گوناگون

لندن با برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت مخالفت کرد

هم‌ زمان با بالا گرفتن تنش‌ها در فضای سیاسی انگلیس در باره راهبرد دولت این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا، دفتر نخست‌ وزیری انگلیس روز دوشنبه تأکید کرد که تحت هیچ شرایطی همه‌پرسی مجدد برگزیت برگزار نخواهد شد…
به گزارش ایرنا، ‘ترزا می’ نخست‌وزیر انگلیس طی ۱۰ روز گذشته تقریباً از سوی تمام جریانات سیاسی داخل کشورش تحت‌ فشار گرفته تا طرح پیشنهادی خروج از اتحادیه اروپا را اصلاح و یا از قدرت کناره‌گیری کند.
او دو هفته پیش در نشستی با اعضای کابینه جزئیات برنامه دولت برای آینده روابط با اتحادیه اروپا را تشریح کرد. در این طرح که نسخه رسمی آن روز پنجشنبه انتشار یافت، پیشنهادشده انگلیس در دوره پسا برگزیت به تمام مقررات تجاری این اتحادیه در خصوص کالا پایبند بماند، تدابیر خاصی برای تسهیل عبور و مرور در نظر بگیرد و همچنان به عضویت در سازمان‌های مهم اروپایی ادامه دهد.
در همین پیوند، دو وزیر اصلی کابینه او یعنی دیوید دیویس وزیر برگزیت و بوریس جانسون وزیر خارجه در اعتراض به همین راهبرد استعفا کردند. متعاقباً دو مشاور ارشد حزب محافظه‌کار نیز به‌صف مخالفان پیوسته و از مقام خود کناره‌گیری کردند. هم زمان برخی منابع انگلیسی می‌گویند که ۴۸ رأی لازم در داخل حزب محافظه‌کار برای به چالش کشیدن رهبری می ثبت‌شده است. بر اساس رویه سیاسی ۴۸ نماینده باید درخواست برگزاری انتخابات درون‌حزبی را مطرح کنند تا انتخابات درون حزبی برگزار شود.
امروز (دوشنبه) جاستین گرینینگ وزیر پیشین آموزش انگلیس خواستار برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت شد. او در یادداشتی که در روزنامه تایمز منتشر شد نوشته است که تنها راه‌حل بن‌بست مذاکرات برگزیت بازگرداندن آن به دست مردم این کشور است.
وی طرح پیشنهادی دولت انگلیس مبنی بر برقراری روابط جدید بااتحادیه اروپا را بیهوده خواندوتصریح کرد که این طرح هیچ طرف را خشنود نمی‌کند. گرینینگ دراین‌باره نوشته است:راهبرد مذاکراتی «می» ‌موجب خشنودی افرادی نمی‌شود که خواستار خروج کامل از اتحادیه اروپا هستند و نیز مخالفان برگزیت را هم خوشحال نمی‌کند.
از سویی، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در سفر اخیر خود به انگلیس در مصاحبه با نشریه سان عنوان کرد که طرح پیشنهادی «می» مانع توافق تجارت آزاد دو کشور در دوره پسا برگزیت خواهد شد. ترامپ بر همین اساس به «می» پیشنهاد کرده تا تدابیری را در توافق برگزیت مدنظر قرار دهد که آینده روابط تجاری آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار ندهد.
او بااین‌حال هشدار داد که چنانچه انگلیس خواهان تداوم رابطه نزدیک با اتحادیه اروپا است، آمریکا با خود اتحادیه اروپا تجارت خواهد کرد.
لایحه پیشنهادی دولت «می» برای خروج از اتحادیه اروپا امروز در مجلس عوام به بحث و رأی‌گیری گذاشته خواهد شد. یک سخنگوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس اظهار داشت که در این رابطه متمم‌هایی از سوی نمایندگان مطرح‌شده که درباره آن رایزنی خواهد شد. وی با این حال ابراز امیدواری کرد که این طرح همانند لایحه برگزیت بارأی موافق نمایندگان مجلس به تصویب می‌رسد.
این سخنگو ادعا کرد که طرح یادشده، مطابق با درخواست مردم در همه‌پرسی برگزیت در سال ۲۰۱۶ تنظیم‌شده است. ‘اعضاء کابینه و فعالان حوزه اقتصادی حامی آن هستند و اکنون زمان مذاکره با اتحادیه اروپا فرارسیده است’
این در حالی است که تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که درصد زیادی از مردم انگلیس با طرح پیشنهادی «می» و عملکرد دولت در خروج از اتحادیه اروپا مخالف هستند.
با نزدیک شدن به مهلت ۱۰ فروردین سال آینده برای خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، دو طرف امیدوار هستند که تا پاییز سال جاری به توافق نهایی دراین‌باره دست پیدا کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا