گوناگون

اولویت دولت؛اجرای خصوصی سازی گسترده در کشور است

اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رییس‌جمهور:سیاست دولت کاهش تصدی‌گری و افزایش نقش بخش خصوصی در کشور است و خوشبختانه در جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصمیمات خوبی در راستای اجرای این برنامه اتخاذ شده.

قانون- روز گذشته معاون اول رییس‌جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که به ریاست وی برگزار شد، گفت:‌ اولویت دولت واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی است. در این جلسه وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، نیرو، رییس‌سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و رییس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند.

کاهش تصدی‌گری دولت

اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی و مشارکت بخش خصوصی برای تکمیل این طرح‌ها گامی در جهت خدمت‌رسانی هر چه بیشتر به مردم است، گفت: سیاست دولت کاهش تصدی‌گری و افزایش نقش بخش خصوصی در کشور است و خوشبختانه در جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصمیمات خوبی در راستای اجرای این برنامه اتخاذ شده، ضمن آنکه این موضوع از مطالبات جدی مقام معظم رهبری نیز است. با توجه به اینکه برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام در کشور بیش از چهار طرح ،۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است و بودجه دولت امکان تامین این حجم از نقدینگی را ندارد،‌ باید راهی برای تامین مالی اجرای این طرح‌ها پیدا کنیم که یکی از بهترین مسیرها واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی است.

امتیازات به بخش خصوصی

معاون‌اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید شرایطی فراهم شود تا بخش خصوصی انگیزه کافی برای مشارکت در اجرای طرح‌های نیمه تمام را داشته باشد، افزود: معافیت‌ها و امتیازات خوبی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده و در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز اختیارات کافی به کارگروه واگذاری طرح‌ها تفویض شده تا با شرایط سهل و آسان طرح‌های عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی واگذار شود. در برنامه‌ریزی برای واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی تمام ساز و کارهایی که برای تسهیل جریان واگذاری مدنظر بوده لحاظ شده و دغدغه‌های مورد نظر بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی در مصوبات مدنظر قرار گرفته است. دستگاه‌های اجرایی با توجه به مصوبات خوب اتخاذ‌شده برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام باید به سرعت این طرح‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند و از این پس هیچ گونه بهانه‌ای پذیرفته شده نیست.

مشارکت ایرانیان خارج از کشور

جهانگیری با اشاره به اینکه برخی ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز اعلام آمادگی کردند که در تکمیل طرح‌های نیمه تمام مشارکت داشته باشند، از همه دستگاه‌های اجرایی و به‌خصوص سازمان برنامه و بودجه خواست زمینه و بسترهای لازم را برای مشارکت بخش خصوصی و نیز فعالیت ایرانیان مقیم خارج از کشور فراهم کنند.

بی‌اثر کردن تحریم‌ها

معاون‌اول رییس‌جمهور ضمن تاکید بر ضرورت هماهنگی کافی میان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ستاد مقابله با تحریم و شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و اتخاذ تصمیمات هم جهت برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها،‌ تصریح کرد: تصمیم‌گیری‌ها و ساز و کارهایی که در دوران تحریم اتخاذ می‌شود باید در جهت افزایش اقتدار دولت در مدیریت کشور باشد و نباید روال عادی اداره کشور را بر هم بزند و لازم است دبیرخانه‌های این سه ستاد، هماهنگی‌های لازم را انجام دهند تا دچار اختلال در تصمیم‌گیری و موازی‌کاری نشویم. جهانگیری همچنین از رییس‌سازمان امور اداری و استخدامی کشور خواست بررسی‌های لازم را به عمل آورد و ضمن هماهنگی با کمیسیون‌های مربوطه دولت در خصوص ادامه کار یا امکان ادغام برخی از شوراها تصمیم‌گیری لازم را انجام دهند. وی با اشاره به برخی پیشنهادات مطرح شده در جلسه برای توسعه بنادر کشور و به خصوص بندر شهید بهشتی چابهار، بر ضرورت تمرکز ویژه برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار تاکید کرد و گفت: با راه‌اندازی و رونق بندر شهید بهشتی چابهار شاهد کمک به روند توسعه سیستان و بلوچستان و رونق این منطقه خواهیم بود.

صیانت از مزیت‌ها در زمینه ترانزیت کالا

رییس‌ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی همچنین با تاکید بر ضرورت حفظ موقعیت جغرافیایی ایران و صیانت از مزیت‌های کشور در زمینه ترانزیت کالا خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم تکمیل و توسعه کریدور‌های ترانزیتی کشور است و در شرایطی که دشمنان در تلاش هستند نقش ایران را از برخی کریدورهای ترانزیتی نظیر جاده ابریشم کمرنگ کنند. لازم است جلساتی در این خصوص برگزار و راهکارهای حفظ جایگاه و موقعیت استراتژیک ایران بررسی و به‌صورت روشن و دقیق وظایف هر دستگاه در این زمینه مشخص شود.

وضعیت پروژه‌های نیمه‌تمام کشور

همچنین دبیر ستاد گزارشی از وضعیت پروژه‌های نیمه تمام کشور ارائه کرد و گفت: در حال حاضر ۶ هزار پروژه ملی و ۷۰ هزار پروژه استانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که برای تکمیل آن‌ها به اعتباری بالغ بر ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است. از سال گذشته تاکنون ۷۲ پروژه ملی به ارزش ۷۶۰۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شده است. در ادامه این جلسه گزارشی از ساختار نظام تصمیم‌گیری مقابله با تحریم ارائه و پیشنهاد شد کمیته‌هایی در دستگاه‌های اجرایی مختلف جهت رصد تحریم‌ها و آثار ناشی از آن فعال شوند و پیشنهادات لازم را برای بی اثر کردن تحریم‌ها به دبیرخانه ستاد منتقل کنند. در این جلسه همچنین رییس‌سازمان بنادر و دریا نوردی بسته پیشنهادی این سازمان را برای افزایش نقش ترانزیتی کشور ارائه کرد و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص این بسته پیشنهادی تصمیماتی در جهت توسعه بنادر کشور و استفاده از همه ظرفیت‌های بنادر به خصوص در شرایط تحریم اتخاذ شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا