گوناگون

آتن در محاصره آتش؛ دست کم ۵۰ کشته و ۱۷۵ زخمی

در پی بروز آتش‌سوزی مهیب در حومه آتن، پایتخت یونان بیش از ۵۰ نفر کشته و دست کم ۱۷۵ نفر زخمی شدند. حد اقل ۱۶ تن از زخمی‌های این حادثه کودک هستند. افراد نجات یافته از آتش به بیمارستان منتقل شده‌اند، اما حال ۱۱ نفر از آنان وخیم اعلام شده است….

دیمیتریس تزاناکوپولس، سخنگوی دولت یونان شامگاه دوشنبه یکم مرداد با تأئید این آمار اعلام کرد این آتش‌سوزی‌ها در حومه آتن روی داده و به صورت کمربندی گسترش یافته است. بیشتر قربانیان این آتش‌سوزی افرادی بودند که در اقامتگاه تفریحی ماتی واقع در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی آتن در کنار ساحل دریا حضور داشتند. آنها هنگام بروز حادثه یا درون هتل یا در خودرو به دام افتادند.

به گزارش یورو نیوز، طبق آخرین اخبار، این آتش‌سوزی تا بامداد سه‌شنبه هنوز مهار نشده است.

سخنگوی دولت یونان با اعلام این که نیروهای امداد با کمک بالگرد و قایق در حال جستجوی افراد به دام افتاده در آتش در سواحل دریا هستند، همچنین از احتمال افزایش شمار قربانیان خبر داد.
شاهدان عینی گفته‌اند سراسر شب دوشنبه تا بامداد سه‌شنبه دود غلیظی آسمان منطقه آسیب دیده را فرا گرفته، برق بعضی مناطق قطع شده و ترافیک سنگینی در جاده‌های منطقه وجود داشت.

با فرا رسیدن شب کار بیش از ۶۰۰ آتش‌نشان یونانی که در نواحی آسیب‌دیده به ویژه در منطقه رافینا مشغول اطفا حریق بودند، دشوارتر شد.

آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان که سفرش به بوسنی را ناتمام گذاشته و به آتن بازگشته است، با اعلام این مطلب در جلسه ستاد بحران این کشور گفت نه فروند بالگرد و هشت فروند هواپیما برای اطفای آتش در نظر گرفته شده بود، اما مأموریت آنها هنگام شب لغو شد.

شعله‌های آتش در بعدازظهر دوشنبه با بادی که بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشت، تیزتر شد و گسترش یافت. حومه آتن روز دوشنبه در حالی طعمه حریق شد که دمای هوا در منطقه به بیش از ۴۰ درجه می‌رسید.

یونان از کشورهای خارجی برای مهار آتش و نجات شهروندانش کمک خواسته است. تاکنون برخی کشورها از جمله قبرس و اسپانیا برای کمک به دولت یونان در خاموش کردن آتش و نجات افراد به دام افتاده اعلام آمادگی کرده‌اند.

منشأ این آتش‌سوزی مهیب هنوز معلوم نیست اما نیکوس توسکاس، وزیر کشور یونان گفت که «احتمالا» این حادثه فجیع حاصل آتش‌افروزی عمدی بوده است.

در یونان در فصل تابستان آتش‌سوزی و به ویژه در مناطق پر درخت اطراف آتن بی‌سابقه نیست. آخرین مورد آتش‌سوزی مهیبی که در این کشور به وقوع پیوست در سال ۲۰۰۷ بود که در پلوپونز روی داد. در آن آتش‌سوزی دست کم ۷۷ نفر جان باختند و ۲۵۰ هزار هکتار از جنگل‌ها، مراتع و زمین‌های کشاورزی منطقه نابود شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا