گوناگون

هزاران نفر در بارسلون خواستار آزادی سیاستمداران زندانی شدند

هزاران نفر از مردم بارسلون اسپانیا شنبه شب باشعار ‘نه زندانی نه تبعید، شما را در خانه می‌ خواهیم’، خواستار آزادی زندانیان استقلال طلب و بازگشت سیاستمداران فراری به کشور شدند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری افه، برگزاری این تظاهرات که به گفته پلیس ۱۱۰ هزار نفر و به گفته سازماندهندگان ۲۰۰ هزار نفر شرکت داشتند ، از سوی جنبش های استقلال طلب ایالت کاتالونیا از جمله مجلس ملی‌ کاتالونیا، اومنیوم کولتورال و انجمن حقوق مدنی کاتالونیا متشکل از خانواده های سیاستمداران زندانی و فراری برنامه ریزی شده بود.
سیاستمداران استقلال طلب زندانی در حالی‌ در حبس بسر می‌ برند که «پابلو یارنا» قاضی دیوان عالی‌ اسپانیا، آنها را از اواخر سال ۲۰۱۷ ، به جرم شورش ، فتنه و اختلاس به زندان محکوم کرده است.
افزون بر آزادی زندانیان، تظاهرکنندگان از «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا درخواست نمودند که رهبران جدایی طلبی که از اسپانیا فرار کرده ا‌ند ، بدون هیچ نگرانی و دادگاهی، به کشور بازگردند .
«کیم توررا» رئیس دولت کاتالونیا به همراه «روجر تورنت» رئیس پارلمان کاتالونیا و «آرتوس ماس» رئیس سابق دولت کاتالونیا در راس این تظاهرات قرار داشتند.آنان در سخنانی از دولت سانچز خواستند رهبران سیاسی جدایی طلب را آزاد کند، مخصوصا اکنون که دادگاه آلمان اجازه استرداد« کارلس پوجمونت» رئیس سابق فراری کاتالونیا را به جرم اختلاس به اسپانیا را داده است.
تظاهرکنندگان که افراد در حبس را زندانیان سیاسی و نه سیاستمداران زندانی قلمداد می‌ کردند، ضمن درخواست آزادی آنها و زندانی شدن قاضی یارنا، خواستار وحدت احزاب استقلال طلب و جدایی خواه ایالت کاتالونیا اسپانیا شدند.
آنها اشاره نمودند که به رغم زندانی شدن سیاستمداران ، آنها همچنان به دنبال راهی به سوی استقلال از اسپانیا می‌ باشند.
این افراد به دولت مرکزی اسپانیا خاطرنشان ساختند که فقط آزادی زندانیان را قبول می کنند.تظاهرکنندگان همچنین خواستار گفت و گو بین تمامی طرفین به عنوان تنها ابزار ممکن برای حل وضعیت بین کاتالونیا و سایر نقاط اسپانیا شدند .
کاتالونیا بخشی خودمختار با ۷ میلیون و ۵۲۳هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیا است که خواستار استقلال از دولت مرکزی می باشد.
این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به‌شمار می‌رود و نزدیک به ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا در آنجا انجام می‌شود.
جدایی‌خواهان کاتالونیا معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود چرا که ۲۷ درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و ۲۵ درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا می باشد.
همچنین معتقدند سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد ۱۵ میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا