اخبار

سخنرانی‌های آتشین، تقابل لفظی و اعلام آمادگی برای توافق

پس از تقابل لفظی روزهای اخیر میان تهران و واشنگتن، در همان ساعاتی که دونالد ترامپ بار دیگر نسبت به مذاکره با تهران ابراز تمایل کرد، دیوان دادگستری لاهه درباره بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران به وزیر خارجه آمریکا نامه داد تا از هرگونه اقدام جدید، اجتناب کنند.

در همان ساعاتی که «دونالد ترامپ» در جمع کهنه سربازان آمریکایی سخنرانی می‌کرد و نسبت به مذاکره با تهران ابراز تمایل کرد، دیوان دادگستری لاهه درباره بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران به وزیر خارجه آمریکا نامه داد تا از هرگونه اقدام جدید، اجتناب کنند. به گزارش «تسنیم» رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن آماده یک «توافق واقعی» بر سر برنامه هسته‌ای ایران است. او افزود: ما آماده یک توافق واقعی هستیم، نه توافق فاجعه‌باری که دولت قبلی [آمریکا] انجام داد.

ترامپ همچنین گفت که آمریکا را از توافق هسته‌ای یک‌جانبه و وحشتناک بر سر برنامه هسته‌ای ایران خارجه کرده است. وی بار دیگر مدعی شد که ایران دیگر آن کشور سابق نیست. در همین حال رییس دیوان بین المللی دادگستری لاهه طی نامه‌ای رسمی خطاب به وزیر خارجه امریکا، ضمن اعلام زمان رسیدگی به شکایت دولت ایران در خصوص بازگشت یکجانبه تحریم‌ها دولت آمریکا، تأکید کرد: از هرگونه اقدام جدید، اجتناب کنید و شرایط را تغییر ندهید. به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دولت»، رییس مرکز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری اعلام کرد که بدنبال شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران علیه دولت آمریکا، رییس دیوان بین المللی دادگستری طی نامه‌ای رسمی خطاب به پمپیو وزیر خارجه امریکا، به دولت آن کشور هشدار داد که طوری رفتار کند که آثار تصمیمات آتی دیوان در مورد درخواست‌های ایران را خدشه دار نکند. محسن محبی افزود: موضوع دادخواست ایران این است که اقدام آمریکا در برگرداندن تحریم‌های یکجانبه برخلاف تعهدات بین المللی امریکا در عهدنامه سال ۱۳۳۴ است.

به موجب این عهدنامه آمریکا متعهد شده بود با اتباع ایرانی رفتار منصفانه داشته باشد، و مانع از مراودات پولی و بانکی نشود. او ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران به علت فوریت امر و آثار سوء ناشی از برگرداندن تحریم‌های یکجانبه امریکا به ویژه در حوزه سلامت و درمان و دارو و خصوصا امنیت هوایی، همزمان با طرح دعوی رسمی از دیوان خواسته بود که دیوان تا زمانی که در مرحله رسیدگی و صدور رای در دعوای اصلی قرار دارد، بعنوان یک امر فوری و طی دستور جداگانه‌ای برگرداندن تحریم‌ها را ممنوع سازد و از دولت امریکا بخواهد که این اقدامات را متوقف کند.

رییس مرکز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری ادامه داد: رییس دیوان با توجه به اهمیت و فوریت امر با استفاده از ماده ۷۴ (۴) قواعد دیوان بین المللی دادگستری عصر سه شنبه طی نامه‌ای رسمی خطاب به وزیر خارجه آمریکا، به دولت آمریکا هشدار داد از هر گونه اقدام جدید در این زمینه اجتناب کند، و «توجه دولت آمریکا را به این ضرورت جلب می‌کند که باید در زمینه مورد دعوا (بازگشت تحریم‌ها) طوری عمل کند که آرای آتی دیوان که بعد از جلسه ۲۷ اگوست صادر خواهد کرد، بلا اثر نشود».

“از دیگر سو” ؛ نماینده آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه ای پس از آنکه ایران را متهم کرد که امضاکنندگان توافق هسته ای را از اقدام های آتی خود ترسانده است، برای گفت و گو بر سر توافق هسته ای جدید با ایران ابراز آمادگی کرد.
نیکی هیلی در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی بی ان با تائید توییت ترامپ که خطاب به حسن روحانی نسبت به عواقب تهدید آمریکا هشدار داده بود، گفت: رئیس جمهور آنان را آگاه ساخته که آمریکا را تهدید نکنند چرا که ما تمام تهدیدها را جدی می گیریم و به نفع شما است که مجبور نشویم بر این مبنا اقدامی انجام دهیم. اگر می خواهید که پای میز (مذاکره) آمده و روی توافق جدیدی کار کنیم ما هم آماده گفت و گو خواهیم بود ولی با تهدید شما چنین کاری را انجام نمی دهیم.

گزیده مطالب شرق و هفت صبح

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا