گوناگون

یک هیئت آمریکایی برای متقاعد کردن ترکیه به پیروی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران به آنکارا می رود

یک هیأت آمریکایی از وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری برای متقاعده کردن آنکارا جهت رعایت تحریم‌های فرا سرزمینی آمریکا علیه ایران، روز جمعه وارد آنکارا می شود. این در حالی است که مقامات مختلف ترکیه بارها تاکید کرده‌اند که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نخواهند کرد و روابط تجاری خود با تهران را برهم نمی‌زنند….
Afbeeldingsresultaat voor ‫یک هیئت آمریکایی برای متقاعد کردن ترکیه به پیروی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران به آنکارا می رود با عکس‬‎
خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام وزارت خارجه ترکیه روز پنجشنبه ۱۹ ژوئیه/۲۸ تیر گزارش داد یک هیأت آمریکایی از وزارتخانه های خارجه و خزانه داری که اکنون مشغول مذاکره در هند است، روز جمعه برای گفت‌وگو درباره تحریم‌ها علیه ایران به آنکارا می‌رود.

به گزارش ار اف ای، این مقام ترکیه‌ای همچنین گفته که این هیأت برای متقاعد کردن ترکیه جهت پیروی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، با مقامات، نهادها و مسئولان مختلفی از جمله وزارتخانه‌های امور خارجه و دارایی ترکیه دیدار می‌کند.

یک سخنگوی سفارتخانه آمریکا در ترکیه هم سفر این هیأت به آنکارا را تایید کرد و گفت که مذاکرات روی تحریم‌های ایران متمرکز خواهد بود.

این هیئت در حالی برای مذاکره در باره تحریم های ایران به ترکیه می رود که وزیر خارجه ترکیه در اوایل ماه جاری خورشیدی، در واکنش به اقدام مقام‌های آمریکا که از دیگر کشورها خواسته‌اند، واردات نفت از ایران را قطع کنند، گفت: آنکارا همچنان به روابط تجاری خود با ایران ادامه خواهد داد.

مولود چاووش اوغلو در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: “اگر تصمیمات آمریکا با هدف برقرای صلح و ثبات باشد، ما از آن حمایت می‌کنیم، اما مجبور نیستیم که از همه تصمیمات آنها تبعیت کنیم. معنای متحد بودن این نیست که تصمیمات آنها را مو به مو اجرا کنیم.”

مولود چاووش اوغلو، در سخنانش ایران راهمسایه‌ای خوب و شریک تجاری و اقتصادی ترکیه معرفی کرده و گفته بود که ترکیه قصد ندارد روابط خوب اقتصادی خود با ایران را به خواست کشورهای دیگر قطع کند.

نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه هم دو روز پیش از چاووش اوغلو اعلام کرده بود سیاست‌های کشورش در مورد خرید نفت ایران، تنها بستگی به تحریم‌های سازمان ملل متحد دارد و آنکارا در موارد دیگر تنها بر پایه منافع خود تصمیم خواهد گرفت.

یاد آور می شویم ترکیه که از اعضای ناتو محسوب می‌شود، برای تامین انرژی مورد نیاز خود تقریباً به طور کامل وابسته به واردات نفت است.

تازه ترین آمارهای منتشر شده از سوی بازار انرژی ترکیه نشان می دهد که مجموع صادرات نفت ایران به ترکیه در بازه زمانی ژانویه تا آوریل، به ۳.۶۶۲ میلیون تن، معادل ۲۲۵ هزار و ۸۲۳ بشکه در روز رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که خرید نفت آنکارا از تهران ۱.۷۳۸ میلیون تن، معادل ۱۰۷ هزار و ۱۷۶ بشکه در روز بود، رشدی بیش از دو برابری(۱۱۰ درصد) را نشان می دهد.

ترکیه همچنین خرید گاز از ایران را در بازه زمانی مورد اشاره ۱۴ درصد افزایش داده و به ۳.۲۲۸ میلیارد متر مکعب رسانده است.

میزان خرید گاز ترکیه از ایران در ماه آوریل با ۲۴.۵۳ درصد افزایش به ۸۱۰.۷۳ میلیون متر مکعب رسیده است.

خبرگزاری «آناتولی» نیز در باره دیدار این هیات آمریکایی به آنکارا نوشت که مسائل مربوط به استرداد «فتح‌الله گولن» اپوزسیون آمریکانشین نیزدر نشست کارگروه مشترک میان مقامات ترکیه و هیات آمریکایی بررسی خواهد شد.

دونالد ترامپ ترامپ در تاریخ ۹ ماه مه طی سخنرانی در کاخ سفید با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی، و اقداماتی که ثبات خاورمیانه را بر هم می زند، خروج یکجانبه آمریکا را از برجام اعلام کرد.

وی گفت که تحریم‌های پیشین هسته‌ای و تحریم‌های سخت‌تر جدیدتر در بازه ۹۰ تا ۱۸۰ روزه علیه ایران باز خواهند گشت. ترامپ همچنین از مقامات تهران دعوت کرد تا به مذاکرات جدید با آمریکا برگردند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا