گوناگون

تظاهرات گسترده در اصفهان و گوهردشت در اعتراض به گرانی و بیکاری

در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی تظاهراتی در محله شاپور قدیم اصفهان آغاز شد که بنابر گزارش‌ها به مناطق دیگر هم کشید. در تصویرها و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی، شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی نیز به گوش می‌رسد….
گروهی از کارگران، رانندگان و فروشندگان صنف قطعات خودرو و کامیون در شهرک صنعتی امیرکبیر اصفهان تظاهرات کردند.

بنابه گزارش خبرگزاری ها، این عده از کارگران، صنعتگران و بازاریان اصفهانی روز سه‌شنبه ۹ مرداد در اعتراض به گرانی و وضعیت بد اقتصادی به طرف مرکز شهر حرکت کردند و جمعی از مردم نیز با آنان همراه شدند. تظاهرکنندگان اصفهانی با شعارهای «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» و نیز «شاپوری با غریت، حمایت، حمایت» از هم‌صنفان خود در خیابان شاپور جدید این شهر خواستند تا به آنها بپیوندند.

تصاویر و ویدئوهای همرسان شده در شبکه‌های اجتماعی از حضور گسترده مأموران پلیس ضد شورش در شهرک صنعتی امیرکبیر و خیابان شاپور جدید حکایت دارد.

خیابان امیرکبیر که در میان اهالی اصفهان به نام قدیم آن یعنی «شاپور جدید» شهرت دارد، در حاشیه شمالی شهر واقع است و به عنوان قطب صنعتی ویژه تعمیر و خرید و فروش قطعات خودروهای سنگین شناخته شده است.

مغازه‌داران صنف ابزار و ماشین‌آلات اصفهان نیز در روزهای گذشته در این شهر اعتصاب کرده بودند. فراخوان این تظاهرات از دو روز پیش در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.

در گوهردشت کرج تجمع اعتراضی از مقابل نیکامال در این شهر شروع شده و مردم شعارهایی مانند «اصلاح‌طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» و «تا دیکتاتور رو کاره، قیام ادامه داره» سر دادند. در تصاویر منتشر شده، نیروهای لباس شخصی با مردم درگیر شده‌ و تلاش می‌کنند آنها را متفرق کنند.

به دنبال جهش قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی در روزهای گذشته، فراخوان‌هایی برای تجمع در شهرهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود و گروهی با هشتگ «چالش دعوت به تظاهرات» مردم را به اعتراض سراسری دعوت کرده بودند.

واکنش وزیر کشور

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور امروز سه‌شنبه با بیان این که هیچ یک از تجمعاتی که تاکنون شاهد آن بوده‌ایم از سوی «گروهک‌های معاند» یا مخالفان سازماندهی نشده بود، گفت: «نباید مسائل صنفی به سرعت تبدیل مسائل امنیتی شود و باید جلوی آن را بگیریم و مسائل صنفی و اقشار و طبقات مختلف نیز باید در حد همان اصناف پیگیری و حل شود.»

مسئولان حکومت ،  بارها معترضان به وضعیت اقتصادی را تهدید به سرکوب کرده‌اند. صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه از جمله یک بار معترضان را به حکم اعدام تهدید کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا