گوناگون

در بازی قدرت خاورمیانه؛ آب ارزشمندتر ازنفت است

قدرت آب با قدرت سیاسی-اقتصادی مرتبط است و از نفت در بازی قدرت خاورمیانه ارزشمندتر توصیف می شود

ایرنا | تارنمای روزنامه فایننشال تایمز طی گزارشی قدرت آب را با قدرت سیاسی-اقتصادی مرتبط دانست و آن را ارزشمندتر از نفت در بازی قدرت خاورمیانه توصیف کرد.
این نشریه انگلیسی می‌نویسد: فقدان ارز خارجی به منظور رفع مخارج یا پرداخت بدهی ها برای یک کشور بد است اما فقدان آب برای آن از همه چیز بدتر است؛ دورنمایی که مناطق گسترده‌ای از خاورمیانه به غیر از ترکیه با آن مواجه می شوند.
برخلاف بسیاری از همسایگان، ترکیه در داخل کشور خود آب کافی دارد. این کشور اقدام به جلوگیری از راهیابی جریان آب به رودخانه دجله کرده است. ظاهرا آنکارا سعی دارد تا مخزنی را پشت یک سد جدید ایجاد کند که این موضوع باعث اعتراض عراقی ها شده است. یک مهندس آب می گوید: اگر آنها جلوی آب را بگیرند، شکایت از آنها کار آسانی نیست.
فایننشال تایمز در ادامه آورده است: ترکیه اولویت های خود از جمله مواجهه با گروه های ملی گرای کرد را دارد. همسایگان آنها نیز نسبت به این موضوع ممکن است تحمل کمتری داشته باشند یا آب را از جای دیگری پیدا کنند.
منابع آب مشترک آمریکا، کانادا و مکزیک به وسیله قراردادهای دقیق مدیریت می شوند. ترکیه کشوری که دجله و فرات از آن نشات می گیرند، آزادی عمل بیشتری را برای رهاسازی آب به سمت همسایه های خود دارد.
آمریکایی ها و اروپایی ها نیز از این اشتباهات انجام دادند اما آنها آب فراوان و اقتصاد متنوعی برای جبران خسارت دارند. کشورهای کم آب خاورمیانه راه‌های بسیار محدودتری دارند

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا