گوناگون

سکوت در خصوص جزئیات گفت وگوهای سوچی

دهمین دور کنفرانس بین المللی صلح سوریه در حالی به نخستین روز خود در هتل رادیسون رویال شهر سوچی در ساحل دریای سیاه پایان داد که به نظر می رسید اعضای حاضر در آن تمایلی ندارد حداقل در روز نخست گزارشی از جزئیات نشست ها به خبرنگاران ارایه کنند.

به گزارش ایرنا، روز نخست اجلاس به نشست های کارشناسی اختصاص داشت که پشت درهای بسته برگزار شد و بعد از پایان جلسه کارشناسی، نوبت به نشست های دوجانبه طرفین رسید ونمایندگان ایران، ترکیه و سوریه کشورهای ضامن صلح دیدارهای دوجانبه ای را با یکدیگر و موافقان و مخالفان سوری داشتند.
بشار جعفری سرپرست هیات اعزامی دولت سوریه و نماینده دائم این کشور در سازمان ملل متحد وقتی در حال خروج از نشست کارشناسی در لابی هتل رادیسیون بلو با خبرنگاران مواجه شد اعلام کرد که امروز با رسانه ها گفت و گو نمی کند.
استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل متحد نیز که برخی اوقات در لابی هتل رادیسیون رویال دیده می شد، دقایقی کوتاه در جمع خبرنگاران حاضر شد و در جملاتی کوتاه تنها به دستور کار اجلاس عمومی این نشست که قرار است روز سه شنبه برگزار شود، اشاره کرد.
به گفته وی، در این مذاکرات درباره موضوعات مربوط به کمیته های قانون اساسی سوریه، بازگشت آوارگان و نحوه آزادی زندانیان گفت وگو می شود.
آلکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در سوریه نیز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت که مذاکرات در سوچی در فضای سازنده برگزار می شود و این دیدارها مطابق برنامه و در شرایط کاری و مثبت جریان دارد.
وی در همین حال از افشای جزییات مذاکرات در سوچی خودداری و خاطرنشان کرد که نتایج گفت وگوها در پایان نشست اعلام خواهد شد.

** دیدارهای چند جانبه نماینده ایران در نخستین روز
حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در این مذاکرات نیز روز پرکاری را پشت سر گذاشت.
دیدار با نمایندگان روسیه، ترکیه، سوریه و نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه از جمله برنامه های جابری انصاری در روز نخست اجلاس بود ضمن اینکه در آخرین ساعات روز دوشنبه، دیدار سه جانبه ای در هتل رادیسون رویال میان ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد که طرفین در خصوص موضوعات مربوط به کمیته های قانون اساسی، تبادل بازداشت شدگان و همچنین دستور کار و بیانیه پایانی دهمین کنفرانس آستانه رایزنی و تبادل نظر کردند.
اجلاسیه عمومی نشست سوچی تا ساعاتی دیگر در هتل رادیسون رویال آغاز خواهد شد و هیات های ایران، روسیه و ترکیه و نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه به همراه نمایندگان مخالفان و موافقان دولت سوریه در آن شرکت می کنند.
انتظار می رود در پایان نشست عمومی، بیانیه مشترک کشورهای ضامن صلح سوریه شامل ایران، روسیه و ترکیه منتشر شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا