اجتماعی

شرکت در تجمعات اعتراضی خوب است یا بد؟!

امام جمعه اصفهان: اما راه‌افتادن در خیابان مبنایی ندارد. صدای خود را به چه کسی می‌خواهند برسانند؟ به مسئولان؟ مسئولان که خود این موضوعات را می‌دانند.

امام جمعه پردیسان قم: هر شهری هستید مردم اعتراض کردند برید داخلشان و با آنها شعار دهید…  اعتراضاتشان هم درست است. مگر شما اعتراض ندارید آنها هم دارند. 

 شرق: رسانه‌های اصولگرا دیروز ویدئو سخنرانی حجت‌الاسلام صمصام‌الدین قوامی امام جمعه پردیسان قم را منتشر کردند که در آن طلاب انقلابی را دعوت به پیوستن به اعتراضات مردمی کرده بود. این در حالی است که در روزهای اخیر بیشتر ائمه جماعات مردم را از حضور در تجمعات اعتراضی بر حذر داشته و حتی برخی اعلام کرده بودند شرکت در تجمعات قانونی هم ممنوع است! امام جمعه پردیسان گفته است: «از همه طلاب انقلابی می‌خواهیم هر شهری هستید مردم اعتراض کردند برید داخلشان و با آنها شعار دهید؛ نگذارید منافقان بیایند شعارها را عوض کنند و راهپیمایی‌ها را مصادره کنند؛ همراه مردم باشید مردم با ما هستند. اعتراضاتشان هم درست است. مگر شما اعتراض ندارید آنها هم دارند. این‌طور نیست که هرکسی اعتراض کرد ضدانقلاب است؛ پس ما هم داریم اعتراض می‌کنیم ضد انقلابیم؟ امام جمعه هم ضد انقلاب است، نعوذبالله رهبر هم ضد انقلاب است؛ همه دارند اعتراض می‌کنند؛ همه به ستوه آمدند». خیرالله ترخانی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز هم دیروز درخصوص فراخوان‌هایی که به منظور اعتراض به گرانی در مسجد جامع رجایی‌شهر داده شده است نیز گفت: «اگر این اعتراض در فضای مسجد باشد، نیازی به مجوز ندارد و مسئولیت آن با هیئت امنای مسجد است اما اگر به بیرون کشیده شود، غیرقانونی است». سؤال پیش‌رو این است؛ بالاخره شرکت در تجمعات اعتراضی خوب است یا بد؟! برخی شواهد حاکی از این بود که جرقه اعتراضات دی ماه با سخنان امام جمعه مشهد زده شد. علم‌الهدی دی ماه سال گذشته و در همان ابتدای تجمعات اعتراضی مال‌باختگان مؤسسات مالی در مشهد گفته بود: «مردم حق‌ دارند مطالبه کنند و بخواهند، عزیزان مسئول ما به مطالبات مردم توجه کنند که کارد به استخوانشان نرسد که بیایند وسط خیابان فریاد بزنند». این نخستین بار بود که یک روحانی آن هم امام جمعه‌ای در این سطح این‌گونه حق اعتراضی مردم را به رسمیت می‌شناخت. در روزهای بعد اما وقتی دامنه شعارها و اعتراضات گسترده‌تر شد و به شهرهای دیگر رسید، علم‌الهدی خطاب به مردم در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به وضعیت اقتصادی گفته بود که به صحنه بیایید.

پس از سخنان علم‌الهدی طلاب و روحانیون مشهدی پس از مراسم نماز جمعه در باب‌الجواد به منظور حمایت از مواضع مراجع تقلید نسبت به وضعیت اقتصادی مردم تجمع کردند.

روزنامه جمهوری اسلامی هم دیروز در ستون جهت اطلاع خود نوشت: «ائمه جمعه چند شهر برخلاف واقعیت‌های جامعه و علیرغم حساسیت‌های موجود، در خطبه‌های نماز جمعه اخیر، مردم را علیه دولتمردان تحریک کردند و به جای آنکه علیه اخلالگران اقتصادی و ضرورت برخورد با آنها صحبت کنند، تلاش کردند دولت را زیر سؤال ببرند. این تحریکات در مواردی با برنامه‌ریزی قبلی برای یک راهپیمایی یا تجمع همراه بود که البته نمازگزاران استقبال قابل‌ملاحظه‌ای از آن نکردند».

در تجمعات شرکت نکنید

در مقابل اما ائمه جماعات شهرهای دیگر ترجیح دادند که مردم را به شرکت‌نکردن در تجعات اعتراضی دعوت کنند. امام جمعه عسلویه گفته بود: «در شهرستان عسلویه هر تجمعی اعم از قانونی و غیرقانونی و مسالمت‌آمیز و غیرمسالمت‌آمیز ممنوع است». امام جمعه اهواز هم با بیان اینکه مردم هرگز نباید به شیطنت‌های ضدانقلاب‌های خارج‌نشین توجه کنند، گفته بود «رهبر معظم انقلاب می‌گویند مردم باید بدانند کسانی که از خارج کشور آنها را به آشوب دعوت می‌کنند، دشمنان قسم‌خورده ملت ایران و تشنه خون ما هستند. هرگز نباید به شیطنت‌های آنها توجه کرد. این افراد از طریق فضای مجازی، فتنه و فساد ایجاد می‌کنند».

آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان هم با اشاره به اینکه گرانی وجود دارد و برخی نسبت به مالیات‌ها اعتراض دارند، گفته است: «مردم در این موضوع حق دارند. اما راه‌افتادن در خیابان مبنایی ندارد. صدای خود را به چه کسی می‌خواهند برسانند؟ به مسئولان؟ مسئولان که خود این موضوعات را می‌دانند. دشمن نقشه کشیده است تا به کشور ضربه بزند، مردم را ناامید کند و مردم را به خیابان بیاورد و آشوب ایجاد کند. خیلی بد است که عده‌ای دستور کار دشمن را بدانند و آب در آسیاب دشمن بریزند. راه‌افتادن در خیابان‌ها درست نیست؛ مردم، بچه‌هایتان را نگذارید در خیابان‌ها راه بیفتند و اعتراض کنند». ائمه جماعات اصفهان در ماه‌های گذشته و در ماجرای اعتراضات اهالی شرق اصفهان به بحران آب هم بارها آنها را از راه‌انداختن تجمعات اعتراضی بر حذر داشته بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا