گوناگون

ارائه گزارش نشست «هلسینکی» به تهران

در تهران، برخلاف اغلب اوقات، این‌بار معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی میزبان نماینده ویژه پوتین بود.

شرق: چهار روز بعد از دیدار پوتین و ترامپ در هلسینکی، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه به تهران آمد تا گزارش جامعی درباره آن دیدار به تهران ارائه کند. در تهران، برخلاف اغلب اوقات، این‌بار معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی میزبان نماینده ویژه پوتین بود. به گزارش «ایسنا» سعید ایروانی، معاون شمخانی، در این دیدار که حدود دو ساعت طول کشید، از سرعت عمل رئیس‌جمهوری روسیه در اعزام نماینده ویژه به تهران تشکر کرد. نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور سوریه گفت: پوتین بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران را به‌عنوان نقض برجام تلقی می‌کند. او همچنین تأکید کرد: ولادیمیر پوتین در دیدار با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود، اقدام یک‌جانبه‌ آمریکا در اعمال تحریم‌‌های هسته‌ای علیه ایران را بسیار غیرسازنده دانسته است.
پوتین آمریکا را ناقض برجام می‌داند
ولادیمیر پوتین هفته‌های شلوغی را پشت سر می‌گذارد؛ میزبانی جام جهانی در روسیه، موجب شد او با رهبران اغلب کشورهای جهان که تیم‌هایشان در جام حضور داشتند، دیدار کند؛ اما در حاشیه این دیدارها، ملاقات‌هایی نیز با محور ایران، برجام و سوریه داشت. او دو هفته پیش به فاصله یک ‌روز، میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌المللی مقام معظم رهبری، بود؛ ملاقات‌هایی که در آنها ایران و سوریه جزء موضوعات اصلی گفت‌وگو بودند. پوتین بعدتر در هلسینکی، پایتخت فنلاند، با دونالد ترامپ ملاقات کرد؛ ملاقاتی که آن‌هم بدون برجام و ایران، پیش نمی‌رفت. حالا رئیس‌جمهوری روسیه تنها چند روز بعد از ملاقات هلسینکی، نماینده خود را عازم تهران کرد تا مقامات تهران را در جریان آنچه در فنلاند گذشته است، قرار دهد. نماینده ویژه پوتین در دیدار با معاون علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، گفت: «روسیه خود را متعهد به پشتیبانی از توافقات بین‌المللی دانسته و بر اجتناب کشورها از یک‌جانبه‌گرایی و بهره‌گیری از ابزارهای اقتصادی و تجاری برای تحمیل اراده سیاسی به کشورهای دیگر تأکید دارد». لاورنتیف در ادامه به مواضع روشن و قاطع روسیه در قبال برجام اشاره و بر ضرورت پایبندی و اجرای تعهدات پذیرفته‌شده از سوی همه کشورها تأکید کرد و افزود: «رئیس‌جمهور روسیه اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران را مغایر با توافق‌نامه بین‌المللی برجام می‌داند و در گفت‌وگوهای اخیر با رئیس‌جمهور آمریکا نیز بر غیرسازنده و زیان‌باربودن این اقدام تأکید کرده است»؛ موضعی حمایتی که روسیه و چین در کنار اتحادیه اروپا از زمان خروج آمریکا از برجام، همواره بر آن تأکید کرده‌‌اند.
فشار بر ایران غیرممکن است
در کنار برجام، خروج نیروهای ایرانی از منطقه به‌ویژه سوریه، از موضوعاتی بود که در دیدار هلسینکی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا مطرح شد. دونالد ترامپ در نشست خبری بعد از این دیدار، مدعی شد: باید بر ایران فشار وارد کنیم تا جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران و کمپین خشونت این کشور را در سراسر منطقه متوقف کنیم. این ادعاها در حالی مطرح شد که مقامات ایران همواره تأکید کرده‌‌اند حضور ایران در سوریه، به درخواست دولت این کشور است. نمانیده روسیه نیز در دیدار پنجشنبه خود گفت: در عزم و اراده دولت روسیه برای تداوم همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم، هیچ‌گونه خللی وارد نشده است و این مسیر تا استقرار کامل ثبات و امنیت در سوریه ادامه خواهد داشت. سفیر روسیه در ایران در مصاحبه با روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو، نیز در‌این‌باره تأکید کرد: یادآوری می‌کنم حضور نظامیان ایرانی در سوریه، قانونی است و ایرانیان مانند نظامیان روسیه به دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند. او در این مصاحبه گفت: برخی مواقع واقعا مناقشه رخ می‌دهد و طبیعی است که ما نگران احتمال رویارویی بین نیروهای ایرانی و اسرائیلی در سوریه باشیم و در همین راستا، تمام تلاش ممکن را به کار می‌گیریم تا از بروز چنین وضعیتی جلوگیری کرده و اجازه گسترش دامنه اختلافات را ندهیم. به گزارش ایرنا، لوان جاگاریان در ادامه مصاحبه خود، امکان فشار بر ایران برای خروج از سوریه را نیز رد کرد؛ پیشنهادی که احتمالا از سوی نخست‌وزیر رژیم اسرائیل و رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با پویتن مطرح شده است؛ اما روس‌ها هنوز واکنش مثبتی به آن نداشته‌‌اند. حتی سفیر این کشور در ایران نیز به این احتمال واکنش منفی نشان داد و گفت: «ایران کشوری نیست که بتوان بر آن فشار وارد کرد. آنها سیاست خارجی مستقل خود را دارند و کشور کوچکی نیستند. با ایرانی‌ها می‌توان کار کرد؛ اما فشار بر آنها غیرممکن است و ما چنین رویکردی را غیرسازنده می‌دانیم و سعی می‌کنیم در صورت اختلاف، آنها را متقاعد کنیم». سعید ایروانی، معاون شمخانی، نیز با اشاره به تحولات اخیر در سوریه و پیروزی‌های ارتش و نیروهای مردمی در جبهه‌های جنوبی، به نماینده ویژه پوتین در امور سوریه گفت: «دستاوردهای اخیر گام مؤثری در پیشرفت روند سیاسی در چارچوب گفت‌وگوهای آستانه و سوچی به حساب می‌آید». او افزود: «جمهوری اسلامی ایران برای تداوم پیگیری راه‌حل سیاسی با تقویت روند گفت‌وگوهای سوری- سوری، اهمیت ویژه‌ای قائل است و از تلاش‌هایی که دراین‌باره صورت می‌گیرد، حمایت می‌کند».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا