ورزشی

قطر برای میزبانی جام جهانی قوانین فیفا را دور زده است

هفته نامه ساندی تایمز چاپ لندن روز یکشنبه در گزارشی مدعی شد که قطر از طریق دور زدن قوانین فیفا و بدنام کردن رقبای خود، میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را به دست آورده است…
به گزارش ایرنا، این نشریه انگلیسی عنوان کرد که در این رابطه به اسنادی دست‌یافته که نشان می‌دهد قطر به یک موسسه روابط عمومی آمریکایی و مأموران سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای کمپین علیه دو کشور آمریکا و استرالیا به ‌عنوان رقبای اصلی خود رشوه پرداخت کرده است.
به نوشته ساندی تایمز، این کمپین تلاش کرده است تا این‌گونه وانمود کند که برگزاری مسابقات جام جهانی از هیچ حمایتی در داخل برخوردار نیست و مالیات‌دهندگان تمایلی به کسب میزبانی این رویداد ورزشی ندارند. در همین رابطه یک استاد دانشگاه آمریکا ۹ هزار دلار رشوه گرفته تا گزارشی را درباره پیامدهای اقتصادی برگزاری مسابقات جام جهانی در آمریکا منتشر کند. همچنین روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و چهره‌های شناخته‌شده‌ای استخدام شدند تا جنبه‌های منفی برگزاری جام‌ جهانی در کشور خود را برجسته کنند.
از دیگر موارد مطرح ‌شده در ساندی تایمز می‌توان به ترتیب دادن تظاهرات مردمی در اعتراض به میزبانی مسابقات فیفا در استرالیا و استخدام گروهی از مربیان ورزشی در آمریکا اشاره کرد، تا از اعضای کنگره بخواهند با برگزاری جام‌جهانی در ایالات‌متحده مخالفت کنند.
این در حالی است که یکی از شروط اصلی فیفا به‌ عنوان نهاد ناظر بر برگزاری مسابقات جام جهانی، ضرورت برخورداری از حمایت داخلی است. قوانین فیفا همچنین می‌گوید داوطلبان میزبانی جام‌جهانی نباید ‘هیچ اظهارنظر به هر شکلی، چه کتبی و چه شفاهی، چه به نفع و چه علیه درخواست‌های دیگر اعضای اتحادیه مطرح کنند.’
ساندی تایمز عنوان کرد که اسناد یادشده توسط یکی از عناصر فعال در کمپین قطر افشا شده است. او ماه گذشته در کمیته ورزش، فرهنگ و رسانه مجلس عوام انگلیس حاضرشده و دراین‌باره شهادت داده است.
دامیان کولینز رئیس کمیته یادشده می‌گوید که او نسبت به مدارک افشاشده ‘به‌شدت’ نگران است و از فیفا خواست تا دراین‌باره تحقیقاتی را صورت دهد. وی پیشنهاد کرد که چنانچه صحت این مدارک اثبات شود، میزبانی مسابقات جام جهانی بایستی از قطر پس گرفته شود.
ساندی تایمز پیش‌ازاین هم مدعی شده بود که محمد بن همام نماینده قطر در فیفا به مقام‌های این نهاد ورزشی رشوه پرداخت کرده است. با این‌حال پس از دو سال تحقیقات قطر تبرئه و عنوان شد که هیچ رابطه‌ای میان بن حمام و مقام‌های فیفا یافت نشده است.
در سال ۲۰۱۰ قطر توانست رقبای خود شامل آمریکا، استرالیا، کره جنوبی و ژاپن را کنار بزند و میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ را به دست آورد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا