دیدگاه‌ها

نشست اتحادیه اروپا و چین در پکن در سایه جنگ تجاری

با تشدید نبرد تجاری با واشنگتن، دولتمردان چینی توجه خود را از بدهی به استراتژی توسعه تغییر داده‌اند‌. هفته گذشته دولت چین پروژه‌های مترو و راه‌آهن مناطق شهری که به خاطر مساله بدهی متوقف کرده بود را مجددا به جریان انداخت‌. همچنین گزارش شده است که میزان وام‌دهی بانک‌های تجاری چینی افزایش پیدا کرده است‌.

سران اتحادیه اروپا با رهبری حزب کمونیست چین و رییس دولت این کشور دیروز در پکن دیدار کردند‌. مناقشه تجاری با آمریکا موضوع کانونی این نشست بود‌. اروپا به تحرکی تازه در روند اصلاحات در چین امید بسته است‌.
چین می‌خواهد اتحادیه اروپا را هم‌پیمان خود سازد و برای اعتمادسازی در این راه تلاش می‌کند‌. رهبری دولت و حزب کمونیست چین نگران جنگ تجاری رو به گسترش با آمریکاست و امید دارد بتواند بخشی از ضررهای خود را از طریق روابط تجاری با اتحادیه اروپا جبران کند‌. اتحادیه اروپا در حال حاضر بزرگ‌ترین شریک تجاری چین محسوب می‌شود‌.
اما بسیاری از اتهاماتی که از سوی دونالد ترامپ متوجه چین شده است، مورد انتقاد اتحادیه اروپا هم هست‌. اولویت دادن به شرکت‌های چینی، اجبار در سرمایه‌گذاری مشترک، نبود قانون‌مداری، سانسور اینترنت و پیش از هر چیز نقض موازین حقوق بشر از جمله انتقادهای مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا از چین هستند؛ حوزه‌هایی که دولت پکن سال‌هاست وعده بهبود آنها را داده است‌.
امید اتحادیه اروپا به تسریع روند اصلاحات
گرچه هفته گذشته اتاق بازرگانی اروپا در چین با انتشار تحقیقی جدید پیشرفت در بازار آزاد این کشور را تایید کرد اما در عین حال اعلام کرد که خیلی از اقدام‌ها بسیار دیر یا نیمه‌تمام انجام شده‌اند‌. حال اتحادیه اروپا به تحرکی در روند اصلاحات در این کشور امید بسته است‌. شاید مناقشه تجاری کنونی با آمریکا به تسریع چنین روندی کمک کند‌.
هانس دیتمارشوایس‌گوت، سفیر اتحادیه اروپا در چین خوش‌بین است که این بار طرفین بتوانند بر سر بیانیه‌ای نهایی به توافق برسند: هر دو طرف به این اجلاس، نه‌تنها به‌خاطر روابط دوجانبه بلکه همچنین با توجه به شرایط جهانی، به عنوان نشستی بسیار مهم می‌نگرند‌. در چنین شرایطی نمایش مناسبات چین و اتحادیه اروپا به عنوان عاملی برای ایجاد ثبات بسیار مهم است‌.
تمرکز دو طرف بر قرارداد سرمایه‌گذاری
یکی از موضوع‌های اجلاسی که در پکن برگزار می‌شود، قرارداد پیش‌بینی‌شده سرمایه‌گذاری میان چین و اتحادیه اروپاست‌. حفاظت از محیط‌زیست، اجرای توافق اقلیمی پاریس و تسهیل صدور ویزا نیز در دستور کار اجلاس قرار گرفته است‌.
لی کچیانگ، نخست‌وزیر و شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین از طرف این کشور در این اجلاس دوروزه شرکت می‌کنند‌. دونالد تاسک رییس شورای اتحادیه اروپا، ژان کلود یانکر رییس کمیسیون و سیسیلیا مالمستروم، کمیسر امور تجاری این اتحادیه نیز از جمله شرکت‌کنندگان از سوی اتحادیه اروپا در اجلاس دوجانبه هستند‌. امروز هیات اتحادیه اروپا به قصد امضای قرارداد تجارت آزاد با ژاپن عازم توکیو می‌شود‌. این بزرگ‌ترین پیمانی خواهد بود که اتحادیه اروپا تاکنون بسته است‌. دونالد تاسک دیروز طی کنفرانس خبری گفت هنوز برای جلوگیری از درگیری و اغتشاش، فرصت هست‌. تاسک به همراه ژان کلود یانکر، رییس کمیسیون اروپا به منظور دیدار با نخست‌وزیر چین و برگزاری نشست سالانه گفت‌وگوی سران چین و اتحادیه اروپا به پکن سفر کرده است‌.
رسانه‌های غربی گزارش دادند که دولت دونالد ترامپ از اوایل بامداد جمعه ششم ژوئیه برابر با ۱۵ تیرماه تعرفه گمرکی به میزان ۳۴میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی چین به این کشور را به مورد اجرا درآورد‌. پکن نیز فورا به آن پاسخ داد و ۳۴ میلیارد دلار بر کالاهای آمریکایی که شامل مواد خوراکی و خودروهای برقی می‌شد تعرفه گمرکی وضع کرد‌. ترامپ نیز در اولین واکنش به مقابله به مثل چین، با اعمال ۳۴ میلیارد دلار تعرفه ۲۵ درصدی روی بیش از ۵۰۰ قلم کالای آمریکا گفت: تا دو هفته دیگر ۱۶ میلیارد دلار دیگر روی کالاهای چینی وارداتی به آمریکا تعرفه وضع می‌شود‌. او تهدیدها را علیه پکن فراتر برد و گفت که پس از این اقدام باز هم آمریکا روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه در نظر خواهد گرفت و باز هم کسری ۳۰۰ میلیارد دلاری وجود دارد و با این حساب این اقلام نیز شامل تعرفه خواهد شد‌.
اظهارات ترامپ نشان می‌دهد او قصد دارد میزان تعرفه‌ها را روی کالاهای چینی تا ۱۱ برابر دیگر بالا ببرد که با این حساب میزان تعرفه روی کالاهای چینی به مبلغ کل ۵۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید و به این ترتیب جنگ تجاری بین این کشور و چین وارد فاز عملیاتی خواهد شد‌.
اتحادیه اروپا در تجارت دشمن آمریکاست
رییس‌جمهور آمریکا از اتحادیه اروپا به عنوان دشمن در تجارت نام برد و روسیه و چین را هم در بین دشمنان آمریکا در تجارت دانست‌. دونالد ترامپ به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت کشورهای اروپایی از آمریکا استفاده می‌کنند اما هزینه‌های ناتو را نمی‌پردازند‌. رییس‌جمهور آمریکا افزود: در زمینه تجاری، آنها از ما استفاده می‌کنند‌. بسیاری از آنها در ناتو هستند و هزینه‌های خود را در ناتو پرداخت نمی‌کنند‌. به عنوان مثال با آلمان، مشکل زیادی داریم‌.
در واکنش به این صحبت‌های ترامپ، دونالد تاسک، رییس شورای اتحادیه اروپا در توئیتی نوشت: آمریکا و اتحادیه اروپا بهترین دوستان هم هستند‌. هرکسی که می‌گوید ما دشمن هستیم، اخبار جعلی پخش می‌کند‌. ترامپ در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس بار دیگر از عملکرد دولت باراک اوباما که مساله هک شدن کمیته ملی حزب دموکرات در دوران ریاست‌جمهوری او صورت گرفت، انتقاد کرد‌.
رشد اقتصادی چین کند شد
این در حالی است که دفتر آمار چین، نرخ رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال را ۷/۶ درصد اعلام کرد‌.
به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، با اقدامات دولت چین برای مقابله با بحران بدهی این کشور و پیامدهای اولیه جنگ تجاری با آمریکا، نرخ رشد سه ماهه دوم سال چین به ۷/۶ درصد کاهش یافت که ۱/۰ درصد کمتر از نرخ رشد سه ماهه نخست سال محسوب می‌شود‌. این نرخ رشد مطابق با انتظار بازار و تحلیلگران اقتصادی بود‌. با وجود باقی ماندن نرخ رشد اقتصادی چین در سطح بالای ۵/۶ درصد هدف‌گذاری شده توسط دولت، نشانه‌های کند شدن تدریجی رشد اقتصادی چین در ماه‌های اخیر نمایان شده است‌. تضعیف سرمایه‌گذاری در کارخانه‌های تولیدی و زیرساخت‌های این کشور از جمله این نشانه‌ها هستند‌. بحران بدهی باعث افزایش استقراض و قرض دادن در این کشور شده است‌. کارشناس اقتصادی موسسه مک کوایر گفت: یک کند شدن دیگر را در نیمه دوم سال مشاهده خواهیم کرد‌.
با تشدید نبرد تجاری با واشنگتن، دولتمردان چینی توجه خود را از بدهی به استراتژی توسعه تغییر داده‌اند‌. هفته گذشته دولت چین پروژه‌های مترو و راه‌آهن مناطق شهری که به خاطر مساله بدهی متوقف کرده بود را مجددا به جریان انداخت‌. همچنین گزارش شده است که میزان وام‌دهی بانک‌های تجاری چینی افزایش پیدا کرده است‌.
تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند منازعه تجاری باعث شود در دوازده ماه پیش رو بین ۲/۰ تا ۵/۰ درصد از رشد اقتصادی چین کاسته شود‌. مائو شنگ یونگ- سخنگوی مرکز آمار چین در سخنانی کوتاه گفته بود که فضای نااطمینانی داخلی و خارجی در حال افزایش است‌. با این حال وی افزود که هر گونه تاثیر متغیرهای خارجی بر رشد اقتصادی محدود خواهد بود‌. تولیدات صنعتی در ماه ژوئن ۶ درصد افزایش یافته‌اند که از ۸/۶ درصد ماه می‌ کمتر است اما رشد بخش خرده‌فروشی در این مدت به ۹ درصد رسیده است که ۵/۰ درصد بیشتر از دوره قبلی است‌.

چهان صنعت

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا