فرهنگی

نخستین واکنش‌‌های حکومت به اعتراضات اخیرــ وزیر کشور منشأ اعتراضات را خارجی دانست

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمع‌های پراکنده و جو امنیتی در شماری از شهرهای ایران به ویژه تهران، شیراز، گوهردشت کرج، کرمانشاه، زیبا شهر قزوین و قهدریجان خبر می‌دهد.در پی وخامت هرچه بیشتر اوضاع اقتصادی کشور، گرانی فزاینده و کمرشکن، کمبودها از آب و برق گرفته تا ارزاق عمومی، بار دیگر موجب اوج‌گیری اعتراض‌های مردمی در شهرهای کشور شده است.وزیر کشور دولت روحانی،بر پایه کشفیات همیشگی، منشأ اعتراضات چند روز اخیر را به خارج کشور متصل کرد…
بدین ترتیب تظاهراتی که در نخستین روز خود از محله شاپورنو اصفهان و چند شهر دیگر آغاز شد، اکنون وارد چهارمین روز شده. تظاهراتی علیه گرانی و نابه سامانی اقتصادی و بیکاری که در آن شعارهایی علیه رژیم  و مقامات ارشد جمهوری اسلامی سر داده می‌شود.

به گزارش زمانه، در گوهردشت کرج، از کانون‌های اصلی تجمعات چهار روز اخیر نیز فضای امنیتی سنگینی حاکم است. شاهین شهر اصفهان نیز فضای مشابهی را تجربه می‌کند.

اما در شیراز، شهری که در چند روز گذشته نیز ناآرام بوده، مردم توانسته‌اند تجمعات پراکنده‌ای را شکل دهند. ویدیوهای روز پنجشنبه در شیراز نیز از حضور هزاران معترض در این شهر خبر می‌دهد.

با گسترش اعتراضات در ایران نام شهرهای تازه‌ای از جمله ورامین و قزوین و کرمانشاه نیز به چشم می‌خورد و ویدیوهایی از آنجا منتشر شده.

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی عموماً در چهار روز گذشته در خصوص این اعتراضات سکوت کرده‌اند.

هر چند جمعه ۱۲ مرداد، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر دولت حسن روحانی، منشأ این اعتراضات را به خارج کشور متصل کرد. رحمانی فضلی، وزیر کشور حسن روحانی این تجمعات را گرد هم آمدن ۵۰ تا ۲۰۰ نفر خوانده بود و ادعا کرده بود این جمع شدن‌ها «اثرگذار» نیست و اوضاع داخلی کشور را بر هم نمی‌زند.

درکشور چه رسانه‌های داخلی محافظه‌کار و منتقد دولت و چه رسانه‌های هوادار دولت اعتراضات چند روز اخیر در ایران را «ساختارشکنانه»  توصیف کردند.

این اعتراضات در شرایطی رخ می‌دهد که نیروهای امنیتی، لباس شخصی‌ها و پلیس ضدشورش در این روزها تلاش گسترده‌ای را برای متفرق کردن تجمعات به کار بسته‌اند.

اعتراض‌های کارگران، معلمان، و سایر حقوق‌بگیران به تعویق مزدها و تنزل مداوم سطح زندگی که در ماه‌های گذشته ادامه داشته، با سقوط ارزش پول ملی گسترش یافته و اقشار دیگری از جمله کاسبان، رانندگان و دارندگان کامیون نیز که قادر به تامین هزینه‌ها و معیشت خود و خانواده شان نیستند به اعتراض، تجمع و اعتصاب روی آورده‌اند.

موج افشای پرونده‌های فساد و سو استفاده مقامات دولتی و حکومتی از منابع ملی یکی دیگر از عوامل گسترش نارضایتی‌ها در ایران است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا