اخبار

تغییرات در تیم اقتصادی دولت؛ادامه اجرای برنامه تعدیل ساختاری

انتخاب همتی به عنوان رییس کل جدید بانک مرکزی در درجه نخست به معنای ادامه مجموعه سیاست هایی است که در کشور ما برنامه تعدیل ساختاری نام گرفته است. همتی علاوه بر آنکه که لقب پدر بیمه خصوصی ایران را دارد؛ از اعضای بخش اقتصادی شورای عالی امنیت ملی و از نظریه پردازان برنامه آزاد سازی و خصوصی سازی به شمار می آید.

تغییرات مدیریتی، خواسته‌های مردم را برآورده نمی کند!

هیات وزیران، روز گذشته به رییس‌کلی عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی رای اعتماد داد و با حکم رییس‌جمهور او هجدهمین رییس کل تاریخ بانک مرکزی شد. به نظر می‌رسد این گام نخست تغییرات در تیم اقتصادی دولت باشد و طی روزهای آینده نیز افرادی از بدنه سیاستگذاری‌های اقتصادی حذف شده و دیگرانی جای آنها را خواهند گرفت. سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد نوک پیکان تغییرات بعدی هستند تا بدین صورت مثلث سیاستگذاری‌های پولی و مالی تشکیل شود. حسن روحانی، همتی را فردی تحصیل‌کرده، آگاه و دارای تجربیات ارزنده در بانک و بیمه، با نشاط، فعال و دارای روحیه، قوی و خوب و دارای توان معرفی کرد .

با توجه به نزدیک شدن موعد تحریم‌های امریکا طی روزهای گذشته، بازار سکه نوسان‌های بالایی به خود دیده است. همتی در این شرایط سیاستگذار پولی و ارزی کشور شده است. توقع افکار عمومی از او بسیار بالاست. در حدی که شاید برخی از او انتظار معجزه دارند. اما واقعیت‌های اقتصادی کشور چیز دیگری می‌گویند. تغییر تیم اقتصادی اگرچه مورد انتظار جامعه کارشناسی و قوای دیگر بوده اما برخی اقتصاددانان بر این باورند تا تغییر پارادایم صورت نگیرد، نمی‌توان از افراد انتظار داشت که اقتصاد را زیر سایه تحریم‌ها مدیریت کنند.

احمد حاتمی‌یزد، کارشناس ارشد بانکی: حضور از بیرون بانک مرکزی در جایگاه ریاست کل این نهاد پولی و بانکی، هیچ شانس موفقیتی را برای رئیس‌کل فراهم نمی‌کند. در‌حال‌حاضر افراد دانشمند و تحصیل‌کرده در حوزه سیاست‌های کلی بانک مرکزی با تجربه دو دهه در این نهاد سیاست‌گذار داریم که متأسفانه هرگز از جانب دولت‌ها دعوت به همکاری نمی‌شوند.در سال‌های مختلف افرادی در این منصب نشسته‌اند که هیچ تجربه حضور و تخصصی در بانک مرکزی ندارند و اغلب از بانک‌های تجاری با سیستم کاملا متفاوت در این جایگاه حضور یافته‌اند. از ویژگی‌های رئیس‌کل بانک مرکزی می‌توان بر نظارت بر بانک‌ها اشاره کرد. نظارت بر بانک‌ها روش‌ها و سیستم‌ها و اهدافی دارد که آن اهداف در بانک‌های تجاری دنبال نمی‌‌شود. از دیگر اهداف بانک مرکزی باید به کنترل نرخ تورم اشاره کرد. ابزار کنترل نرخ تورم، حجم نقدینگی است. حجم نقدینگی به کل از دست بانک مرکزی در رفته است. اکنون این دولت یا بانک مرکزی نیست که در پنج سال گذشته افزایش نقدینگی داده است؛ بلکه این بانک‌ها هستند که این حجم نقدینگی را در غیاب نظارت درست پدید آورده‌اند. اکنون بانک‌ها، مدام دست‌شان در جیب بانک مرکزی است تا جواب سپرده‌گذاران خود را بدهند. در واقع مانده منفی بانک‌ها نزد بانک مرکزی، یک رقم سرسام‌آور است.

غلامرضا نظربلند، اقتصاددان، در گفت‌وگو با «شرق» با بیان اینکه تغییرات در کابینه در حد تغییر مهره نمی‌تواند کارساز باشد، می‌گوید: ترمیم کابینه به تنهایی راه‌گشا نیست. در کشور ما همه این موارد تجربه شده است. پیش از انقلاب، هویدا ۱۳ سال نخست‌وزیر بود، اما در یک‌سال آخر، کشور پنج نخست‌وزیر عوض کرد. این‌گونه تغییرات بارها در کشور با تصور ایجاد تحول رخ داده، درحالی‌که بی‌فایده بوده است.ما نیازمند یک دولت ضدرانتی به‌ویژه در تیم اقتصادی هستیم. وقتی رانت‌‌خواران در دولت نفوذ می‌کنند، تصمیم‌های تیم اقتصادی دولت از لابی‌گری آنها منبعث می‌شود که قطعا با منافع ملی مغایرت دارد. فاجعه وقتی است که تصمیمات کلان یک دولت، از اراده و منویات چنین افرادی تأثیر بپذیرد. متأسفانه چنین رویکردی در لیست‌های ارزی اخیر منتشر‌شده کاملا مشخص است.به گفته او، افرادی که ۳۰ تا ۴۰ سال است در دولت بوده‌‌اند و حتی بعضا بخشی از مشکلات هستند، نمی‌توانند مشکل‌گشا باشند.

کارنامه کاری همتی

همتی لقب پدر بیمه خصوصی ایران را به دوش می‌کشد دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و یکی از تدریس‌کنندگان اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی در دانشگاه‌های ایران است. او درجه دکترای اقتصاد خود را در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه تهران اخذ و رساله خود را با حضور در دانشگاه لندن تکمیل کرده است. همتی در سال ۱۳۵۹ مسوول کمیته اقتصادی جهاد دانشگاهی بود و در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۳ مدارج ترقی را در سازمان صدا و سیما تا معاونت سیاسی این سازمان طی کرد. وی در دوران دفاع مقدس از مسوولان تبلیغات جنگ بود. رییس جدید بانک مرکزی از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ طی سه دوره به عنوان رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رییس شورای عالی بیمه خدمت کرد و نقش کلیدی در طراحی و اجرای سیاست‌های آزاد‌سازی و خصوصی‌سازی در صنعت بیمه داشت. همتی در دوره مسوولیت حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی به مدت پنج سال عضو کمیته اقتصادی شورای امنیت ملی بود.

گزیده گزارش های ایلنا-اعتماد -شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا