گوناگون

چرا اعتراضات عراقی‌ها رنگ و بوی ضدایرانی دارد؟

آشفتگی‌های این روزهای عراق از قطعی برق شروع شد و ادامه پیدا کرد تا به قطع‌شدن اینترنت رسید. پیش‌تر هم عراقی‌ها در گرمای بالای ۵۰درجه با نبود برق ساخته بودند؛ اما چه چیزی این گرما را برای آنها طاقت‌فرسا کرده است؟…
بعد از حمله آمریکا، مردم عراق با فن‌ها و کولرها خداحافظی کردند؛ چون زیرساختی برای تولید برق نبود. بعدها اوضاع بهتر شد و دولت به فکر خرید برق از همسایه‌ها افتاد.

اما خشکسالی شدید منطقه‌ باعث شد یکی از منابع برقِ عراق، یعنی ایران، به‌دلیل کمبود داخلی و بدهی‌های دولت عراق در بازپرداخت پول برق، جریان صدور آن را قطع کند و از قرار همین تصمیم عراقی‌ها را عصبانی کرد.

این اعتراض‌ها یکشنبه گذشته آغاز شده و تا الان سه کشته بر جا گذاشته؛ اما مسیر آن از جمعه تغییر کرده و سمت‌وسویی ضدایرانی یافت. به‌گزارش «الجزیره»، فساد دستگاه‌های دولتی موجب شده احزاب شیعی‌ای که از سال ۲۰۰۳ کنترل عراق را در دست دارند نیز از شعارهای سخت معترض‌ها در امان نمانند.

در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، معترضان نجف مقابل مقر حزب الدعوه شعار «حزب ایرانی الدعوه» سر می‌دهند و در ویدئویی دیگر می‌گویند: «احزاب ایرانی را آتش بزنید!»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا