گوناگون

تنفس اهواز به شماره افتاد

دود ناشی از وقوع آتش‌سوزی در بخش عراقی «هورالعظیم» که به خوزستان رسیده، دیروز(یکشنبه) باعث تعطیلی ادارات و بانک‌های هویزه شد و تعدادی از مردم این شهرستان را روانه بیمارستان کرد…
اهواز,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیستاین در حالی است که با وجود اینکه برای دومین بار شامگاه شنبه این هفته به کمک بالگردها و هواپیمای آبپاش ایرانی این آتش‌سوزی مهار شد، اما به‌دلیل گرمای بیش از حد منطقه و دیگر عوامل، بار دیگر برای سومین بار آتش شعله‌ور شده است. «کیامرث حاجی زاده» مدیر کل مدیریت بحران خوزستان در این خصوص در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به اینکه این وضعیت دیروز هویزه را به تعطیلی کشاند، افزود: با توجه به شعله‌ور شدن دوباره آتش، دیروزهواپیمای آبپاش ایرانی «ایلوشن» به منطقه اعزام شده تا آتش کنترل شود.
«ناظم ثبوتی» فرماندار هویزه نیز اعلام کرد که غلظت دود در هویزه بالا رفته و باعث مشکلاتی برای مردم شده است. به‌گفته وی خشک شدن قسمت عراقی تالاب هورالعظیم و نیزار بودن این نقطه عامل آتش‌سوزی‌های گسترده‌است.

همچنین بر اساس اعلام «فرهاد صفدری» مدیر سلامت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان از ابتدای سوختن نیزارهای تالاب هویزه تا دیروز، ۱۷۶ نفر از مردم شهرهای هویزه و رفیع به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند. دود ناشی از آتش سوزی بخش‌هایی از این استان را فراگرفته، به‌طوری که دود غلیظ در شهرهای جنوبی و غربی این استان کاهش دید را در آبادان به ۴ کیلومتر، بستان و دزفول به ۶ کیلومترو در اهواز به ۸ کیلومتر رسانده است. در این ارتباط، کمترین میزان دید روز گذشته در شهر مرزی بستان با ۵۰ متر به ثبت رسیده است.از طرفی، به علت کاهش شدید آب در تالاب هورالعظیم و خشک شدن بخش اعظم آن، علاوه بر اینکه این تالاب به منشأ گرد و غبار در خوزستان تبدیل شده، اکنون سوختن نیزارهای خشک آن نیز باعث دود گرفتگی شهرهای استان شده است.

تنفس اهواز به شماره افتاد
دود غلیظی که از شامگاه شنبه گذشته اهواز و مناطق پیرامون تالاب هورالعظیم را فرا گرفته، تنفس را برای مردم این شهر سخت کرده، به‌طوری که به محیط‌های سرپوشیده اهواز هم نفوذ کرده و مردم را به سرفه‌های شدید انداخته است. سوزش چشم و تنگی تنفس از مشهودترین آثار این دود در اهواز است.

مردم خوزستان برای کارهای غیرضروری از خانه خارج نشوند
همچنین «شهیار میرخشتی» رئیس فوریت‌های پزشکی خوزستان اعلام کرد: با توجه به دود منتشره آتش‌سوزی هورالعظیم در شهرهای هویزه، سوسنگرد و اهواز مردم از خروج غیراضطراری از منزل خودداری کنند. میرخشتی با اشاره به اینکه دود در شهرهای هویزه، بستان، رفیع، سوسنگرد و اهواز جریان دارد و غلظت آن بیشتر به سمت شهرهای سوسنگرد و هویزه است، افزود: جلسات ستاد بحران زیرنظر مدیریت بحران استانداری خوزستان به‌صورت مستمر در شهرهای فوق یا اهواز با حضور دستگاه‌های درگیر از جمله دانشگاه علوم پزشکی آن و مجموعه‌های تحت مدیریت مانند فوریت‌های پزشکی برگزار می‌شود. رئیس فوریت‌های پزشکی خوزستان یادآور شد که داروهای تنفسی در هر ۳ شهرستان اهواز، هویزه و سوسنگرد تدارک دیده شده و به اندازه کافی موجود است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا