اخبار

از دانه درشت ها خبری نیست؛تاکنون هیچ آقازاده‌ای دستگیر نشده است

با وجود هشدارهای داده شده مبنی بر شفاف‌سازی لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا، هنوز این فهرست کامل نشده و وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها به انتشار اسامی ثبت سفارش کنندگان خودرو در سال گذشته اکتفا کرده است. نام برخی شرکتهای متخلف در این لیست وجود ندارد.

ماجرای کسانی که چه در قالب افراد حقوقی و چه حقیقی در چند ماه گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت کرده‌اند، همچنان پرحاشیه پیش می‌رود و این ماجرا با موضوع تخلفاتی که در ثبت سفارش خودرو در سال گذشته اتفاق افتاد، همراه شده است.

در سال گذشته و در زمانی که ثبت سفارش واردات خودرو ممنوع شد، تخلفاتی انجام و طبق آنچه که مسئولان اعلام کرده‌اند حدود ۶۴۰۰ خودرو در آن زمان ثبت سفارش شده که تخلف محسوب می‌شود. بعد از بحث‌هایی که در رابطه با شفاف سازی در این مورد پیش آمد، اخیرا کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) هشدار داد تا در مهلت ۱۰ روزه لیست ارزبگیران و تخلفات ثبت سفارش خودرو را اعلام کند. بر این اساس امروز وزارت صمت لیستی را منتشر کرده که حاوی حدود ۲۲ شرکت واردکننده خودرو است.

در سال جاری و در زمان اجرای سیاست جدید ارزی دولت که طی آن تمام واردکنندگان مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی شدند و این ماجرا نیز تخلفات و رانت‌هایی به همراه داشت، تاکنون وزارت صمت و بانک مرکزی هیچ یک به طور کامل این لیست را منتشر نکرده‌اند. در حالی وزارت صمت خود تایید کننده ثبت سفارش و ارسال آن به بانک مرکزی برای تایید نهایی به منظور دریافت ارز است که در این مدت اختلاف نظر زیادی بین دو دستگاه به منظور انتشار لیست ارزبگیران دولتی وجود داشته است. از سویی بانک مرکزی اعلام کرده تنها لیست‌هایی را منتشر می‌کند که وزارت صمت آن را تایید کرده باشد و از طرف دیگر وزارت صمت نیز تاکید دارد که لیست در اختیار بانک مرکزی است.

در هر حال تاکنون بانک مرکزی از حدود ۱۲ میلیارد دلاری که در فاصله ۲۱ فروردین تا ۱۰ تیرماه برای واردات پرداخت کرده بود، تکلیف حدود سه میلیارد دلار آن را مشخص کرد و مابقی آن در ابهام باقی مانده است. در این بین وزارت صمت نیز با وجود اینکه بارها خواستار انتشار لیست ارز بگیران از سوی بانک مرکزی بوده، خود نیز هیچ اقدامی در مورد انتشار اسامی حتی ثبت سفارش شده‌ها نداشته است.

اختلاف نظرها در مورد انتشار لیست ارز بگیران دولتی در حالی ادامه دارد که بانک مرکزی چندی پیش و به دنبال حواشی مطرح شده اعلام کرد که فرایند ثبت سفارش برای واردات، اولویت بندی کالاها و تعیین اینکه ورود چه کالایی برای کشور مهم‌تر است اساسا در اختیار این بانک نیست و سازوکار آن خارج از بانک مرکزی انجام می شود و در این خصوص موضع بانک مرکزی از ابتدا مشخص بوده که با تخصیص ارز به برخی از مصارف ارزی مخالف است. همچنین بر اساس فرآیند موجود پس از ثبت سفارش برای واردات، معمولا مشتریان به بانک های عامل مراجعه و فرایند پذیرش، نوبت دهی و خرید ارز توسط بانک‌های عامل یا صرافی آنان انجام می شود؛ از این رو بانک مرکزی دخالتی در فرایند پذیرش شرکت‌ها و بررسی اهلیت و شرایط آنان ندارد.

بانک مرکزی در توضیحات خود اعلام کرد که نظارت بر واردات کالا با ارز دولتی و فرایند قیمت گذاری و نظارت بر توزیع آن در حیطه مسئولیت‌های این بانک نبوده و سازوکارهای اجرایی آن در اختیار سایر ارکان اجرایی کشور است؛ بنابراین این بانک در نقش تامین کننده ارز رسمی برای بانک های عامل و صرافی آنها عمل می‌کند و در فرایند موجود نسبت به پذیرش تقاضای مشتریان راسا اقدام نمی‌کند.

محسنی اژه‌ای در نشست خبری پیش از ظهر امروز اظهار داشت:تا به این لحظه ۵۸ شرکت در زمینه ثبت سفارش تخلف داشتند که پرونده‌شان یا در مرحله تحقیقات ابتدایی است یا در اختیار بازپرس قرار دارد و پیگیری‌ها در مورد آنها ادامه دارد.

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به واردات موبایل اشاره کرد و گفت: حدود ۴۰ شرکت در این زمینه شناسایی شده و برخی از آنها نیز تخلف خود را پذیرفتند. همچنین به شکل رندومی و با دستور قضایی از برخی از این شرکت‌ها و فروشندگان تحقیق شده و مشخص شد که برخی از آنها برای محصولات خود فاکتور صوری صادر کرده‌اند.وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره اینکه آیا تاکنون در پرونده‌های اخیر آقازاده‌ها یا مرتبطان به آنها دستگیر شده‌اند یا خیر؟ اظهار کرد: آقازاده در آن معنا که در فرهنگ ما رایج شده در میان این افراد نبوده. البته تاکنون آقازاده‌ای دستگیر یا بازداشت نشده و ممکن است در ادامه تحقیقات ما به مواردی برسیم یا نرسیم.

گزیده گزارش های ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا