گوناگون

مهاجرت عظیم از شهرهای کم‌آب به مرکز و شمال کشور

وزیر کشور درباره مهاجرت عظیم از استان‌های دچار خشک‌سالی به استان‌های مرکزی و شمالی کشور هشدار داد…
عبدالرضا رحمانی‌فضلی در جلسه شورای اجتماعی کشور افزود: مسئله تهران را باید از نظر فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی بررسی کنیم. اگر برنامه‌ریزی صحیح نشود، نمی‌دانیم در مواقع خاص تهران را چطور اداره کنیم. مواردی مانند زلزله سیل و مسائل امنیتی. در نگاه بلندمدت شرایط امروز تهران ناشی از توسعه نامتوازن در هفت دهه گذشته است. سرعت آسیب‌ها بیش از اقدامات مثبتی است که انجام شده. مهاجرت از شهرهای دچار خشک‌سالی به استان‌های مرکزی و شمالی در حال افزایش است و دچار یک جابه‌جایی و مهاجرت جمعیتی بزرگ خواهیم شد.
او ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم گزارشی با آمارهای دقیق توسط سازمان‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی تعیین شود، تقاضاها ارائه و سپس مشکلات برطرف شوند. وی با بیان اینکه در بحث اعتیاد جلسات متعددی برگزار شده است، گفت: همه مطالبی که در این جلسه مطرح شد، به‌نوعی با معضل اعتیاد در ارتباط بود،‌ قبلا تصمیم‌گیری شده بود افراد معتادی که از شهرستان‌ها در تهران دستگیر می‌شوند، توسط قوه قضائیه به شهرستان‌های خود برای درمان بازگردند.
وی افزود: ما درحال‌حاضر گنجایش هشت هزار نفر را برای بستری معتادان تهران داریم، وزارت بهداشت و بهزیستی باید در مسائل معتادان متجاهر ورود پیدا کنند و استاندار تهران همان‌طور‌که در گذشته پیگیر بودند، به بررسی مشکلات بپردازند.
وزیر کشور درباره بافت‌های فرسوده و حواشی آن، گفت: این آسیب‌ها موضوعات متعددی را دربرمی‌گیرد و به‌نوعی حاشیه‌نشینی با دیگر معضلات اجتماعی در ارتباط است و همه دستگاه‌ها باید تلاش خود را انجام دهند تا شرایط مناسب شود.
وی اظهار کرد: ما سه ماه دیگر باید هفتمین گزارش خود را به مقام معظم رهبری ارائه دهیم، توقع ایشان این است که کار به نحو احسن انجام شود، همچنین ایشان توقع دارند حداقل ۷۰ درصد تغییرات در بحث معضلات اجتماعی انجام شود. ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا با تأمین زیرساخت‌ها بر آسیب‌ها فائق آییم.
وزیر کشور تصریح کرد: ما به قوه قضائیه ابلاغ کردیم بحث درمان معتادان را با جمع‌آوری آنان آغاز کند و حداقل دو هزار نفر را در دو اردوگاه بستری کنیم، همچنین اگر هر دستگاهی به هر دلیلی پاسخ‌گوی مسائل نباشد و یک حلقه کار خود را به‌خوبی انجام ندهد، کار به پایان نمی‌رسد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا