گوناگون

تحریم‌های تازه یک میلیون نفر را بیکار خواهد کرد

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی٬ ضمن تایید این نکته که تا پایان سال جاری «فشار اقتصادی بر کشور و مردم به دلیل تحریم‌های آمریکا بیشتر خواهد شد»، پیش‌بینی کرد که «در اثر اعمال این تحریم‌های تازه یک میلیون شغل در ایران تعطیل می‌شود.»..
علی ربیعی همچنین گفت که ممکن است دولت برخی از شغل ها را با پرداخت یارانه حفظ کند و «به ‌جای پرداخت بیمه بیکاری» به افرادی که در معرض اخراج هستند حقوق بدهد و این صنایع «سرپا بماند و اخراجی صورت نگیرد.»

وزیر کار تاکید کرد که «باید با مردم صادقانه صحبت کنیم و بگوییم در یک جنگ واقعی وارد شده‌ایم.»

به گفته او شرایط جدید نیازمند اعتماد بیشتر مردم به دولت و عملکرد عقلانی‌تر آنهاست، همچنین از سوی دولت نیز نیاز به سختکوشی بیشتر وجود دارد.

به گزارش زیتون، ربیعی در عین حال با اشاره به تلاطم اخیر در بازار ارز ایران اعتراف کرد که «گفتمان مشترک» مردم و دولت «ضعیف شده است.»

علی ربیعی در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد خواستار آن شد که در شرایط فعلی باید «تئوری مقاومت اجتماعی» برای «جلوگیری از شکنندگی اجتماعی و افزایش تاب‌آوری اجتماعی» اجرا شود.

وی کنترل قیمت غذا و تامین غذا و دارو برای افراد نیازمند و حمایت از شغل‌ها را از جمله جزئیات این برنامه پیشنهادی خود ذکر کرد.

با نزدیک شدن زمان اجرای فاز اول تحریم‌های جدید آمریکا قیمت دلار شدیدا افزایش یافت و در نهایت به رقم بی‌سابقه بالای ده هزار تومان رسید و وعده‌های مقامات دولت نیز تاثیری در کاهش نرخ ارز نداشت.

از سوی دیگر طی هفته گذشته دور تازه اعتراضات در ایران به دنبال سقوط ارزش ریال، واحد پول ملی ایران، در برابر ارزهای خارجی و همچنین افزایش بی‌سابقه بهای طلا در بازارهای ایران آغاز شده و به‌سرعت رنگ و بوی سیاسی و ضدحکومتی به خود گرفته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا