گوناگون

نشست نهاد تازه‌تأسیس «شورای عالی هماهنگی اقتصادی»: حمایت بیشتر از خصوصی‌سازی

نشست نهاد تازه‌تأسیس «شورای عالی هماهنگی اقتصادی» شنبه ششم مرداد به ریاست حسن روحانی و با حضور سران قوه‌های قضائیه و مقننه برگزار شد. این نشست به بررسی راهکارهای برون‌رفت از بحران اقتصادی اختصاص داشت…
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در ششمین جلسه این شورا که صبح شنبه با حضور سران قوا برگزار شد در راستای کنترل نقدینگی و سوق دادن آن به بخش تولید و بازار سرمایه، موضوع واگذاری شرکت‌های بزرگ دولتی و نهادهای عمومی به بخش خصوصی و عرضه آن در بورس و موانع استقبال بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران از مصوبات خوبی که در این زمینه وجود دارد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این جلسه مقرر شد مشوق‌هایی برای جذاب و سودآور کردن طرح‌های نیمه تمام برای بخش خصوصی اختصاص یابد.
شورای عالی هماهنگی اقتصادی بر این اساس و با تعیین ضوابطی، تغییر کاربری در برخی از طرح‌های نیمه تمام را به عنوان مشوقی برای جذابیت بخشیدن و سودآور کردن این نوع طرح‌ها به منظور مشارکت سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی در تکمیل و بهره‌برداری از آنها در نظر گرفت.
قیمت‌گذاری در پرداخت مبلغ طرح‌های نیمه تمام از دیگر مشوق‌هایی بود که برای واگذاری این نوع طرح‌ها به بخش خصوصی در نظر گرفته شد.
همچنین مقررشد کارگروه‌هایی در نظر گرفت شده برای این منظور ، به گونه ای قیمت‌گذاری کنند که طرح‌ها و پروژه‌ها، جذابیت بیشتری برای بخش خصوصی داشته باشند و سرمایه‌گذار بتواند بعد از تکمیل طرح و حتی به صورت اقساط قیمت آن را بپردازد.
از جمله مشوق های در نظر گرفته شده برای استقبال بخش خصوصی از تکمیل طرح‌های نیمه تمام، معافیت مالیاتی ۱۰ ساله برای این طرح ها پس از بهره برداری است.
در این جلسه همچنین انجام واگذاری‌ها در چارچوب مقررات و مصوبات کارگروه و حمایت دستگاه قضایی از فعالیت سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی در این عرصه مورد تأکید قرار گرفت تا به این ترتیب بخش خصوصی بتواند با کمترین دغدغه به فعالیت و تکمیل و سودآوری این طرح‌ها بپردازد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا