گوناگون

عمان آماده میانجیگری میان ایران و آمریکا است

«یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان اعلام کرد که مسقط آمادگی دارد به عنوان میانجی بین تهران و واشنگتن وارد عمل شود.

به گزارش ایرنا ، وزیر خارجه عمان روز سه شنبه با اعلام این مطلب در گفت و گو با شبکه تلویزیونی الجزیره درباره سفرش به واشنگتن گفت: ما پیامی از کسی از جمله ایرانی‌ ها برای آمریکایی‌ ها نیاوردیم.
بن علوی افزود: معتقدیم، می‌شود گفت‌وگو را شروع کرد. دو طرف وسط این همه مشغولیت نیاز دارند فرصتی پیدا کنند که وارد چنین درگیری نشوند؛ که این درگیری برای منطقه و کسی، هیچ فایده‌ای ندارد.
به گزارش ایرنا، ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا عصر روز گذشته (دوشنبه) پس از چند هفته تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک خبری خود با ‘جوزپه کونته’ نخست وزیر ایتالیا ، آمادگی واشنگتن را برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران اعلام کرد.
وی گفت: اگر مقامات ایرانی آمادگی داشته باشند، حاضرم بدون هیچ پیش شرطی با آنها گفت و گو کنم.
اظهارات جدید ترامپ در حالی مطرح می شود که بر اساس برخی گزارش ها عمان قصد دارند تا بین تهران و واشنگتن میانجیگری کند.
بن علوی پیشتر نیز در جریان سفر به واشنگتن با ‘ مایک پمپئو ‘ همتای آمریکایی خود دیدار و بر آمادگی کشورش برای میانجیگری بین واشنگتن و تهران تاکید کرده بود.
حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز سه شنبه نیز در جریان حضور در مراسم روز خبرنگار در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در خصوص پیشنهاد اخیر ترامپ گفت: ایران نباید ابتدا به ساکن پیشنهاد مذاکره رییس جمهوری آمریکا را رد کند. لازم است این موضوع با تامل و در شورای عالی امنیت ملی مورد بحث قرار گیرد.
روزنامه العرب چاپ لندن نیز روز شنبه نوشت: سفر روز جمعه یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان به واشنگتن و دیدار با جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا برای میانجیگری این کشور و کاهش تنش میان ایران و آمریکا صورت گرفته است.
به نوشته العرب به نقل از محافل دیپلماتیک عربی، سفر وزیر خارجه عمان به واشنگتن پس از دیدار اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران از سلطنت عمان صورت گرفت.
این روزنامه افزوده است: سفر بن علوی به واشنگتن تاکیدی بر میانجیگری مسقط میان تهران و واشنگتن است؛ همانند آنچه که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت و در نهایت به توافق هسته ای (برجام) در تابستان ۲۰۱۵ ختم شد.
پیش تر حساب کاربری وزارت امور خارجه عمان در توئیتر اعلام کرده بود: متیس در دیدار ‘ یوسف بن علوی’ درخصوص مسایل امنیتی،منطقه ای و توسعه روابط میان دو کشور بحث و گفت و گو کردند.
منابع آمریکایی هم اعلام کردند که بن علوی در دیدار با وزیر دفاع آمریکا علاوه بر مسایل امنیتی، پیرامون جنگ یمن، آزادی کشتیرانی و تلاش ها برای مبارزه با تروریسم گفت وگو کرد.
وزیر خارجه عمان پیش از این دیدار با ‘پل رایان’ رییس مجلس نمایندگان آمریکا هم دیدار و گفت و گو کرد.
سلطنت نشین عمان روابط نزدیکی با آمریکا و ایران دارد و برخی ناظران سیاسی معتقدند این کشور می تواند نقش مؤثری در کاهش تنش ها میان تهران و واشنگتن ایفا کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا