گوناگون

اصلاح نظام بانکی پیش‌شرط کنترل نقدینگی

سال‌هاست که نظام بانکی درگیر رقابت بانک‌ها برای جذب نقدینگی است که با دور زدن قانون و با روش‌های مختلف نرخ سود را برای جذب منابع بالا می‌برند، بدون اینکه به عواقب آن بیندیشند.

تیمور رحمانی با تاکید بر اینکه پیش‌شرط اصلی کنترل نقدینگی اصلاح نظام بانکی است، گفت: دولت برای مهار نقدینگی سرگردان باید راهکارهایی مانند افزایش ذخایر قانونی بانک‌ها و انتشار اوراق مشارکت بلندمدت را در دستور کار قرار دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: زمانی که ثبات اقتصادی نداشته باشیم، نقدینگی تمایلی برای حرکت به سمت تولید ندارد و بیشتر به سراغ سفته‌بازی می‌رود. حال در چنین شرایطی سیاستگذار شاید نتواند جلوی رشد نقدینگی را بگیرد، اما می‌تواند با اتخاذ تدابیر ویژه از شیب افزایش بکاهد. رحمانی گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته توجه کافی به رشد نجومی نقدینگی نشده چرا که سیاست اصلی دولت مهار نرخ تورم بود‌ اما در شرایط فعلی دولت باید به دنبال راهکارهایی باشد تا جلوی رشد بیشتر نقدینگی را بگیرد.

به گزارش جهان صنعت، به اعتقاد رحمانی، اولین گام برای مهار نقدینگی حل مشکلات نظام بانکی است به طوری که اگر ایرادات نظام بانکی حل نشود رشد نقدینگی تداوم خواهد داشت و قطعا بحران هم تشدید می‌شود. وی افزود: دولت برای مهار نقدینگی سرگردان باید راهکارهایی مانند افزایش ذخایر قانونی بانک‌ها و انتشار اوراق مشارکت بلندمدت را در دستور کار قرار دهد. این استاد دانشگاه بیان داشت: قطعا باید نظام بانکی را سر و سامان داد تا موتور خلق نقدینگی از کار نیفتد، چرا که تداوم رشد نقدینگی قطعا مشکلات اقتصاد ایران را پیچیده‌تر خواهد کرد. این اقتصاددان اظهار داشت: سال‌هاست که نظام بانکی درگیر رقابت بانک‌ها برای جذب نقدینگی است که با دور زدن قانون و با روش‌های مختلف نرخ سود را برای جذب منابع بالا می‌برند، بدون اینکه به عواقب آن بیندیشند. عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پایان خاطر‌نشان کرد: سیاستگذار بیش از اینکه نگران رشد تورم باشد، باید با تدابیر اصولی و اصلاح نظام بانکی نقدینگی را کنترل کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا