بین‌المللی

بیانیه پایانی نشست بریکس با تاکید بر مقابله با تهدیدهای تجاری آمریکا

کشورهای شرکت‌کننده در نشست بریکس در بیانیه‌ پایانی مشترک ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن استفاده از قدرت نظامی و دخالت خارجی در خاورمیانه اعلام کردند وضعیت قدس باید تنها در جریان مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل مشخص شود…

به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، در این بیانیه که در پایان نشست مذکور تحت عنوان اعلامیه ژوهانسبورگ صادر شد، کشورهای شرکت کننده در این نشست همچنین تاکید کردند اقدامات برای حل و فصل بحران سوریه باید با منشور سازمان ملل همخوانی داشته باشد.
در این بیانیه بر لزوم کنار گذاشتن سیاست‌های یک جانبه و حمایت‌گرایانه اقتصادی در تجارت جهانی تاکید شد و اعضای این گروه برای رویارویی با تهدیدهای جنگ تجاری آمریکا با یکدیگر متحد شدند.
این بیانیه با موافقت رهبران روسیه، چین، هند، برزیل و آفریقای جنوبی صادر شد و در آن بر پایبندی این کشورها به صلح و ثبات و قوانین بین‌المللی و همچنین نقش محوری سازمان ملل تاکید شده است.
رهبران حاضر در نشست بریکس علاوه بر این نسبت به تشدید تنش‌ها در خاورمیانه ابراز نگرانی کرده و خواهان پایبندی به قوانین سازمان تجارت جهانی شدند.
در این بیانیه آمده است سازمان تجارت جهانی با چالش‌های بی سابقه‌ای روبروست. همچنین این گروه بر اهمیت اقتصاد جهانی باز تاکید کردند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به نوبه خود تصریح کرد: کشورهای عضوگروه بریکس با چالش‌ها و تهدیداتی علیه صلح و ثبات روبرو هستند و باید در زمینه مبارزه با تروریسم و تندروی و قاچاق مواد مخدر و جنایات فرامرزی با یکدیگر همکاری کنند.
رئیس جمهور چین نیز در افتتاحیه این نشست گفت که کشورش روند توسعه را ادامه می‌دهد و درهایش به روی بقیه کشورها باز است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا