ورزشی

اگر ما را نمی‌خواهند ، بگویند در لیگ قضاوت نکنیم

 شاید باور کردنی نباشد اما داور رده‌بندی جام‌جهانی ۲۰۱۸ که تا چند روز پیش به عنوان یک اسطوره داوری از او یاد می‌شد، جایی در بین برترین‌های لیگ ایران نداشت.

مراسم برترین‌های لیگ‌برتر فوتبال برگزار شد؛ مراسمی که همراه با انتقادات فراوانی بود و بیشتر کارشناسان اعتقاد داشتند در حق برخی چهره‌های ورزشی جفا شده است. ماجرای انتخاب جباروف به عنوان بهترین هافبک در حالی‌که مسلمان با ۱۰ پاس گل، عملکرد درخشانی داشت، یکی از موضوعاتی است که فریاد اعتراض هواداران و کارشناسان را در پی داشته است. برخی می‌گویند حامیان مالی مراسم برترین‌های لیگ هفدهم به گونه‌ای جوایز را تقسیم کرده‌اند که پرسپولیس و استقلال در کسب جوایز سهم داشته باشند. اتفاق مهم‌تر اما جایی رخ داد که علیرضا فغانی، داور برجسته کشورمان به عنوان داور وسط برتر ایران انتخاب نشد و به جای او بیژن حیدری، جایزه مربوط به این عنوان را کسب کرد. شاید باور کردنی نباشد اما داور رده‌بندی جام‌جهانی ۲۰۱۸ که تا چند روز پیش به عنوان یک اسطوره داوری از او یاد می‌شد، جایی در بین برترین‌های لیگ ایران نداشت. فغانی که از این اتفاق شوکه شده بود، تا آخر مراسم حضور داشت اما محسن مسلمان در اواسط مراسم ترجیح داد جشن برترین‌ها را ترک کند. مسئولان برگزاری مراسم، عدم انتخاب علیرضا فغانی به عنوان داور برتر ایران را به آرای کسب شده از سردبیرهای ورزشی ربط می‌دهند اما هنوز هیچ مرجعی، رای‌ها را منتشر نکرده که بدانیم کدام سردبیرهای ورزشی به فغانی رای نداده‌اند و از همه مهم‌تر اینکه دلیل رای ندادن آن‌ها چیست. این اتفاقات دلیلی شد تا با علیرضا فغانی، ستاره داوری کشورمان گفت‌وگویی انجام دهیم؛ در ادامه نیز یادداشت‌هایی از سه پیشکسوت فوتبال گرفته‌ایم که پیرامون مراسم برترین‌هاست.

ماجرای عدم انتخاب شما به عنوان داور برتر ایران در لیگ هفدهم باعث تعجب کارشناسان شد. خودتان از این موضوع شگفت‌زده نشدید؟

برای من فرقی نمی‌کند که جایزه را به چه کسی بدهند. اگر طبق نمرات لیگ برتر بود، حرفی نداشتم. نمی‌گویم چون من در جام جهانی بوده‌ام باید بهترین داور می‌شدم. ضمن اینکه من به اندازه کافی بهترین داور لیگ شده‌ام اما در کل می‌گویم نمرات لیگ معیار است و ما هم که در لیگ سوت زده‌ایم، نمرات‌مان بالاتر از سایرین بوده است؛ روی چه حسابی ما در این نظر سنجی نبودیم و بقیه مورد انتخاب قرار گرفتند؟!

در حین مراسم به احتمال فراوان برای دلجویی از شما گفتند می‌خواهیم از علیرضا فغانی تقدیر کنیم اما به نظر می‌رسد حقی که ناحق شده را نمی‌توان فراموش کرد.

به من گفتند قصد داریم از شما تجلیل ویژه کنیم، سه ساعت ما را در آن برنامه نگه داشتند. زمانی که سالن به آن بزرگی پر از جمعیت بود از ما تجلیل نشد، زمانی که همه رفتند و سالن خلوت شد، ما را صدا کردند و یک تندیسی به من دادند! شأن من و تیم داوری‌ام را رعایت نکردند. اگر می خواستند احترامی بگذارند، زمانی که همه مقامات و مسئولان در سالن حضور داشتند، باید این کار را می کردند.

حضور شما در رقابت‌های جام‌جهانی با اتفاقات مثبتی همراه بود. شاید در همه‌جای دنیا از افرادی مثل شما نهایت قدردانی را انجام دهند. به عنوان مثال کولینا در ایتالیا یک اسطوره است و فدراسیون این کشور تمام تلاشش را کرد تا او رییس کمیته داوران فیفا شود اما درباره علیرضا فغانی این اتفاق رخ نمی‌دهد. دلیلش چیست؟

فکر کنم بزرگ‌ترین افتخاری که در این چندساله برای فوتبال ایران به دست آمده، همین حضور داوری ما در رده بندی جام جهانی باشد. به نظر من این اتفاق ناشی از ضعف برنامه‌ریزان و مسئولان مراسم بود. مسئولان فدراسیون در این مدت برای حمایت از تیم داوری سنگ تمام گذاشتند اما اینجور برنامه‌ها و اینجور ناهماهنگی‌ها شأن ما را حفظ نمی‌کند.

مسئولان برگزاری می‌گویند معیارشان قضاوت‌ها در لیگ برتر بوده و نه حضور در جام‌جهانی اما براساس نظرات کارشناسان داوری، شما در لیگ برتر نیز عملکرد درخشانی داشتید.

جام جهانی را کنار بگذاریم، ما در همین لیگ سوت می زنیم. نظر سنجی و انتخاب بهترین داور لیگ جای خودش، آن کاری که در روسیه انجام دادیم نیز جای خودش. نباید این‌طور باشد که اگر می‌خواهند به خاطر جام جهانی از ما تقدیر کنند، کار ما در لیگ برتر نادیده گرفته شود! نمی دانم چه سیاستی پشت این کار بوده که این‌طور تصمیم گرفته‌اند. این مساله از عهده ما خارج است.

شایعاتی وجود دارد که برخی عوامل فدراسیون با چنین کارهایی قصد دارند علیرضا فغانی را خسته کنند تا قضاوت را کنار بگذارد. فکر می‌کنید چنین مساله‌ای صحیح باشد؟

در این باره نمی‌توانم نظر قطعی بدهم اما من و کمک هایم از این اتفاق ناراحت هستیم. اگر قرار است ما را در این انتخاب ها لحاظ نکنند، بگویند در لیگ قضاوت نکنیم و فقط کار بین المللی کنیم! اما وقتی در لیگ حضور داریم، وقت می گذاریم و نمره می‌گیریم، یعنی باید در این نظر سنجی ها نیز باشیم.

ماجرای افزایش دستمزد داوران همواره مطرح می‌شود و حتی گفته‌اند که به زودی افزایش می‌یابد. از این موضوع خبری دارید؟

در این باره فقط حرف می‌زنند و خبری نیست. امیدوارم به زودی دستمزدهای‌مان را افزایش دهند.

شرایط داوری در لیگ هجدهم را نسبت به لیگ هفدهم چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فکر می‌کنم با حضور جوانان، شرایط بهتر می‌شود و داوری ایران رونق بیشتری بگیرد. داوران جوان خوبی در کشور وجود دارد و امیدوارم پیشرفت کنند.

محمد سجاد بهی – قانون

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا