اخبار

نظارت شورای نگهبان از همان سال ۵۹ استصوابی بود

صافی: «وقتی لیست نامزدها را دیدم، اسامی برخی از افراد حزب توده و چریک‌های فدایی هم در لیست اعلامی وزارت کشور بود. از قم به تهران آمدم و به وزیر کشور نامه نوشتم که باید اینها را خط بزند».

خبرآنلاین: عباسعلی کدخدایی در پاسخ به این سؤال که آیا قدرت شورای نگهبان از سال ۵۹ تا امروز که تیر سال ۹۷ است بیشتر شده یا کمتر،  گفت: «این قدرت در تعریف علم سیاسی یک واژه‌ای است که در حوزه شورای نگهبان نمی‌آید. تعبیر ما حقوقی‌ها در شورای نگهبان، اختیارات و صلاحیت است.

 اختیارات و صلاحیت‌ها تغییری نکرده است و همان اختیارات و صلاحیت‌های قانونی بوده که در گذشته بوده و الان هم هست. من بارها توضیح داده‌ام. اگر یک وقت خدمت حضرت آیت‌الله صافی رفتید، از ایشان سؤال کنید که برایتان این مسئله را توضیح دهند.

ایشان سال ۸۸ یک ‌بار برای من توضیح دادند، در نخستین انتخاباتی که با نظارت شورای نگهبان برگزار شد، ایشان می‌گویند «وقتی لیست نامزدها را دیدم، اسامی برخی از افراد حزب توده و چریک‌های فدایی هم در لیست اعلامی وزارت کشور بود. از قم به تهران آمدم و به وزیر کشور نامه نوشتم که باید اینها را خط بزند».

 پس نظارت شورای نگهبان از همان سال ۵۹ استصوابی بود».  کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درباره تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی گفت: «گاهی آقایان اطلاعات شخصی دارند. ممکن است یک فرد را از قدیم بشناسند. یا ممکن است کسانی به قول شما مورد اعتمادشان مطالب  مهمی را نسبت به فردی گفته باشند که اینها مطرح می‌شود ولی اینکه چقدر آن فرد بتواند بقیه اعضا را قانع کند، بحث دیگری است. من بارها عرض کرده‌ام که گاهی اوقات نسبت به یک فرد چند‌بار جلسه تجدید می‌شود. یعنی یک نفر از اعضا مطالبی را له یا علیه نامزدی مطرح می‌کند و آقایان می‌خواهند که ملاقاتی با خودش داشته باشند یا نظرات بیشتری را کسب کنند بنابراین بررسی مسئله در جلسات بعد تجدید می‌شود. از‌این‌دست مسائل  زیاد داریم و اگر می‌توانستیم اینها را به تصویر بکشیم و منتشر کنیم، به نظرم خیلی از ابهامات در ذهن برخی از مردم حل می‌شد.

 البته ما خیلی هم برای این کار مصر هستیم». کدخدایی در پاسخ به این سؤال که چرا شورای نگهبان به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات نپیوسته است، گفت: «این کلا مشمول ما نمی‌شود. ولی من شکل دیگرش را عرض می‌کنم. مشروح مذاکراتمان که روی سایت است. در بحث انتخابات منع داریم و نمی‌توانیم مشروح مذاکرات شورای نگهبان را منتشر کنیم

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا