یادمان و رویدادها

آفریقای جنوبی یکصدمین سالروز تولد ماندلا را جشن گرفت

مردم آفریقای جنوبی و ترقی‌خواهان جهان، یکصدمین سالگردِ تولدِ نلسون ماندلا، رهبرِ جنبش مبارزه توده‌های زحمت با رژیمِ دیکتاتوریِ نژاد پرستِ آفریقای جنوبی، را با جشن و شادمانی برگزار کردند. دوستدارانِ این رهبرِ خوشنام و انقلابی، جشن تولد او را به مراسم باشکوهِ قدردانی از مبارزه‌ها، پایمردی‌ها، و ازخودگذشتگی‌های این قهرمان مردم و جنبش‌های انقلابی و رهایی‌بخش قارهٔ آفریقا تبدیل کردند…
نزدِ مردم آفریقای جنوبی، زادروزِ نلسون ماندلا، به‌سببِ مبارزهٔ خلل‌ناپذیر و بی‌امان او با آپارتاید، روزِ سرور و امید به پیروزیِ آرمان‌های عدالت‌جویانه و آزادی‌طلبانه است. نلسون ماندلا در روز ۲۶ تیرماه ۱۳۲۷ خورشیدی (۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۱۸)، در روستایی کوچک به نام موزو به‌دنیا آمد، و نخستین فرزند والدینش بود. در ۷ سالگی به مدرسه رفت و در ۱۹ سالگی (سال ۱۹۳۷) به دانشگاه راه یافت.

در اینجا بود که مبارزهٔ ماندلایِ جوان با رژیم آپارتاید، به همراه دوستش «اولیور تامبو»، وارد مرحله‌یی جدی شد و به اخراج او از دانشگاه منجر گردید. ماندلا رهبریِ شاخهٔ نظامی سازمان کنگره ملی آفریقا-«اومخونتو وسیزوه» به معنی «نیزه ملت»- را در سال ۱۹۶۱ به‌عهده گرفت. پس از دستگیری، با پایداری‌ای بی‌نظیر، همچنان بر سرِ پیمان خود با رفقا و همرزمانش در «کنگره ملی آفریقا» استوار ماند، و در رهبریِ مبارزهٔ مردم در رویارویی با رژِیم نژادپرست، از درون زندان، فعالانه و هوشمندانه عمل کرد. او ۲۷ سال از عمرش را در زندان گذراند. نلسون ماندلا نمونهٔ برجستهٔ سیاست‌ورزی موفق در برپاییِ اتحاد فراگیر ملی‌ای همراه با رهبری‌ای قاطع در برابر رژیم آپارتاید و دیکتاتوری بوده است: نمونه‌یی چشمگیر که هیچ‌گاه با دیکتاتوری از درِ مماشات درنیامد. او با اینکه خود کمونیست نبود، اما همواره از ضرورتِ حفظ کردن و پایبند بودن به اتحادِ تاریخیِ «کنگره ملی آفریقا» با «حزب کمونیست» و «کنفدراسیون سندیکاها»ی آفریقای جنوبی، و ژرفشِ این اتحاد، دفاع می‌کرد و پای‌ می‌فشرد. بدین سبب، نلسون ماندلا از سوی نیروهای مترقی در سرتاسر جهان همواره تحسین شده است، و از این روی، نیروهای عدالت‌جو، آزادی‌‌خواه، و ضد‌دیکتاتوری در پهنهٔ جهان، در کنارِ مردم آفریقای جنوبی، در شادی جشن تولد این «پدربزرگ» مبارز، سهیم‌اند.

به گزارش عصر سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه لوموند، مردم آفریقای جنوبی یکصدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین و رهبر مبارزات آزادی بخش این کشور علیه رژیم آپارتاید را جشن گرفتند.
در تجلیل از مقام ماندلا، ‘سریل راموفوسا’ رئیس کنگره ملی آفریقا در مکانی که رهبر فقید آفریقای جنوبی زمانی در آنجا زندانی بود، سخنرانی کرد.
رهبر مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی، پنج سال پیش درگذشت و بسیاری از کشورهای جهان روز ۱۸ ژوئیه یکصدمین سالگرد زادروز او را جشن می گیرند.
ماندلا برای غلبه بر حکومت غیردموکراتیک اقلیت سفیدپوست آفریقای جنوبی ۲۷ سال را در زندان گذراند.
وی ۲۴ سال پیش، به دنبال آزادی از زندان، حزب «کنگره ملی آفریقا» را رهبری کرد تا در نخستین انتخابات مختلط نژادی این کشور در سال ۱۹۹۴ پیروز شود.
اوباما نخستین رئیس جمهور آفریقایی‌تبار آمریکا، امروز در سخنانی درباره میراث نلسون ماندلا، وی را مرد بزرگی نامید که نامش در تاریخ برای سالهای سال ثبت خواهد شد.
در این مراسم علاوه بر اوباما، بیل گیتس میلیارد مشهور آمریکایی و کوفی عنان دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا