اخبار

دور جدید تحریم‌های آمریکا و آینده برجام

اتحادیه اروپا در بیانیه خود آورده است: پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، اتحادیه اروپا و اعضای آن روی یکسری اقدامات شامل مقررات مسدودکننده با یکدیگر کار کردند تا از منافع اقتصادی مشروع شرکت‌های اروپایی محافظت کنند.

اتحادیه اروپا با اعلام خبر اجرایی شدن مقرارت مسدودکننده برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تاکید کرد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است.بنابه گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، در این بیانیه آمده است: با اجرایی شدن اولین بخش از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا مقررات مسدودکننده خود را به‌روزرسانی کرده که از روز سه‌شنبه به مرحله اجرا در می‌آید تا از تاثیر این تحریم‌ها بر منافع شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت مشروع دارند، بکاهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اولین سری از اقدامات اتحادیه اروپا برای محافظت از شرکت‌های خود و تضمین ادامه اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران روز سه‌شنبه اجرایی می‌شود. همچنین نسخه به‌روزرسانی شده مقررات مسدودکننده برای از بین بردن تاثیر وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای در روز هشتم مه روز سه‌شنبه اجرا می‌شود.

مقررات مسدودکننده به شرکت‌ها و افراد در اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا تجارت قانونی با ایران داشته باشند و خساراتی که از تحریم‌های آمریکا به وجود می‌آید را ترمیم می‌کند و هر تصمیمی از سوی یک دادگاه خارجی که بر مبنای این تحریم‌ها اتخاذ می‌شود را خنثی می‌کند. مضاعف بر این مقررات مسدودکننده برای محافظت از شرکت‌های اروپا مانع از همکاری اروپایی‌ها با تحریم‌های آمریکا می‌شود مگر اینکه کمیسیون اروپا به طور استثناء اجازه آن را صادر کند.

اتحادیه اروپا همچنین در بیانیه خود آورده است: پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، اتحادیه اروپا و اعضای آن روی یکسری اقدامات شامل مقررات مسدودکننده با یکدیگر کار کردند تا از منافع اقتصادی مشروع شرکت‌های اروپایی محافظت کنند.

رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای که اجازه عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را می‌دهد یک بخش اساسی از توافق هسته‌ای با ایران به شمار می‌آید.

اتحادیه اروپا متعهد به حفظ همکاری با آمریکا به عنوان یک متحد و شریک کلیدی است اما این تحریم‌ها (علیه ایران) را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌داند که در تایید توافق هسته‌ای با ایران به تصویب رسید.

علاوه به این مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه تجارت با ایران با حفظ توافق هسته‌ای ضروری است، گفت: ما تمام تلاش خود را برای نگه داشتن ایران در این توافق به کار گرفته‌ایم.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در جریان سفر خود به نیوزیلند به خبرنگاران گفت:‌اتحادیه اروپا بر این باور است که ترغیب به تجارت با ایران برای حفظ توافق هسته‌ای ضروری است و ما از شرکت‌ها و سرمایه گذاران می‌خواهیم تا تجارت خود با ایران را افزایش دهند.موگرینی در ادامه گفت که اروپایی‌ها خود درباره‌ این که با چه کسی تجارت کنند تصمیم می‌گیرند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه روز گذشته در یک بیانیه جداگانه با ابراز تاسف عمیق نسبت به بازگشت تحریم‌های واشگتن علیه تهران، تاکید کردند که اتحادیه اروپا متعهد به اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای تا زمانی است که ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش در این توافق پایبند باشد.

همچنین ناتالی توچی، مشاور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت: اگر شرکت‌های اتحادیه اروپا از تحریم های ثانویه آمریکا تبعیت کنند از طرف اتحادیه تحریم خواهند شد.

توچی برداشتن این گام‌ها را برای ارسال این پیام دیپلماتیک به ایران مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای جدی است، ضروری دانست.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه روسیه در روز ۷ اگوست در بیانیه ای اعلام کرد که همکاری اقتصادی و تجارت با ایران را در سطح ملی حفظ خواهد کرد.

در این بیانیه اعلام شد که روسیه با هر گونه تلاش برجام را حفظ و اجرا خواهد کرد و اقدامات لازم را برای حفظ همکاری اقتصادی و تجارت با ایران در سطح ملی انجام خواهد داد. طرف روسی همچنین با طرف های دیگر برجام همکاری خواهد کرد تا طرح هایی را برای همکاری اقتصادی و تجاری با ایران مورد بررسی قرار دهد.

در این بیانیه اعلام شد که روسیه هرگونه اقدام در مورد تصویب قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر اعمال تحریم های یک جانبه را محکوم می کند.

هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان نیز در گفت‌وگو با یک نشریه آلمانی گفت: ما مصمم هستیم از شرکت‌های اروپایی که به‌طور قانونی در ایران فعالیت می‌کنند، حمایت کنیم و به سختی تلاش می‌کنیم که رابطه تجاری و اقتصادی (با ایران) امکان‌پذیر باقی بماند….هرچند انتظاراتی نیز از ایران وجود دارد.

گزیده گزارش های ایرنا٬ایسنا ومهر

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا