اخبار

موج نوین تحریم ها

۹۰ روز پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای پنج قدرت جهان با ایران، موج اول تحریم‌های تجاری و مالی این کشور علیه اقتصاد ایران امشب بازمی‌گردد …

به گزارش یورو نیوز، این تحریم‌ها از سال ۲۰۱۵ میلادی و در پی حصول توافق هسته‌ای با ایران از سوی آمریکا متوقف شده بود ولی با هدف آن چه که دولت آمریکا «کاهش تندروی‌های حکومت ایران» عنوان کرده، از ساعت یک دقیقه بامداد فردا سه‌شنبه، ۶ اوت (۱۶ مرداد) بار دیگر برقرار خواهد شد.

مطابق مفاد اعلام شده این مرحله از تحریم‌ها، در بخش تجاری، هرگونه معامله طلا و فلزات مهم با ایران تحریم می‌شود. همچنین صنعت خودروسازی و هواپیمایی ایران مشمول این موج از تحریم‌هاست.

در بخش مالی نیز خرید و فروش اسکناس دلار و معامله بر اساس موجودی ریالی حساب‌های خارجی دولت ایران تحریم می‌شود. همچنین تامین مالی خارجی و خرید اوراق قرضه بین‌المللی برای دولت ایران ممنوع خواهد بود.

بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، هر فرد حقیقی یا حقوقی که تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران را نقض کند، مشمول جریمه‌های مالی این وزارتخانه قرار می‌گیرد.

ایالات متحده آمریکا همچنین در بعد ملی نیز صادرات فرش و مواد غذایی ایرانی از جمله پسته و زعفران را به مقصد بازار این کشور ممنوع می‌کند.

همچنین در بازگشت موج دوم تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران که موعد آن ۴ ماه نوامبر (۱۳ آبان ماه) خواهد بود، بخش نفت و سیستم بانکی ایران تحریم خواهند شد.

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن تاکید بر اجرای قاطعانه تحریم‌ها علیه ایران گفت که این تحریم‌ها تا زمانی که یک تغییر اساسی در رفتار حکومت ایران مشاهده نشود، ادامه پیدا می‌کند.

با این حال او تأکید کرد که دولت ترامپ همواره «آمادگی توافق» با تهران و «توقف تحریم‌ها» را دارد ولی عملی شدن آن منوط به «تغییراتی بزرگ» در رژیم ایران است.

پمپئو، رهبران ایران را «بازیگرانی ناشی» لقب داد و تصریح کرد که آمریکا انتظار مشاهده رفتار یک کشور عادی را از ایران دارد.

در مقابل، متحدان اروپایی آمریکا نگران هستند که تضعیف توافق هسته‌ای با ایران، امنیت در منطقه خاورمیانه دچار خدشه بیشتری شود. آنها تأکید دارند که با وجود تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این توافق باید پایدار بماند.

طی سه ماه گذشته نیز قدرت اروپایی سعی کرده‌اند با ارائه پیشنهادهای اقتصادی به ایران، مانع از خروج متقابل این کشور از توافق هسته‌ای شوند.

پیشنهادهایی که از سوی ایران جذاب توصیف نشده و این کشور هنوز پیشنهاد اروپا مبنی بر افزودن ضمائم موشکی و محدودسازی فعالیت‌های نظامی این کشور در منطقه خاورمیانه را نپذیرفته است.

در این ارتباط، اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای به‌شدت از اعمال تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران ابراز تأسف کرده و گفته است که امضاکنندگان برجام تلاش می‌کنند تا کانال‌های سرمایه‌گذاری در ایران را حفظ کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا