه از مسئولان کشورهای مختلف خواسته است به مهاجرت به‌مثابه یک «پدیده مثبت جهانی» بنگرند.

مجارستان و پیمان مهاجرت

اظهارات پتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان بر خشنودی اولیه‌ای که از توافق بر سر پیمان مهاجرتی به دست آمده بود، سایه افکند. سیارتو اعلام کرد که ممکن است مجارستان از توافق بر سر پیمان یادشده عقب نشینی کند.بنابر اظهارات او، مجارستان نگران آن است که این توافق منجر به گشایش مرزهای این کشور بر مهاجران و پناهجویان شود.سیارتو تاکید کرد که مجارستان مهاجرت را در شمار حقوق بشر نمی‌داند. احتمال می‌رود که دولت مجارستان به رهبری ویکتور اوربان در هفته پیش رو از پیمان مهاجرتی فاصله بگیرد.

قانون

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا