گوناگون

اولین کشته در دور تازه اعتراضات در ایران

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران از کشته شدن یک نفر در جریان تظاهرات جمعه شب مردم در کرج و دستگیری دست کم ۲۰ نفر از معترضان خبر داده است. این خبرگزاری مدعی شده است این فرد که نام او اعلام نشده «به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شده است.» مطابق این گزارش، بررسی ها نشان می دهد ضارب از داخل خودرو ۲۰۶ و با سلاحی غیر سازمانی اقدام به شلیک کرده است….

خبرگزاری فارس اعتراف کرده است که رهبران دور تازه ی تظاهرات در ایران اکثرا زنان هستند. این خبرگزاری همچنین از دستگیری ۲۰ نفر از تظاهرکنندگان در شهر کرج به نقل از «منابع موثق» خبر داده است.
یک مقام استانداری کرج نیز گفته است سیاست نیروهای انتظامی در مقابله با تظاهرات «مماشاتگرانه» بود است، اما بعد از این با «اغتشاش گران» برخورد خواهد شد!

جمعه شب عده ای از تظارکنندگان به حوزه علمیه اشتهارد در این شهر هجوم بردند و به گفته مقامات این حوزه اقدام به شکستن شیشه‌ها و آتش زدن اموال آن کردند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیروهای امنیتی در چندین شهر از جمله کرج حضور پرشماری دارند و از تجمع افراد جلوگیری می‌کنند.
از سوی دیگر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان کرج از اجرای محدودیت ترافیکی در مناطقی از این شهر خبر داد.
طبق گفته سرهنگ «غلامعلی شرق»، این محدودیت تردد از ساعت ۱۸ امروز ۱۳ مرداد در مسیرهای منتهی به فلکه اول رجایی شهر (گوهردشت) اجرایی شده است.

ادامه ی تظاهرات
علیرغم بستن برخی ورودی ها و خیابان های شهر کرج و حکومت نظامی اعلام نشده، مردم در اشتهارد کرج روز شنبه ۱۳ مرداد در پنجمین روز متوالی از دور تازه اعتراض‌های سراسری بار دیگر به خیابان‌ آمدند آن ها شعار می داند: «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم».
گزارش‌های از فضای امنیتی در اشتهارد حکایت می‌کند و نیروهای لباس شخصی برای مقابله با مردم مستقر شده‌اند.

مقررات منع رفت و آمد در استان البرز

بنابر آخرین گزارش‌ها از دور تازه اعتراضات ضد حکومتی در ایران، شنبه ۱۳ مرداد ماه پلیس مسیرهای منتهی به گوهردشت مسدود کرده است.

پلیس راهنمایی رانندگی البرز همچنین برای تردد وسایل نقلیه در گوهردشت و ماهدشت و شماری دیگر از نقاط این استان، از ساعت ١٨ شنبه مقررات منع رفت و آمد وضع کرده است: «تردد وسایل نقلیه از مسیر‌های پل شهدای روحانی، بلوار استقلال به خیابان مطهری، میدان رستاخیز به فلکه اول و تقاطع سه باندی و بلوار ماهان به فلکه اول ممنوع خواهد بود».

مشخص نیست کدام مرجع رسمی دستور برقراری مقررات منع آمد و شد را در استان البرز صادر کرده است. اما بنابر اصل ۷۹ قانون اساسی اعلام حکومت نظامی ممنوع است مگر به تصویب مجلس و در شرایط جنگی و اضطراری.

با این حال، بنا به اخبار منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان در اشتهارد کرج شنبه ۱۳ مرداد در پنجمین روز متوالی از دور تازه اعتراض‌های سراسری بار دیگر به خیابان‌ ریختند. معترضان شعار می‌دادند: «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم».

گزارش‌های از فضای امنیتی در اشتهارد حکایت می‌کند و نیروهای لباس شخصی برای مقابله با مردم مستقر شده‌اند.

شب گذشته نیز فضای شهر اشتهارد ملتهب بود. علی هندیانی، رئیس حوزه عملیه امیرالمومنین در اشتهارد شنبه به خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران گفت که ۹ شب گذشته به وقت محلی ۵۰۰ معترض به این حوزه عملیه حمله کردند و شیشه‌های آن را با سنگ و آجر شکستند. او از سردادن «شعارهای هنجارشکنانه» در حین این تجمع خبر داد.

او گفته پلیس خانه به خانه به دنبال مسببان این حادثه است.

بدین ترتیب تظاهراتی که در نخستین روز خود از محله شاپورنو اصفهان و چند شهر دیگر آغاز شد، اکنون وارد پنجمین روز شده است. راهپیمایان به گرانی و نابه سامانی اقتصادی و بیکاری معترضند و شعارهایِ تندی علیه نظام مستقر در ایران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی سر می‌دهند. در چند روز گذشته تهران، شیراز، کرمانشاه، زیبا شهر قزوین و قهدریجان از جمله شهرهای ناآرام ایران بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا